Site İçi ve Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Teknolojideki Gelismeler.. Teknoloji haberleri

Moderatör: sansli

Cevapla
ilovehuni88
NT1
NT1
Mesajlar: 84
Kayıt: 25 Kas 2015, 15:08
Turkiye_Sehir: Ä°stanbul
Yabanci_Ulke: Hollanda-Amsterdam

Site İçi ve Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Mesaj gönderen ilovehuni88 » 23 Haz 2016, 06:50

Seo nedir arama motorları tarafına yönelik siteleri üst sıralara çıkarmak için site iyileştirme ve optimizasyon çalışmasıdır. SEO'nun açılımı Search Engine Optimization yani diğer adıyla “Arama Motoru Optimizasyonu“ denilebilir. İki türlü SEO vardır site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılır. Site sahiplerinin yapması gereken başlıca gereçlerinden biridir her site sahibinin bir hedefi vardır bunun için SEO çalışması yaparak hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Sitenizin popülerliğini artırmanın gereksimi olarak kabul edilen SEO çalışması doğal olarak yapılması zor bir temel alt yapıdır bunun için doğal görünen organik SEO çalışması yapmak sitenize fayda sağlayacaktır.

Site İçi SEO Nasıl yapılır?

Görünüm olarak iyi görünen siteler ziyaretçiler tarafından sevilir doğal olarak ziyaretçinin sevdiği siteyi arama motorları'da sever. Site ne kadar hızlı açılırsa ziyaretçi o kadar memnun olacaktır ziyaretçiyi hoşnut etmek başlıca görev olduğunu sakın unutmayın. Konu başlığı, içerik ve girdiğiniz etiketler aynı olsun örnek resme aşağıdan bakabilirsiniz.

Sitenizin mobil uyumlu olması artık kaçınılmaz bir gerçektir çoğu kullanıcı artık akıllı telefonları üzerinden arama yapmaktadır bu hem arama motorları tarafından önemli bir unsurdur hemde gelen ziyaretçilerin sitenizin mobil uyumlu olmadığı zaman çabuk çıkmasına sebeptir.

Site içi SEO açısından en önemli faktörlerden biridir sitenize ekleyeceğiniz konu tamamen kendi bilginize dayalı içerikler girmelisiniz kesinlikle özgün olmalıdır yada işinde uzman makale editörleri tarafından yazılan özgün içerikler satın almanız önerilir. Sitenize ekleyeceğiniz konu başka bir siteden kopyalanıp kendi sitenize uyguluyorsanız baştan kaybetmişsiniz demektir yapacağınız diğer çalışmalarda boşa gitmiş olur. Sitenize kopya içerik koymak durumunda kalırsanız mutlaka kaynak gösterin ama bunu sürekli yapmayın her zaman özgün içerik siteniz için size fayda sağlayacaktır.

Bu aslında ilk yapmanız gereken ayarlardan biridir Title “Başlık“ Meta tag “Açıklama“ Bu kısım sitenizin ana index'i diyebiliriz yani Kısacası sitenizin bel kemiği arama motorları ile arasındaki bağlantı noktasıdır. Peki ya siteme bunu nasıl uygulamam gerekiyor derseniz çok basittir aslında.

-Title “Sanal gezi“
-Meta tag “Google hizmetleri, webmaster hizmetleri ve internet teknolojisi hakkında genel bilgi paylaşımı“

Site içi link dediğimiz olay kullanıcıyı kendi sitenizin konuya uygun olan başka bir konuya link vererek yönlendirme işlemi demektir SEO açısından önemli bir uygulamadır. Hem gelen ziyaretçiye yol göstermiş olacağız hemde kendi vermiş olduğumuz kendi linki okunmasına olanak tanımış olduk.

