Bosanma

Hollandada Yasam nasildir. Nerede nasil davranmali? Hollandadaki gunluk yasamla ilgili ip uclari

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
yavuzkoc
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: adana
Yabanci_Ulke: hollanda

Bosanma

Mesaj gönderen yavuzkoc »

selam arkadaslar

bende kotu bir haberle basliyorum ; uzun zamandir giremedim siteye,daha onceki yazilarimda da oldugu gibi 21.04.2010 tarihinde nl ye geldim.gerekli yerlere basvuruyu yaptiktan sonra bir yillik oturum kartimi aldim ve hemen ardindan is basvurusu yaptim.26.06.2010 tarihinde de ilk isime basladim.
isim biraz agirdi fakat is neticede ve dil sorunu da oldugundan ilk etapta is is tir deyip girmistim ise.maasi da fena degildi.ve ben 04.01.2012 tarihine kadar araliksiz calistim.yeri geldi haftada 65 saat yeri geldi 60 saat lik calismalarim oldu.genelleme boyle tabi.
09.01.2012 tarihinden itibaren hic kullanmadigim izinlerimi kullandim6 hafta kadar.buraya kadar hersey normal.
bu arada anlatmadiklarim ben nl ye geldikten sonra esimle baslayan sorunlarim bitmek tukenmek bilmedi.huzursuz olarak kac ay boyunca calistim.kimseye muhtac olmamak icin ugrastim.bence su ana kadar da basardim.basaramadigim tek konu ise esimle olan sorunlarimizdi.buraya geldigimde hersey normaldi fakat bir kac gun icinde esimde degisti.aslinda ilk zamanlarda ben pek farkedemedim yada yanlis dusundugumu sandim.21.04.2010 da yani gelir gelmez baslayan sorunlarin ardi arkasi kesilmek bilmedi.

diyeceksiniz ki ya sorun ne acaba ;sorun benim annem arkadaslar.yaklasik bundan 5 yil once esime bayagi kotu davrandi ve de kotu kelimeler kullandi bana da aynisini kullandi annem.derken tabi biz nl ye geldik.aradan zaman gecti ve annemlerle gorusmeye basladik.annemle her konusmamda annem kendisinin hata yaptigini soyledi.esimle de msn den ve de tlf ile gorusuyorlardi,sogukluk ortadan kalkti sanmistim.fakat ben yanilmisim yine herzamanki gibi.
esim bana bir kac aydir diyordu ki ailenle gorusursen senden kesinlikle bosanacagim.bende saka olarak dusunmustum ilk zamanlar.neticede gorustugum insan benim annemdi,belki iyi belki kotu idi ama annemdi.61 yasinda olan bir insandi.bugun var yarin yok ,kimin ne zaman olecegini allah bilir.
bir gun esim bana agza alinmayacak kelimeler etmeye basladi,o.cocugu-serefsiz-ve daha kotu kelimeler kullandikca kullandi.ben sabah gunaydin canim dedigimde bana gunaydin o.cocugu demeye basladi ve de devam etti gunlerce.bende birgun bu soylediklerini tlf na kayit ettim,hakaretlerin bini bir para.cok uzuldum ve de halen uzuluyorum.

esimi cok seviyorum,fakat esimin bana hakaret etmesini de kiniyorum.subat ayi icerisinde avukata gidecez bosanmak istiyourm senden diye soyledi,benim de artik canima tak etmisti,ya ne olcaksaa olsun yeter be dedim.hakaretlerden biktim,her agzini acmasinda seni buraya ben getirdim,benim sayemde burdasin vs,vs.avukata gittik beraber o konustu bende yanindayim.avukat sordu bu kim diye esim dedi.avukat ta sasirdi.hem bosanmak istiyorlar hemde beraber geliyorlar diye dusundugunu hissettim.hollandali bir avukatti.

avukat ile esim gorustu ben disari ciktim.eve geldigimizde sordum ne oldu yada olcak diye.kagitlar gelince gorursun dedi ve de bu hafta ici kagitlar geldi,avukat gba diye bir belgeyi istiyormus belediyeden o nedenle isleme baslicakmis vs,vs.
ben zaten hollandaya geldigime pismanim.fakat duzen bozup tekrar duzen kurmak da kolay degil.turkiyeden buraya gelecek arkadaslara bir tavsiyem olsun,eger isiniz var ise belli bir geliriniz var ise arkadaslar nl ye gelmeyin derim.hayat sartlari iyi is duzeni normal fakat sevgiyi ve saygiyi insan burda kaybediyor.ya sevgi saygi hikaye iste kendimizi avrupaya atalim orda basimizin caresine bakariz diyenler varsa onlarda kafalarina gore takilsinlar,ama unutmasinlarki zamani geriye ceviremezsin.zaman hayatta onemli olan nadir seylerden birisidir.
hollanda da ki en buyuk tecrubem sudur ki ; burda kari ile koca birbirine olan sevgisini saygisini zaman geliyor kaybediyor.bu yuzde ile ifade edecek olursak yuzde 80 civarina denk gelir sanirim sevgi ve saygiyi kaybedenler.ailesi dagilanlar ve de benim yasadigim gibi sorunlari yasayanlar azz degildir buna inaniyorum.
turkiye de ise esimle hic bir sorunum olmamisti.butun sorun bu ulkeye gelince basladi,inanin turkiyede olsaydim da esimle bir sorun yasamasaydim,esimi o kadar hakaretine karsi yine de cok seviyourm,fakat sevdigim halde bosanmak istedigi icin ona saygi duyuyorum.esime en son olarak dedim ki ben senden bosanmak istemiyourm,seni cok seviyorum ; turkiyeye gidecegim sen bosanmak istiyorsan gerekeni yapabilirsin fakat ben istemiyourm diye tekrarladim,ama degisen bir sey de olmadi.sonuc olarak bende onun bu istegini yerine getirecegimi soyledim.butun islemler bitince de nasip olursa tr ye gitmeye caliscam.belki hollanda da son donemlerim.ama bu ulkede ben gercekten kisa bir zamanda herseyimi kaybettim diyebilirim.
sonuc ;
ilk once insan oldugumuzu unutmamak,insanlarin da hata yapabilecegini anlamak,insanlarinda birbirisine zulum etmemesini saglamak.

