SAMENWONEN PASAPORT ALMAK

Hollandada Yasam nasildir. Nerede nasil davranmali? Hollandadaki gunluk yasamla ilgili ip uclari

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
erkan
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Ä°stanbul
Yabanci_Ulke: Hollanda/ Amsterdam

Re: SAMENWONEN PASAPORT ALMAK

Mesaj gönderen erkan » 06 Oca 2012, 05:37

Söyledikleriniz Hollanda hükümetinin yakın bir gelecekte çıkartmayı düşündüğü yeni göçmen kanunlarıyla ilgili...yani 5 yıldan önce pasaport hakkı vermeyebilirler...üstelik vatandaş olabilmek için malesef pek çok şartı taşımak zorunda kalabilirsiniz...

Ancak;

Şu an için böyle bir şey yok....Yada yeni kanun çıktı benim haberim yok... :) Hollanda vatandaşı birisiyle samenwonen yaşıyorsanız (evlilikte olduğu gibi) 3 yılın sonunda pasaporta başvuru yapabiliyorsunuz...(bunu kabul gören bir dil sertifikanız yada diplomanız olması halinde yapabilirsiniz...)

Partneriniz NL vatandaşı değil ise 5 sene sonunda pasaport yada onbepaalde tijd (süresiz) oturuma başvurabilirsiniz...

Ancak samenwonen yaşayanlar çifte vatandaş olamazlar...Evlilikte ise eşinin çifte vatandaşlığı varsa bu haktan diğer eşide aynı şekilde yararlanır...

Aynı eş + aynı adres olayına gelince burada pek çok kez yanlış anlaşılan bir duruma dikkat çekmek istiyorum...je wordt verhuizen met elkaar zijn- belki başka bir yere taşınmış olabilirsiniz...Bu adres değişikliğini aynı eş ile aynı zamanda yaparsanız ileride hiçbir sorun yaşamazsınız...Ama AB dışında başka bir ülkeye geçerseniz pasaport nationaliteit için son bir yıl mutlaka Hollanda da ikamet etmeniz gerekecektir...Bu en son cümleyi da geçenlerde flemenkçe başka bir forumda okudum...

6 ay tr de 6 ay nl de olmak (bana göre) vatandaşlık açısından riskli bir durum...adamlar ne kadar süre yurtdışında bulunduğunuzu bile araştırıyorlar...Bu konuda bildiğim bu...Daha iyisini bilen varsa yoruma eklesin ...

O zaman bu durumda şu soruyu sormak gerekiyor sürekli yurtdışına seyahat eden bir işadamı vatandaşlık uğruna mesleğini mi bırakacak (yani) ?

erkan
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen erkan » 06 Oca 2012, 11:44

Akılcı sorular soruyorsun arkadaşım teşekkürler....malesef bu gibi soruları soran arkadaşlar çok az...

Acaba kanun mu değişti...Bu adam size 5 yıl dedi diye düşündüm sizin için hemen bir araştırma yaptım...Ama malesef bu adamların kendilerinden haberi yok ki kanunlardan haberi olsun...

a) Aşağıdaki alıntı IND nin resmi sitesinden...
b) Bu sabah İND ye arkadaşıma vize almak için gittim orda bu konuyu tekrar sordum...
c) Ben bizzat samenwonen olarak 3 yıl sonunda aanvraag yapmış canlı bir örneğim...

Kısacası şimdilik 3 yıl sonunda başvuru yapabiliyorsun ama sonraki zamanlarda ne gibi yeni düzenlemeler gelecek tam belli değil...

