OGRENCI PARASI HAKKINDA BILGI ISTIYORUM...

NT2 sinavi ve Inburgeringsexamen icin Testler alistirmalar, Soru ornekleri ve Dil okullari ve Arkadaslarin Tecrubeleri

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen
Turkiye_Sehir: turkiye
Yabanci_Ulke: hollanda-den haag

Re: OGRENCI PARASI HAKKINDA BILGI ISTIYORUM...

Mesaj gönderen sansli »

mstosman yazdı:oncelikle altini ciziyorum ne pasaport gerekli ne de nt2 diplomasi..ben zaten para almak icin okula yazildim.nt1 seviyesinde basladim.
eger esin calisiyorsa sen aylik 512 euro(baba ve annenin geliri az ise) ve ov karti alma hakkin var ayrica yillik 13.000 bruto gelir edinme hakkin var..yani mbo okuluna yazilmak istiyorsan sadece en az hollandada 1 yil oturman lazim..

suan apeldoornda ki roc okuluna gel ben seni kendi ellerimle yazdirabilirim..yani hollandadaki butun roc okullari aynidir.ayrica nt1 seviyesinden baslasanda diploma aliyorsun ve hollanda pasaportuna basvuru hakkin bile var bu diplomayla...inburgering sinavindan da muhafsin..

gerisi sana kalmis..basarilar
cok saol arkdsm verdigin bilgiler icin...
hoca bana oyle deyince bende sasirdim,once dedi simdi gidebilirsin ertesi gun dedi olmaz eerste burda nt2 alman sart sonra deyince bende baya uzuldum,hatta okula basvurma formulunu fln getirdi bana,benim gidecegim gitmek istedigim okul roc degil sanirim tam bilmiyorum ama,nti college diye bi okul,diye biliyorum,,,sonrada oyle deyince bende uzuldum forumu doldurucaktim oyle deyince doldurmadim,ben en iyisi yazilmak istedigim okula gidip bilgi alim daha saglikli olur...hocada yanlis biliyodur belki,cunku ib-groep dan hollanda pasaprtu olan yararlanabilio dedi ama oyle degilmis,,,cok tesekkurler arkdsm,,,
hollandadayim(2008-5)
ehliyetimi aldim(2008-12)
5yillik oturumumu aldim(2009-03)
ik had mijn inburgeringsdiploma gekregen(2009-12)
ik begin met niveauverhoging cursus...
Ik werk vrijwilligster als fietsdocent
Mbo opleiding Helpende zorg en welzijn 2011-09

hemetcan
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: utrecht
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen hemetcan »

mstosman yazdı:merhaba arkadaslar ben size daha acik bilgilerde bulunabilirim.neden diyeceksiniz cunku ben suan meslek okuluna gidiyorum yani mbo..

bir kere meslek okuluna yazilmak icin en az hollandada bir yil ikamet etmeniz gerekli ve hollanda da oturdugunuza dair oturum karti veya pasaport yeterli..yani hallonda pasaportu zorunlu degil..

ben gecen yil ROC elektirik bolumune yazildim..

elektrik bolumunu nt1 , nt2 ,nt3 ve nt4 asamali.nt1 normal suresi 1.5 yil nt2 ise 2 yil suruyor..

simdi diyeceksiniz belkiokuyamam veya zor bir durumla karsilasabilirim..hic bir zaman oyle dusunmeyin.cunku adi uzerinde meslek okulu oldugu icin pratik yapiyorsunuz ve pratik yaptiginiz icin daha iyi anliyorsunuz..

eger mbo nt1 veya nt2 yapiyorsaniz aldiginiz paralar karsiliksizdir..yani ilerde geri odeme diye birsey yok.ayrica aldiginiz diployla hollanda pasaportuna basvuru hakkiniz var ve inburgering toets yapmak zorunda degilsiniz..