bunlari yapabilirsek sanirim hayat daha guzel olur.yanlisim oldu ise kusuruma bakmayin

saygilarimla yavuz koc

renos
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: uden

Re: Bosanma

Mesaj gönderen renos »

Kardes durumuna cok uzuldum gercekten , dedigin gibi esler arasinda sorunlar oluyor ama bu hakarete kadar gidiyorsa bu baska bir boyut kazanir. Eger anlattiklarin dedigin gibiyse , sirf ailen yuzunden esin senden bosaniyorsa cok yazik etmis esin. Insan ailesinden nasil kopabilirki bu cok sacma. Anne sevgisinin uzerinde bir sevgi Allah sevgisi haric yoktur. Ne diyecegimi inanki bilmiyorum sana , icinden ne geliyorsa onu yap derim, iyiliginde kotulugunde bir karsiligi vardir. Allah yardimcin olsun diyorum. ve bende sunu son olarak eklemek istiyorum buraya gelecek olan erkek olsun kadin olsun eger donanimli bir insan degilseniz ekonomik ozgurlugunuz yoksa gelmememinizi tavsiye ediyorum. Arkadasin dedigi gibi zamanin telafisi yok..

hatice25
NT3
NT3
Turkiye_Sehir: Erzurum
Yabanci_Ulke: Rotterdam
İletişim:

Mesaj gönderen hatice25 »

conhoney
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Aydin
Yabanci_Ulke: Hollanda-Groningen

Mesaj gönderen conhoney »

okayakmese
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: Zonguldak
Yabanci_Ulke: Belçika

Mesaj gönderen okayakmese »

Sevgili kardesim durumunu okudum ve cok uzuldum,Alllah yardimcin olsun,inan ne diyecegimi bilmiyorum, ama sen elinden geleni yapmissin herseyi geri kazanmak icin ,o ki senin esin nasil olurda ailenle gorusmeni istemez ozelliklede annenle,gecmiste bazi sorunlar olmus olabilir ama her ne olursa olsun o anne'dir. Bir insan kendisini 9 ay karninda tasiyan bakan buyuten besleyen insandan nasil vazgecebilirki cok anlamsiz,Yuce rabbim sana yol gostersin,yardimcin olsun icinde bulundugun durum cok zor.Selametle.

cemoburak
NT3
NT3
Turkiye_Sehir: hatay
Yabanci_Ulke: belçika

Mesaj gönderen cemoburak »

beyzade
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: sivas
Yabanci_Ulke: Rotterdam

Mesaj gönderen beyzade »

Bir kez daha yuregim aciyla burkuldu.
Turkiye de yetismis kisiligini, kimligini Turkiye de kazanmis genclerle Hollanda sartlarinda yetismis genclerin evlilik birlikteliklerinin birisinin daha hazin bir sonla sonlanmak uzere oldugunu duymak yuregimi bir kez daha aciya sevketti.
Kultur farkliligi, kan uyusmazligi, doku uyusmazligi ne derseniz deyin ama ne yazikki bu durum insanimizin cok buyuk acilar yasamasina neden olmaya devam ediyor.

Kardesim size dua etmekten baska yapabilecegimiz bir sey yoktur buyuk gecmis olsun. Ama unutmayin ki hayatta size cok zor gelen cok aci veren seylerde umulurki yine sizin icin hayir vardir. Bunu siz simdilik anlayamzsiniz ama hayatinizin ilerleyen donemlerinde daha iyi anlayacaksiniz.

Ne yazikki sizin burada yasadiginiz bu aci ne ilktir ne de son olacaktir.

Esinizden bu kadar hakaretler yiyerek evlilik hayatinizin devam edebilecegine sahsen ben inanmiyorum. Simdilik idare edelim de duzelir diyerek devam etmeye calissaniz ve araniz duzelir gibi olsa da bu durum ileride daha buyuk hesaplasmalara neden olacaktir. Cunki siz karsi karsiya kaldiginiz hakaret ve haksizliklari sineye cekerek bilinc altina bastiracaksiniz ama bu sizi hic rahat birakmayacaktir.

Bu konuda yine en iyi karari siz vereceksiniz.

Allah hakkinizda hayirlisini versin.
  • Sensizligi gozum tutmadi bahargozlum,
    bir daha yollama bana.

“Hollandada Yasam - Kanunlar” sayfasına dön