Turkiye ve Hollanda arasindaki farklar neler..!

Hollandada Yasam nasildir. Nerede nasil davranmali? Hollandadaki gunluk yasamla ilgili ip uclari

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
pasakurt
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: hollanda den haag

Re: Turkiye ve Hollanda arasindaki farklar neler..!

Mesaj gönderen pasakurt »

benim dusuncem sanirim hollanda disinda hic bir ulkede bu kadar farkli milletten olusan baska bir ulke yok.fasli cinli arjantinli belcikali fransiz turk daha aklima gelmiyor karma bir memleket gibi.guzel yani bence sosyal haklari olsa gerek.burda ac kalinmaz diye dusunuyorum.fakat yapi olarak insanlar ''hollandalilar haric'' sonradan gelenler burda birbirileriyle teknoloji yarisina girmis durumda.onda su var bende daha iyisi var veya onun arabasi 150 pk (beygir) ben 200 pk lik alicam.su anda cevremde gordugum millet su yeni cikacak o lan i phone 4g yi dort gozle bekliyor mesela ilk kim aldiysa hava atip durucak.kisacasi insanlarin cogu kibirli bu seytanin bir alameti.insallah bizlerde boyle olmayiz.

tewester
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: adana
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen tewester »

bir sey daha var turkiyede herksin evinde isik cok odalar cok aydinlik ama hollandada oturma odasinda ya mum yada hafif aydinlik :D:D:bende buna alisamadim

buse
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: ankara
Yabanci_Ulke: hollanda amsterdam

Mesaj gönderen buse »

valla arkadaslar bende 1 sene kaldım gercekden ıyı olan taraflarıda var kötü olan taraflarıda en cok hosuma giden trafıkde arabaların nerde olursa olsun benı beklemelerı öncelık tanımaları cok hosuma gidiyodu parkları falan yesil alanları cok fazla ama en gıcık oldugum sey heryerın erkenden kapanması gercekden bu cok kötü oluyodu insan aksam gezemeye cıkmak istiyo dusunsenize heryer kapalı:(:Scok gıcık oluyodu ama yinede iyiydi bence umarım sınavı yarın kazanırımda yine giderim:):)ıyı veya kötü insanın kendi memleketi gibiside varmı canımmm

pasakurt
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: hollanda den haag

Mesaj gönderen pasakurt »

bak bunda haklisin hatta daha gecen gun amcamla gulusuyorduk onu getirdin aklima.dedigin yuzde yuz dogru

leonardo06
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Ankara
Yabanci_Ulke: Rotterdam

Mesaj gönderen leonardo06 »

gül güzeli
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen gül güzeli »

ben buraya geleli 6 ay oldu ama nedense daha dun gelmis gibiyim tamam ic karartici sevmeyi gerektirmeyen cok ozellikleri var mesela kopekleri harbiden sacma geliyo bana resmen kopeklerini gezdirme bahanesine siginip afedersiniz ama kendilerini gezdiriyolar baska bisey deil.carsisini hiiiccc begenmiyorum heleki kapaliysaniz cok zorlaniyosunuz hic zevk denilen sey yok eski turk filmlerinden kacmis gibiler....tek guzel seyi yesilligi bool bu cok hosuma gidiyo ve hava erken kararmiyo bence guzel cunk ben karanligi sevmiyorum....tabi baskalarini bilemem...havasi cogunlukla yagmurlu bazen guzel oluyo sevdiginizle yagmurda dolasmasi ama bazende aksi zamanlara denk gelio o iyi olmuyo.ama neyi farkettim biliyomusunuz belki bana kizicaksiniz ama benim kaldigim cevredeki yabancilar turklerden daha sicak kanli geldi bana turkler de ayri bi kendini begenmislik dislama yada ne bilim avrupaliyiz der gibi bi turkiyedekileri assagilama ben bildimcilik gozlemledim belki yaniliyorum ama simdilik hislerim bunlar yabancilar daha farkli sevecen davraniyo...gezip dolasabilecegin cok fazla bi yer yok var tabi ama bizim gibi ailesi olan ve diine yeterince bagli olan insanlara yok bizler oyle bar discolara gidemedigimize goree hayat kisitli ....ama ama amaaaaa bana sorarsanizki pismanmisin yada tekrar gelmek istermisin diyee? cevabim ewet yuzlerce kez binlerce kez ewet olur cunku benim sevdigim asik oldugum insan burda yasiyo ve benim onun icin yapamayacagim hicbisey yok deseki burcu afrikada bi cadirda yasiycagiz inanin bir kez olsun dusunmem ..eger sizinde sevdiginiz burdaysa disarisini hayatini havasini suyunu herseyi bi kenara birakin ve hic arastirmayin bile ...kim sonsuza dek ayni yerde yasamistiirki...bence hayatin tadini cikarmaya ve her guzellikten zevk almaya baklamiyiz ...ALLAH hepimizin yardimcisi olsun kardeslerim......