bir kisi 512 euro para aliyor esi calismayip cocuguda varsa 1130 euro para alir

kisaca benim suanda durumumu anlatayim

ben aylik 1130 euro karsiliksiz para aliyorum yaninda ov karti..cunku partnertoeslag diye bir basvuru hakkiniz var..buna basvuru yapmaniz icin esinizin calismamasi lazim ve en az bir cocugunuzun olmasi lazim.eger esiniz calisiyorsa 512 euro civarinda para alirsiniz yani partner toeslaga basvuru hakkiniz olmaz..

partnertoeslaga basvuru yapmaniz icin sizin en az 13.000 euro esinizinde 8.300 euro yillik (bruto) geliri olmasi lazim. ayrica anne ve babanizinda gelirine bakiliyor..(sizden annenizin ve babanizin gelir durumu isteniyor,,)

size tavsiyem bir meslek okuluna yazilin.esiniz calisabilir yillik 8300 euro gecmemek sartiyla sizinda yillik 13.000 euro hakkiniz var.ayrica ucretsiz hollandanin neresine giderseniz bedava hafta ici isterseniz hafta sonuda olabilir.ama ikisinden birisini secmeniz lazim..yalniz sunu da belirteyim ben okula yillik 996 euro para oduyorum.bunu kendi cebinizden odersiniz..

ve bu parayi 34 yasina kadar alabilirsiniz..

daha genis bilgi icin ib-groep resmi sitesini asagidaki linkte veriyorum..her konu hakkinda bilgi bulabilirsiniz.eger kafaniza takilan bir soru varsa benimle irtibata gecebilirsiniz..

http://www.ib-groep.nl/particulieren/sf ... et_mbo.asp

ayrica arkadaslar aldiginiz paralar gelir olarak belasting de gozukmez ev kirasi ve zorg toeslag en fazla duzeyde alirsiniz.hem dilinizi gelistirin hem diploma sahip olunda yaninda da aylik 1.130 euro aylik para alin.yani eger 30 yasina gelmediyseniz istediginiz zaman bir meslek okuluna yazilabilirsiniz..bizim okulda nisan ve eylulde kayit yapiliyor.yilda iki defa.

bu dedigim sartlar sadece mbo nt1 ve nt2 derecelerinde gecerlidir.Doe je een mbo-opleiding op niveau 1 of 2, dan is je studiefinanciering een gift.digerleri geri odeme durumu vardir.ayrica borc alma haklariniz da var ..

kardes siteye baktik ama onbepalde tijd oturum yani suresiz oturum lazimmis.

hemetcan
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: utrecht

Mesaj gönderen hemetcan »

mstosman yazdı:merhaba arkadaslar ben size daha acik bilgilerde bulunabilirim.neden diyeceksiniz cunku ben suan meslek okuluna gidiyorum yani mbo..

bir kere meslek okuluna yazilmak icin en az hollandada bir yil ikamet etmeniz gerekli ve hollanda da oturdugunuza dair oturum karti veya pasaport yeterli..yani hallonda pasaportu zorunlu degil..

ben gecen yil ROC elektirik bolumune yazildim..

elektrik bolumunu nt1 , nt2 ,nt3 ve nt4 asamali.nt1 normal suresi 1.5 yil nt2 ise 2 yil suruyor..

simdi diyeceksiniz belkiokuyamam veya zor bir durumla karsilasabilirim..hic bir zaman oyle dusunmeyin.cunku adi uzerinde meslek okulu oldugu icin pratik yapiyorsunuz ve pratik yaptiginiz icin daha iyi anliyorsunuz..

eger mbo nt1 veya nt2 yapiyorsaniz aldiginiz paralar karsiliksizdir..yani ilerde geri odeme diye birsey yok.ayrica aldiginiz diployla hollanda pasaportuna basvuru hakkiniz var ve inburgering toets yapmak zorunda degilsiniz..

bir kisi 512 euro para aliyor esi calismayip cocuguda varsa 1130 euro para alir

kisaca benim suanda durumumu anlatayim

ben aylik 1130 euro karsiliksiz para aliyorum yaninda ov karti..cunku partnertoeslag diye bir basvuru hakkiniz var..buna basvuru yapmaniz icin esinizin calismamasi lazim ve en az bir cocugunuzun olmasi lazim.eger esiniz calisiyorsa 512 euro civarinda para alirsiniz yani partner toeslaga basvuru hakkiniz olmaz..

