hollandaya ogrenci olarak gelirsen!!! *****

Avrupada ( Hollanda, Belcika, Almanya, Ingiltere Fransa ) egitim alma okuya bilme sartlari. Diploma cevirisi okul bilgileri..

Moderatör: sansli

nederlands
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: istanbul karaman
Yabanci_Ulke: hollanda

Re: hollandaya ogrenci olarak gelirsen!!! *****

Mesaj gönderen nederlands »

Baslikla yazilan konunun ne alakasi var???

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen
Turkiye_Sehir: turkiye
Yabanci_Ulke: hollanda-den haag

Mesaj gönderen sansli »

bu kisi bikac yere yazmis sanirim daha cabuk cvp alabilmek adina ama yeri burasi deil baslik altina uymamis dolayisiyla sildim iletisini diger basligida kilitlenmis zaten...
hollandadayim(2008-5)
ehliyetimi aldim(2008-12)
5yillik oturumumu aldim(2009-03)
ik had mijn inburgeringsdiploma gekregen(2009-12)
ik begin met niveauverhoging cursus...
Ik werk vrijwilligster als fietsdocent
Mbo opleiding Helpende zorg en welzijn 2011-09

fatmaelif
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen fatmaelif »

Merhaba Arkadaslar,

Kisaca sikintimi anlatacagim, bilgisi olan biri bana yardimci olursa cok sevinirim.
Ben, 17.06.2009 tarihinde Amsterdam`a ogrenci (Hogeschool van Amsterdam )vizesi ile geldim.Bir ay okula gittikten sonra bir sinav yaptilar, o sinavi gecince bana bir yillik bir oturum verdiler.Sonra okula yine devam etmeye basladim.Uc ayin sonunda (dogru durust Hollandaca ogrenmemisken) yine zor bir sinav yaptilar, maalesef o sinavi basaramadigim icin okul ile ilisigim kesildi.Buraya gelmemin asil ve tek sebebi olan esim, ( okula da gitmek istiyordum ama gelmemin asil amaci esime kavusmakti, okul da buraya gelebilmem icin bir aracti.Esim eski esinden resmen ayrilamadigi icin aile birlesimi yoluyla gelemedim,maalesef) bana ticari oturum alacagini soyledi.2010 yilinin 8. ayinda bunun icin ticaret odasina yeni bir sirket kaydi yaptirdik, ama simdiye kadar ne o sirketin bir faaliyeti oldu, ne de benim gecerli bir oturumum.2,5 yildir adeta bir hapis hayati yasiyorum.Ne istesem esim bana oturumun yok diye cevap veriyor.Cok rica etmeme, yalvarmama ragmen hala bu sorunum cozume kavusmus degil.Esim, gecen gun bana kurdugumuz sirketin hicbir faaliyeti olmadigi icin, kaydimi (oturum alabilmek ) baska bir arkadasinin faal olan sirketinden gosterecegini soyledi.Simdi benim bu sekilde (su an yasadisi kaliyor gozukuyorum burada), ilk bir sene bir yillik ogrenci oturumuna sahipken, hic Turkiye`ye gitmeden, oradan ticari oturum icin basvuruda bulunmadan buradan ticari oturum alabilmem mumkun olabiliyor mu ? Bilen biri varsa ve beni bu konuda aydinlatirsa cok sevinirim, cunku burada yalnizliktan, Turkiye`ye rahat rahat gidip gelememekten, oturumum yok diye herseyden kisitlanmaktan cok yoruldum....Esim maalesef artik beni bu konuda anlayamiyor.Oysa ben bu duruma onun icin sabrediyorum.Burada ondan baska bir tek arkadasim bile yok,telefonumun sesini sadece o aradiginda duyuyorum.Kendi ailemden bir tek akrabam yok, onun ailesindekiler de beni kabul etmedikleri icin benimle hicbiri gorusmuyor.Cok istememe ragmen,gecerli bir oturumum olmadigi icin belediyelerin verdigi ucretsiz hollandaca kurslarina gidemiyorum,araba ehliyeti almaya muracaat edemiyorum,oturumum olmadigi icin haliyle saglik sigortam da yok,dolayisiyla cok istememe ragmen cocuk sahibi bile olamiyorum, Turkiye`ye sevdiklerimin yanina zaten gidemiyorum.Esim, hepsi icin bana oturumun yok diyor sadece, 2,5 senedir de hep halledecegini soyluyor ama halletmiyor, ben de artik boyle bir oturum(ticari oturum) alinmiyor herhalde diye dusunmeye basladim kendi kendime,esim de beni uzmek istemedigi icin herhalde bana bunu soyleyemiyor diye dusunuyorum.Bilen biri varsa lutfen yardimci olsun.Aksama kadar sadece evde oturmaktan,disarida gidecek bir yerim,yapacak bir faaliyetimin olmamasindan cok yoruldum.Ben cok iyi bir sekilde hollandaca ogrenip,hem toplum icin hem de kendim icin faydali birseyler yaparak mutlu olmak istiyorum oysa.Arkadaslarim olsun,cevrem olsun,esimden baska da iletisimde bulunabilecegim birileri olsun istiyorum.Zira son alti ayda kendisiyle de bir takim ozel meselelerden dolayi guzel muhabbet edemedigimiz gibi surekli tartisiyoruz ve o cekip gidiyor ben yine tanimadigim koskoca bir ulkede yapayalniz kaliyorum...
Yardimci olacak arkadaslara simdiden cok tesekkur ederim...Herkese Saygilar Sevgiler....