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen
Turkiye_Sehir: turkiye
Yabanci_Ulke: hollanda-den haag

Mesaj gönderen sansli »

agzina saglik arkdsm cok guzel yazmissin,,,dediklerinin coguna katiliyorum,,,ozellikle yabancilarin (burdaki) turklerden daha sicak kanli olduklari konusuna buna hollandalilarda(benim cevremdekiler) de dahil...(tabi istisnalarda kaideyi bozmuyo tanisipda cok cana yakin oldugunu gordugum turklerde var)ben hollandayi cok seviyorum dedigin gibi yine olsa gelirmiydin deseler evet derdim,,,tek sorunum ailemin orda olmasi onuda hergun kameradan gorerek seslerini duyarak katlanmaya calisiyorum...
hollandadayim(2008-5)
ehliyetimi aldim(2008-12)
5yillik oturumumu aldim(2009-03)
ik had mijn inburgeringsdiploma gekregen(2009-12)
ik begin met niveauverhoging cursus...
Ik werk vrijwilligster als fietsdocent
Mbo opleiding Helpende zorg en welzijn 2011-09

onrgrl
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: bursa
Yabanci_Ulke: turkiye

Mesaj gönderen onrgrl »

Oncelikle herkese slmlar;
Bu ilk yorumum olucak 5 aydir burdayim bursadan geldim hollandanin guzellikleri yok denilcek kadar az benim acimdan.Arkadasimizin dedigi gibi cok caliskan insanlar tr deki insanimizin bukadar caliskan oldugunu pek sanmam.Sosyal haklarinin iyi ve kotu oldugu yonlerde var tabiki iyi yonleri agir basmakta okudugum icin soyluyorum.Yeni gelcek arkadaslarimiz icin konusmak istiyorum sonucta herseyi soylemek gerekir.Turkiyemizin heryeri heryonuyle mukemmeldir birkac istisnayi kisiler ve olaylar haric soylemeden gecemicem canimi sikiyor cunku neyse hollandanin 365 gununun 300 gune yakin durumu yagmurlu gecermis.mesai saatlerinden sonra ve bazi gunler disinda isyerleri kapalidir cafe,magaza vb... disarda hayat olu gibi birsey isden geldim disarda cay iceyim kafami dinliyeyim diyemessin olebir sansin yok.

onrgrl
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: bursa
Yabanci_Ulke: turkiye

Mesaj gönderen onrgrl »

Dil bilmiyorsan burasi sana cehennem gelebilir.Hastaneye kafan estikce gidemessin ev dokturu diye bir sey var o uygun gorurse yollar ama kolay kolayda yollamaz cok acil olmadikca.Calistigin isyerine araban varsa onunla gidersin yoksa artik bisikletle.Tr deki gibi Isci servis yok ayrica yemeginide kendin goturceksin yemekde vermiyor zaten verse verse ne vericek yemekleri yokki.Disciye yilda birkez gitmek zorundasin gitmessen para cezasi veriyorlar.Dislere guzel bakiyorlar ama.Havasi okadar guzel diil nemli 20 derece sicaklikta bunalirsin onun icinde heryere agac dikmisler yesillik acisindan sik ormanlari olmasada yeterli.Insanlari saygili guler yuzlu kanunlara tam anlamiyla uyuyorlar.Carsida pazarlik yapamassin etikette ne goruyorsan fiyati odur.Buraya gelen arkadaslar burda bol bol patates yemeye aliscaksiniz ayak ustu iyi gidiyor.Cevre duzenlemeleri cok guzel yerler yeterince temiz.Benden bukadar iyi dusunun ayrica
TEK SORUN GURBET VE OZLEM ARKADASLAR INSAN DOGDUGU BUYUDUGU YERI OZLUYOR COK COK ZORDA KALMADIKCA GELMEYIN DERIM.

