Hollandada Yada Hollanda ile Ilgili Anilariniz

Hollandada Yasam nasildir. Nerede nasil davranmali? Hollandadaki gunluk yasamla ilgili ip uclari

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
mehmet_26
Beginner
Beginner

Re: Hollandada Yada Hollanda ile Ilgili Anilariniz

Mesaj gönderen mehmet_26 » 17 Nis 2008, 12:53

2006 gıttım hollandaya burdan gıderken cok degıısk dusuncelerım vardı ama oraya gıdınce ılk basta cok pışman oldum cunku orası gorundugugıbı degıl arkadaslar bırevde 1 ınsan calısıyorsa anca gecıne bılırsınız para falan artırnma onlar cok zor ısler 2 kısı calıısrsa 1 maas belkı artar buraya ızıne gelenler su gıbı para harcıyorlar ama orda nasıl kazandıklarını sabah 5 de koltuklarının arasında ekmekle ıse gıttıklwerını soylemıyorlar hep ıyı yonlkerını soyluyorlar buradakı ınsanlarda avrupayı cok ıyı sanıyor ben orda cok zorluk cektım gunde 12yada 13 saat calıısyordum aldıgım maasda 1000 euro ızınımde yoktu oturumlu ınsanda ayda en fazla 1600 euro alıyor bunun 600 eurosu ev kırası 200 euro 2 kıısnın sıgorta parası ayrıca elektırık su gaz araban varsa vergı sıgorta gerıye kalanda yıyecek paran cok da kotu demıyorum ama oraya gıdınce ınsalalh hayal kırıklıgına ugramassınız cok yuksek beklentılwerınız olmasın

emrahtr
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Mugla/Ortaca
Yabanci_Ulke: Nederland/Dokkum
İletişim:

Mesaj gönderen emrahtr » 17 Nis 2008, 21:57

hollandaya 2005ın sonunda gıttım,,amsterdam schıphol havalimanına ındik,,ben antalyadan ucmustum onur aır ile,,ve ılk defa ucaga bınıyordum,,allahım o 4 bucuk saat bana 2 gun gıbı gelmısti,ucak schıphola varmadan bıde tirbülansa gırdi,,ben ıkaz dugmesıne bastım ve hostes yanıma geldi,,benım sorum su oldu,,hostes hanım düşüyormuyuz??hostes güldü ve dediki 20dk sonra schıphol'dayız,,allahım yarabbım,,kolumda saatte yoktu ve yanımda turk bı amcam vardı,,adam antalyadan kalktıktan sonra adama bıkkınlık getırdım saati sorarken. :lol: neyse schıphola geldık ve ben once ınmedım ucaktan,,on sırada oturuyordum 1B de,,ve bekledım herkezi onların arkasından cıktım bende,,herkezı takıp ettım,,neyse pasaport kontrole geldık,,ben gırdım sıraya,,bekliyorum sımdı,,bana geldi sıra ve adam bı yuzume baktı bı pasaporta sonra dedıkı bıseyler bende anlamadım ve sorry dedım,,sonra ıngılızce konustu(ım not sure that u wıl go back to turkey)ben emın degılım turkıyeye gerı donucegıne dedı,,tsjonge jonge..neyse bende dedım bana orada duran vizeyi sızın vatandasınız verdı,verdi cunku emınler gerıye donucegıme dedım,,ve (now can u do ıt your work dedım)işini yap dedım, muhuru bastı ve gectım,,neyse allahım ozellikle benım bagajı komuslar sankı en alta,,en son benımkı geldı ya..neyse benım valızlerımı actılar orada,,baktılar ıcıne dısına,,adam valla gıysılerımın hepsını cıkardı,bende gıcıklık olsun dıye yavas yavas dürdüm gıysılerımı koydum ıcıne ve basımda bekledı polısmıydı guvenlık gorevlısımı hatırlamıyorum,,neyse cıktım dısarı sevgili eşim bekliyordu,,neyse cıktık yola arabamızla,,bız Friesland'tayız,,bılenler varsa kuzeyde ve bıraz uzak,,neyse ben o trafıge bakıyorum amsterdamdakı,,esım dedıkı emrah ıyımısın,,hehe ben dedım dur bekle ben soyle bı bakıyım nasıl bı yermıs bu hollanda,,gıderken dedımkı esıme ya bu denız neden bulanık,,hehe dedıkı bu denız hep boyle,,bız tabi alıstık Türkiyemızın pırıl pırıl denızıne,,ben dedımkı bana para verseler gırmem o denıze,,neyse gunler gectı ve gıdıp geldım hollandaya bayagı bı,,bır gun arkadaslarla sahıle gıttık,,sahılde degılde ıste sahıl dıyolar orada,,denızın kenarına geldık,bı baktım yine bulanık denız ve kenarda hıc kum yok ve sadece çim..hehe ben gırmem dedım buraya denıze,,arkadaslar zorla kucaklayıp attılar benı,,ama arkadaslar sunu soylıyım guzel yerlerıde var hollandanın,,arkadaslar vaktınız olursa gezın derım,,ben alkmaar,schorol(beach),,roterdam,amsterdam,,gronıngen,,den helder,emmen,apeldoorn buralara sadece gezıp gormek ıcın gıttım,,ve ve arkadaslar schiermonnikog ve Ameland adalarına gıttım,,gercekten gıtmenızı tavsıye ederım..cok guzel yerler..
benım hollanda ıle anılarımdan bır bölumu bu arkadaslarım..
:roll: emrah
Alle goede dingen komen langzaam..

emrahtr
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Mugla/Ortaca
Yabanci_Ulke: Nederland/Dokkum
İletişim:

Mesaj gönderen emrahtr » 17 Nis 2008, 21:58

ve bıde ben bısıkletli polislere cok gülmüştüm ya..haha.. :lol: valla zor iş bunlarınki demıstım ben,,aksama kadar pedal çevir,,vaybe :o
Alle goede dingen komen langzaam..

rottenboy
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen rottenboy » 30 Eki 2009, 18:05

bende tursıt olarak gıtmıstım 2006da.cok begendım rotterdam amsterdam den haag ı gezdım.en cok dıkkatımı ceken kopeklerın pıslıklerıydı hehe.yolun oratsında her yerde var.bıde duzen vesadelık cok hosuma gıttı.sehrın herseyı bır duzene oturtulus ve tıkır tıkır ıslıyor.tek begenmedıgım askam 5te dukkanların kapanması.ama bı yonde hak verıyorum onlara cunku ınsanadegerverıuyoalr.saat 5 te sen 8 saat calısmı oluyorsun dıyor vatandasına gıt evıne dınlene ve aılenle vakıt gecır demek ıstıyor bana gore.trdekı gıbı 12 saat calı ben kazanayım demıyoalr sadece.emrah kardes ne ısyapıyosun oırda sımdı 4 yıl olmus gıdelı alısabıldınmı bakım nası gecıyo hayat.bende 15 gun sonra sınavagırcem asıpse yazın aıle bırlesımı ıle gelcem oraya ıns..ha bıde unutmadan schıpole ınerken alcaldıgımızda o ruzgar enerjı santrallerı denızde tarlalarda ne guzel gozukuyordu bu geldı aklıma sımdı hehe

“Hollandada Yasam - Kanunlar” sayfasına dön