Site dışı SEO işlemini referans olarak görmek en doğru seçenek olacaktır. Başka bir sitenin sizin hakkınızda konuşması ve bu sitenin kullanıcılar tarafından çok ziyaret edilen bir site olması, arama motorları tarafından sevilen bir site olması, referans olan site ile aynı içeriğe sahip olmanız size Site dışı SEO açısından ekstra bir fayda sağlayacaktır. Site dışı SEO sadece bundan ibaret değildir tabi ki liseteler halinde site dışı SEO

Kaliteli sitelerden tanıtım yazısı
Backlink çalışması
Link çıkışları
Sosyal medya sitelerinden paylaşım
Kaliteli sitelerden tanıtım yazısı

Yukarıda'da söylediğimiz gibi tanıtım yazıları yani başka bir sitenin sizden bahsetmesi arama motorları tarafından size ekstra fayda sağlayacaktır. Sizden bahseden site ne kadar kaliteli olursa sizin için SEO açısından önemli bir adım olacaktır.

Backlink çalışması

Backlink bir çok çeşide ayrılmaktadır kimi backlinkler sitenize zarar verecek niteliktedir kimi backlinkler ise sitenize fayda sağlamaktadır. bunlar şu şekildedir.

Blog Backlink : Bu herhangi bir blog sitesine yorum attığınızda sitenizi ekliyorsunuz site ekleme bölümüne buna blog backlink deniliyor. (Faydalı)

Profil Backlink : Bir forum sitesine üye olduğunuzda sitenizi imza kısmına eklerseniz buna Profil Backlink denmektedir. (Faydalı)

Dofollow Backlink : Bir web sitesi sizin yazınızı kopyaladı ve bunu “nofollow“ olarak eklemedi bu durumda size kefil olmuş oldu kaliteli sitedir diye SEO açısından önemlidir. (Faydalı)

Karşılıklı Link değişimi : Karşılıklı olarak link takası yapmış oluyorsunuz o sizin sitenizi eklemiş oluyor siz onun sitesini eklemiş oluyorsunuz. (Faydalı)

Hacklink: Black hat SEO Terimidir. Başka bir sitenin sitesine hack yolu ile gizlice link ekleme yöntemidir. Kullanıcı bu durumu fark ettiğinde siteniz sonsuza dek banlanabilir (Zararlı)


Spam Backlink : Aynı siteye sürekli olarak linkinizi ekleme yada aynı anda binlerce backlink ekleme işlemine spam backlink denir. (Zararlı)

Backlink çalışması bu şekildedir şimdi sıra geldi site dışı SEO link çıkışı konu anlatımımıza.

Link çıkışları

Başka bir web sitesi sahibi sizin sitenizin linkini sitesinin en alt bölümüne eklemesine link çıkışı denir aslında backlink kavramı ile aynı özelliği taşır ama bu özel olarak eklenmiş bir backlink olduğu için değeri diğerlerine göre daha fazladır kaliteli link çıkışları backlink açısından ekstra fayda sağlar.

İnternetin hayatımıza girmesi ve web sitelerinin amansız rekabetinde, seo’nun gücünün anlaşılmasıyla birlikte, seo danışmanlığı diye bir kavram ortaya çıkmıştır. Bazı Web Tasarımı yapan uzman tasarımcılar, yaptıkları siteleri arama motorlarına kabul ve kayıt ettirmek ve üst sıralarda çıkmasını sağlamak için seo konusuyla yakından ilgilenmişler ve başta Google olmak üzere arama motorlarının sonuçları listelemesindeki mantığı çözmeye çalışmışlardır.

Genellikle, Google arama sonuçlarını neye göre listeliyor? tarzındaki bir düşünce ile yola çıkarak ve zaman içerisinde ortaya çıkan fikirlerini, yaptıkları web siteleri üzerinde denemişler ve bu deneme yanılma yöntemleri ile negatif veya pozitif bir sonuca ulaşmışlardır.

Bir arama motorunun algoritmalarını doğru şekilde yorumlayıp, SEO çalışmalarını ona göre düzenleyenler, profesyonel anlamda SEO Danışmanlığı yapmaya başlamışlardır.

Cevapla

“Teknolojik Gelismeler” sayfasına dön