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen
Turkiye_Sehir: turkiye
Yabanci_Ulke: hollanda-den haag

Mesaj gönderen sansli »

onrgrl yazdı:Dil bilmiyorsan burasi sana cehennem gelebilir.Hastaneye kafan estikce gidemessin ev dokturu diye bir sey var o uygun gorurse yollar ama kolay kolayda yollamaz cok acil olmadikca.Calistigin isyerine araban varsa onunla gidersin yoksa artik bisikletle.Tr deki gibi Isci servis yok ayrica yemeginide kendin goturceksin yemekde vermiyor zaten verse verse ne vericek yemekleri yokki.Disciye yilda birkez gitmek zorundasin gitmessen para cezasi veriyorlar.Dislere guzel bakiyorlar ama.Havasi okadar guzel diil nemli 20 derece sicaklikta bunalirsin onun icinde heryere agac dikmisler yesillik acisindan sik ormanlari olmasada yeterli.Insanlari saygili guler yuzlu kanunlara tam anlamiyla uyuyorlar.Carsida pazarlik yapamassin etikette ne goruyorsan fiyati odur.Buraya gelen arkadaslar burda bol bol patates yemeye aliscaksiniz ayak ustu iyi gidiyor.Cevre duzenlemeleri cok guzel yerler yeterince temiz.Benden bukadar iyi dusunun ayrica
TEK SORUN GURBET VE OZLEM ARKADASLAR INSAN DOGDUGU BUYUDUGU YERI OZLUYOR COK COK ZORDA KALMADIKCA GELMEYIN DERIM.
dogru dil bilmiyorsan burasi cehennem olabilir ama dil billipde insanlarin arasina karisinca guzel ortamlar olabiliyor...ev doktoru konusu goreceli bence her doktor ayni deildir mesela benim arkdsmn ev doktoru nerdeyse ameliyati bile kendisi yapacak o derece sIkI,gondermez hastaneye benim doktoruma ben ne zaman desem ben hastaneye gitmek istiyorum su sebepten dolayi diye hemen yazar bilgisayarina cikti yapar print makinesinden yollar...(istersen tabi).servis konusuna gelince dedigin gibi cogu kisi (isyerinin verdigi arabayla) yada kendi arabasiyla olmadi bisikletle gidio isine okuluna,,,ama bazi isyerlerinde isci servisleride var (benim gorumcemin kizida calisirken servis alip servis birakiyodu eve)...yemek vermemeleri bence muslumanlarin yararina verseler bu seefer icinde bisey varmi acaba dusuncesiyle kivranicaz belkide yiyemicez bu seferde dusunceleri degisecek insanlarin verdigimiz yemegi bile yemiolar gibicesinden...20 derecede pek bunalicagi sanmam arkdsm bugun mesela 23 dereceydi ve bunaltici degildi hava hatta hafif ruzgarliydi bile diyebilirim ama tabi buda goreceli bi konu,,,(herkes degisik orandaki sicaklikdan bunalio olabilir)insanlarin sicakkanliligina bende katiliyorum guler yuzluler yardimci da oluyolar rica edersen bazen sen istemedigin halde bile yardima geliyolar...patat kesinlikle lekker ben bayiliuorum dedigin gibi ayakustu iyi gidior...
hollandadayim(2008-5)
ehliyetimi aldim(2008-12)
5yillik oturumumu aldim(2009-03)
ik had mijn inburgeringsdiploma gekregen(2009-12)
ik begin met niveauverhoging cursus...
Ik werk vrijwilligster als fietsdocent
Mbo opleiding Helpende zorg en welzijn 2011-09

“Hollandada Yasam - Kanunlar” sayfasına dön