Uitzonderingen 5-jaarstermijn

Wanneer geldt de termijn van vijf jaar niet:
U bent getrouwd met of geregistreerd partner van een Nederlander. U kunt na minimaal drie jaar huwelijk of geregistreerd partnerschap (eventueel in het buitenland) én onafgebroken samenwoning een aanvraag indienen. Als u drie jaar met een geldige verblijfsvergunning in Nederland onafgebroken samenwoont (beiden ongehuwd) met een Nederlander, kunt u ook een aanvraag indienen.
U bent staatloos. U kunt na minimaal drie jaar een aanvraag indienen.
U bent als minderjarige erkend of gewettigd door een Nederlander en u bent drie jaar verzorgd en opgevoed door deze Nederlander. U bent nu 18 jaar of ouder. U kunt na drie jaar een aanvraag indienen.
U hebt in totaal tien jaar met een geldige verblijfsvergunning in Nederland, Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint Maarten of Sint Eustatius gewoond, waarvan de laatste twee jaar onafgebroken. U kunt na twee jaar een aanvraag indienen.
U bent tijdens uw meerderjarigheid in Nederland, Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint Maarten of Sint Eustatius geadopteerd door ouders van wie in elk geval één ouder het Nederlanderschap bezit.
U bent oud-Nederlander. U hebt de Nederlandse nationaliteit gehad en bent deze weer verloren. In sommige gevallen kunt u gebruikmaken van de optieprocedur

erkan
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen erkan » 07 Oca 2012, 08:18

Arkadaşım kimi övsem problem çıkıyor yahu bu ne iş....

google vertalen den çevirimi yapılır....komik olmuş....

neyse ben sana kırmızı yerleri tercüme edeyim....

5 yıllık süreç için istisnai durumlar şunlardır demiş .....

en az 3 yıl kesintisiz (onafgebroken) aynı eş yada partner aynı yerde beraber yada evli yaşarsanız ( bu yaşam yurtdışında da olabilir) pasaport almak için başvuru yapabilirisiniz...Eğer 3 yıl geçerli bir oturma izni ile Hollanda vatandaşı aynı eş yada partner ile hollanda da evli yada evlilik dışı (beiden ongehuwd) beraber aynı yerde kalmışsanız sizde pasaport için başvuru yapabilirsiniz...

evet daha ne desin adam...

http://www.indklantdienstwijzer.nl/Dial ... nderWorden

erkan
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen erkan » 07 Oca 2012, 08:49

Biliyorsun dün IND ye bende gittim arkadaşıma vize almak için...kadın bilgisayara bakıp vize harcı 140 euro istedi...itiraz ettim ne 140 eurosu türkiye de konsoloslukta bile 40 euro yu geçmiyor bu para iyi bak şu bilgisayara dedim...

baktı baktı işi çözemedi...türk vatandaşları kısmına bakacaksın senin için karışık bir iş ama dedim...
ben şefin yanına gidip bir sorayım dedi...
geri geldi özür dilerim 3 aylık 40 euro imiş dedi...

yani mal olsak ayakta hemen 100 euroyu geçirecek anlayacağın...

Arkadaşım söylemek istediğim sen gitmişsin bilgisayara baktırmışsın memur sana şunu demiş falan hikaye...bu ülkede her zaman birkaç farklı yerden teyit alacaksın...kralınada gitsen bu böyle...

HoÅŸgeldin Hollanda ya....

(Bu arada 2-3 aylığına İngiltere de vakantie de olacağım...cvp yazamayacağım için şimdiden özür... )

sillyseagul
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: antalya
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen sillyseagul » 07 Oca 2012, 10:58

Erkan kardeş bir soruda ben sorayım sana eşin türk vadandaşımı yoksa hollandalımı? cünkü yazdıkların benim aradıgım cevaplar ve ben evli degilim samenwonen olarak kız arkadaşımla yaşıyorum....Teşekkürler

ozi
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: samsun
Yabanci_Ulke: den haag

Mesaj gönderen ozi » 07 Oca 2012, 20:57

benim esimde cifte vatandas, fakat su an samenwonen olarak kayitliyiz belediyede, 5-6 ay icerisinde bende 3 senemi doldurmus oluyorum. tr pasaportunu birakmadan bende cifte pasaportlu olabilmem icin resmi nikah mi gerekiyor? eger oyleyse ona gore hemen islemleri baslatayim dicektim :)

erkan
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen erkan » 19 Oca 2012, 23:24

sillyseagul yazdı:Erkan kardeÅŸ bir soruda ben sorayım sana eÅŸin türk vadandaşımı yoksa hollandalımı? cünkü yazdıkların benim aradıgım cevaplar ve ben evli degilim samenwonen olarak kız arkadaşımla yaşıyorum....TeÅŸekkürler

Daha önce yazdım ; eşiniz yada partner farketmez yaşadığınız kişinin Hollanda vatandaşlığı var ise 3 sene sonra başvuru yapabilirsiniz.....