partnertoeslaga basvuru yapmaniz icin sizin en az 13.000 euro esinizinde 8.300 euro yillik (bruto) geliri olmasi lazim. ayrica anne ve babanizinda gelirine bakiliyor..(sizden annenizin ve babanizin gelir durumu isteniyor,,)

size tavsiyem bir meslek okuluna yazilin.esiniz calisabilir yillik 8300 euro gecmemek sartiyla sizinda yillik 13.000 euro hakkiniz var.ayrica ucretsiz hollandanin neresine giderseniz bedava hafta ici isterseniz hafta sonuda olabilir.ama ikisinden birisini secmeniz lazim..yalniz sunu da belirteyim ben okula yillik 996 euro para oduyorum.bunu kendi cebinizden odersiniz..

ve bu parayi 34 yasina kadar alabilirsiniz..

daha genis bilgi icin ib-groep resmi sitesini asagidaki linkte veriyorum..her konu hakkinda bilgi bulabilirsiniz.eger kafaniza takilan bir soru varsa benimle irtibata gecebilirsiniz..

http://www.ib-groep.nl/particulieren/sf ... et_mbo.asp

ayrica arkadaslar aldiginiz paralar gelir olarak belasting de gozukmez ev kirasi ve zorg toeslag en fazla duzeyde alirsiniz.hem dilinizi gelistirin hem diploma sahip olunda yaninda da aylik 1.130 euro aylik para alin.yani eger 30 yasina gelmediyseniz istediginiz zaman bir meslek okuluna yazilabilirsiniz..bizim okulda nisan ve eylulde kayit yapiliyor.yilda iki defa.

bu dedigim sartlar sadece mbo nt1 ve nt2 derecelerinde gecerlidir.Doe je een mbo-opleiding op niveau 1 of 2, dan is je studiefinanciering een gift.digerleri geri odeme durumu vardir.ayrica borc alma haklariniz da var ..
baktim siteye maalesef onbepalde tijd oturum istiyorlar. yani sureiz oturum

el lobo
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Kayseri
Yabanci_Ulke: Hollanda

Mesaj gönderen el lobo »

merhaba hemetcan kardes sanirim yanlis bilgilendirme olmus studiefinanciering almak icin sureli oturum olmasida yetiyor .asagidaki linkte cevabi var kendin bak istersen

http://www.ib-groep.nl/particulieren/sf ... aarden.asp

sayfanin asagi kisminda *nationaliteitenschema* diye bir kisim var orada hem hollandaca hem ingilizce alip alamayacaginiza bakabiliyorsunuz ayrica benim dil kursundan simdi mbo yapan bir arkadas vardi o alabiliyor ve sureli oturumu vardi.
Eylul 2007 MVV basvuru
Aralik 2007 Hollanda`ya gelis
Eylul 2008 Dil kursuna basladim
Mayis 2009 NT2 diplomasi
Aralik 2010 Pasaport basvurusu
Haziran 2011 Hollanda vatandasligi

tuaydin
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: istanbul

Mesaj gönderen tuaydin »

selamlar arkadaslar, verdiginiz bilgiler gercekten cok faydali ve hollandaya gelecekler icin isik tutuyor..ben sunu ogrenmek istiyorum, hollandada bi universiteden mastir icin kabul aldim, hollandaya vardigimda eger hersey yolunda giderse subatta mastira baslamayi planliyorum ins., oturum kartimi aldiktan sonra bu studiefinanciering'den ben de faydalanabilecekmiyim? Mastir yapacagim bolum ingilizce oldugu icin herhangi bi dil sinavina girmemis olacam okula baslarken, nt2 veya benzeri bi sinavi vermek gerekiyomu bu burs icin yoksa okula baslamak yeterli mi? bu konuda bilgisi olanlardan cevap bekliyorum..

“NT 2 & Inburgeringsexamen Sinavlari ve Dil Okullari..!” sayfasına dön