dil okullari yardim lutfen

NT2 sinavi ve Inburgeringsexamen icin Testler alistirmalar, Soru ornekleri ve Dil okullari ve Arkadaslarin Tecrubeleri

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
ozlembatman
Beginner
Beginner

Re: dil okullari yardim lutfen

Mesaj gönderen ozlembatman »

merhaba
kusura bakma hemen cevap veremedim;okuldan biraz once geldim.
okulun tam sokak olarak falan adresini bilmiyorum.naarden-bussum istasyonundan stoptrein e binersen hilversum sportpark duraginda iniyorsun hemen okul istasyonun karsisinda.naarden binince 4. istasyon.
ben okula basladigimda hic hollandaca bilmiyordum;cunku ben vize icin basvurduktan sonra cikti bu sinav konusu ve ben sinavsiz gelen son gruptayim.siniflari genelde egitim duzeyine gore ayiriyorlar;ben turkiyede 4 yillik universite mezunuyum ve benim sinifin hemen hemen hepsi universite mezunuydu ve ac biraz da olsa ingilizce yada baska bir yabanci dil biliyordu.
subatta okula basladim;haziranda okulda niveau2 yi aldim ve eylulde niveau 3 e basladim.bu ayin basinda da gemeentenin nt2 sinavina girdim baska bir degisle profieltoets a.pazartesi bir sinavim daha var.
su an hemen hemen butun islerimi yapabilecek duzeye geldim gibi;en azindan kendim ev doktoruna gidebilecek duzeyde konusuyorum;banka postane falan onlari soylemiyorum zaten.
sormak istedigin baska seyler varsa cevaplaayabilirim ama siz sinavla geldiginiz icin prosedur nasil isliyor pek bilmiyorum.

alaska
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen alaska »

Merhaba Ozlem
Bilgilerin icin tesekkurler ben ayin dokuzunda evlilik yoluyla buraya geldim.ben Trde sinava girdim kazandim 6aya yakin bekleyisten sonra vizem cikti.Ayin 12de polisle randevumuz var sofi numarimi hala almadim ama evde yalniz olmaktan bos kalmaktan cok sikiliyorum.Dili bilmedigim icinde komsularimla bile konusamiyorum.Bizim buralarda Turk yok gibi.Ben daha once Newyorkta idim orda 2yil kadar kaldim esimle tanisince bu ulkeye geldim. Trde ikende pc ogretmenligi yapiyordum ...Ben internetten hollandaca ogrenmek icin guzel siteler buldum evde kendi gayretlerimle calisiyorum.En kisa zamandada kursa gitmek istiyorum..Bircok kurslar var esimle arastirma icindeyiz hangisi iyi egitim veriyor bilmiyoruz onemli olan konusulani anlamak ve cevap vemek.Ben su anda kelime olarak okuyor tercume yapabiliyorum ama konusulani anlamiyor ve konusamiyorum.Ilk geldigim hafta Bussem e belediyeye gittim kendi kaydimi yaptirdim bu beni cok mutlu etti.Ozlem gercek adinizmi cocuklariniz varmi..Gorusmek uzere... Hulya.....

Geluk
Site Admin
Site Admin
Turkiye_Sehir: yozgat-kayseri-tekirdag-trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda-breda

Mesaj gönderen Geluk »

selam Hulya,
aramiza ve hollandaya hosgeldin arkadasim,
meslegin burda tutulan bi meslek, umarim en kisa zamanda oturum kartini, sofinummer'i alir dil kursuna baslar, dili ogrenirsin..!

kolay gele

ozlembatman
Beginner
Beginner

merhaba Hulya;
OZlem gercek adim;bende15 aydir buradayim,henuz cocugumuz yok bir sure daha da dusunmuyoruz.
Okul icin saniyorum sana en yakin okula gonderiyorlar.naarden den bizim okula gelen Turkler var;eger sizin icin kurallar degisik degilse buyuk ihtimalle bizim okula baslarsin.Umarim oturumun cabuk cikar ve okula bir an once baslarsin.Ben agustosta buraya gelmistim ve subatta okula basladim;oturumum cabuk cikti ama okulda benim seviyemin acilmasini bekledim.Evde bos bos oturmanin ve insanlarla konusamamanin ne demek oldugunu cok iyi biliyorum.ama sanirim ingilizcen iyidir ve Hollandalilarin hemen hemen hepsi ingilizce bildigi icin bir sure ingilizceyle idare edebilirsin.
sana simdiden basarilar dilerim.
gorusmek uzere.

alaska
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen alaska »

Merhaba Arkadaslar ve Ozlem :)

Sofi numarami almadan kursa baslayamiyorum sanirim benmi yanlis anladim.Sofi numarasini uc ayda filan verdiklerini duydum o kadar gec olursa benim cook sikilacagim simdiden gorunuyor.Benim icin gelismeleri sanirim polisle gorusmeyi yaptiktan sonra belli olacak.Bende bana en yakin olan kursa gitmeyi tercih ederim ..Okula baslayinca arkadaslar edinmek dili konusmak kadar harika birsey olamaz..ingilizce konusmak guzelde bu sefer hollandacada tembellik yasayacagim birde hollandacayi ogrenirken ingilizce gibi telafuz etmem bana cok zorluk cektiriyor.Ozlem tanisma imkaniz olur insallah ve dili konusabiliriz dildeki de- het takilarina anlam veremiyorum nasil nerde ve ne zaman kullanmaliyim hangi kelimelerde o takilari kullanmaliyim bunlari puf noktalarini senden ogrenmek isterdim.Esim bu konuda hala konusurken takiliyor ...Basarilar diliyorum.. :P

ozlembatman
Beginner
Beginner

Merhaba Hulya :roll: ;
o konuda bende cok dertliyim sorma.Het, de takilarinin maalesef bir kurali yok;kelimeleri ezberlerken onundeki takiyla birlikte ezberlemen gerekiyor.Ornegin otobusun bus oldugunu degil de DE BUS oldugunu ezberlemen gerek.Bu konuda biraz zorluyor;butun okullarda ayni mi bilmiyorum ama eger bizim okula gelirsen her uniteyle ilgili her hafta yaklasik 100 kelime veriyorlar ezberlememiz icin ve her kelimenin onunde hangi takiyi aldigi yaziyor;o sekilde ezberlemekten baska care yok.En azindan bizim hoca boyle soyledi;bir kuralini bilen varsa bende ogrenmeyi cok isterim cunku bu sekilde cok karisiyor.Tanismayi ben de isterim;
Gorusmek uzere kendine iyi bak
Succes

Geluk
Site Admin
Site Admin
Turkiye_Sehir: yozgat-kayseri-tekirdag-trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda-breda

Mesaj gönderen Geluk »

selam arkadaslar,
kafaniza takilan konuya sitede kucuk caplida olsa aciklama yapildi
http://hollandaca.youprog.com/viewtopic.php?f=12&t=810