erkan
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen erkan » 19 Oca 2012, 23:43

ozi yazdı:benim esimde cifte vatandas, fakat su an samenwonen olarak kayitliyiz belediyede, 5-6 ay icerisinde bende 3 senemi doldurmus oluyorum. tr pasaportunu birakmadan bende cifte pasaportlu olabilmem icin resmi nikah mi gerekiyor? eger oyleyse ona gore hemen islemleri baslatayim dicektim :)
Evet....

ama bazı istisnaları var...

samenwonen olsan da ;

örneğin başvuru sırasında tc vatandaşlığımı kaybedersem çok büyük hak kaybına uğrayacağım (Ör miras hakkı)
gibi bir dilekçe yazıyorsun...Babanın yazacağı vasiyetnamede böyle bir maddeyi delil gösterebilirsin...Türklükten çıkarsa ona miras hakkı vermeyeceğim gibi...

Bu verdiğim sadece bir örnek türlü türlü sebepler olabilir.

ınd bunu incelemeye alıyor...eğer ikna edici delillerin olursa başvuruna olumlu yaklaşıp çifte vatandaşlığını kabul ediyorlar...bunu avukat aracılığı ile yapmanı tavsiye ederim...

sirdas
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: hollanda rotterdam

oturum

Mesaj gönderen sirdas » 13 Mar 2012, 22:30

Selam Herkese Arkadaslar,Benim Bi Sorunum Var Bilgisi olan Arkadaslar Varsa Paylasirlarsa Cok Sevinirim,Ben Hollandaya Geleli 3 yil 4 ay oluyor,Samenwonen olarak Geldim,Esimle Siddetli Gecimsizligimiz Var,Ve Ayrilma Asamasindayiz. Ayrilma Gibi Bi Durumum olursa IND ile Problem Yasarmiyim.Esim Cifte Vatandas,..Herkese Hayirli Geceler Dilerim

erkan
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen erkan » 15 Mar 2012, 04:18

Huiselijk Geweld (aile içi şiddet ) olmadıysa herhangi bir sorun yaşamazsınız...

için rahat olsun...

şimdi bunları genel olarak yazıyorum;

3 yılı bitirenler zannediyor ki artık bu saatten sonra kadın bana hiç bir şey yapamaz....

yanlış...

İsterse mahkemeye verir bana şiddet uyguladı tehdit etti gibi yalanlar uydurur kendini merdivenden yuvarlar beni eşim itti o burada olduğu sürece hayatım tehlikede der ve sizde sıkı bir avukat bulamazsanız zorlada olsa düşük bir ihtimal sizi yinede buradan gönderebilir...yada IND ile sorun yaşarsınız...

Oturumunuzu kendi üzerinize alsanız dahi bu böyle...Geçen sene bu şekilde Pakistanlı bir arkadaşımı gönderdiler...Malesef burada kurallar kadınların lehine işliyor ve buna pozitif ayrımcılık deniyor...

Buna çok dikkat edin!!!

Defalarca yazdım asla şiddet uygulamayın...Herifler hakareti bile şiddet olarak görüyorlar...Bu yüzünden savcı karşısına çıkarsanız ve ceza alırsanız (örneğin werkstraf) daha geçen gün IND nin resmi sitesinde okudum 4 yıl boyunca ne pasaport ne süresiz oturum alabiliyorsunuz...

Hollanda pasaportunu alana kadar yada en azından kraliçe positief advies en besluıt verene kadar kendinizden çok emin olmayın...

Ayrılacaksanız da iyilikle ayrılın ki herhangi bir çirkeflik yaşamayasınız...

Birde şunu unutmadan söyleyeyim diplomanız yoksa kendi üzerinize oturum vermiyorlar...Herifler benden diploma istedi ve kendi üzerime oturum almam 5 ay sürdü...(3 yıldan fazladır vast çalıştığım halde ve çalışmadığı halde 6 hafta içinde alanlarda var) gerçi voortgezet oturumda maaşa bakmıyorlar da burda çalışan insanlara eşek muamelesi yapılıyor-ona sinir oluyorum...

Bana bunları bir avukat yıllar önce söylediğinde çok iç karartıcı gelmişti ama ipini sağlam kazığa bağlamak isteyen bu uyarıları dikkate alır...

“Hollandada Yasam - Kanunlar” sayfasına dön