Kullanıcı avatarı
umuder
NT2
NT2
Turkiye_Sehir: balikesir
Yabanci_Ulke: turkije

Mesaj gönderen umuder »

Oncelikle Allah yardimcin olsun kardesim..Sorularina gelince evet ticari vize alabilir esin bu biraz daha zor bir sey ama alinmayacak birsey degil,simdi en kolayini yapipi""senin yerinde""olsamla baslamak istemedim konuya cunku en kolay soylenecek sey senin yerinde olsam coktan ucaga binip gitmistim burdan olur tabiki...
Insallah esin alabilir vizeni eger alamazsa cok ozel olucak ama Parayyla ticari oturum aldiran insalar var cevrenizde yok sanirim ilgilenirseniz ozelden msj atarsin bilgilendiririm sizi.

ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN...
14 Eylul 2009 sinava girdim
15 Ekim 2009 Hollandadan basvuru
17 Ekim 2009 vize kabul edildi(rekor)(Masallah)
5 Kasim HOLLANDADAYIM:)))

Lenix
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: Istanbul
Yabanci_Ulke: U.K. - London

Mesaj gönderen Lenix »

FATMA ELIF icin;

Dediginizi ve halinizi az da olsa anlayabiliyorum bende yaklasik 5 yildir yurt disindayim ve gittigim hic biryerde akrabam veya tanidigim yoktu sonradan cevre edindim hep. İlk once misafir Ogrenci vizesi alarak(6aylik) Londra'ya gelmistim universiteye baslamadan once mecburen vizemi uzatacaktim sonra bir komsumun bilgisayarini tamir ettim adamin kardesi Home office te calisiyormus bana Ankara anlasmasi diye bir durum var vizeni oyle uzat senin icin hem daha kolay olur hemde British olursun dedi kolayca. Internette Ankara anlasmasi diye aratma yapabilirsiniz Turkiye ile Avrupa birligi arasinda yapilmis bir anlasmadir 1960li yillarda soz konusu olmus ama 1980li yillarda resmiyet kazanmis ama 1990 yillarda yururluge girmis lakin hep ya darbelerin yada Turkiyedeki siyasi olaylar yuzunden hic duyulmamis taki 2003 veya 2004'te bir tane Turk vatandasinin ingilteredeki vatandaslik davasinda bizim Turkun avukati farketmis Ankara anlasmasini. Bugune kadar hep Ingilterede kullaniyoruz bu yontemi ama diger avrupa ulkelerinde de bu hakkimiz var.Bende basvurdum once bi is plani hazirlatiyorsunuz veya hazirliyorsunuz artik ne is yapacaksaniz ona gore, ve bu yapacaginiz isi bildiginizi birsekilde kanitliyorsunuz ama illa kanitlanabilecek is olmasinada gerek yok pazarda tezgah bile acabiliyorsunuz,pazarcilik,incik boncuk isleri,yazilim,tasarim,muhasebe vs. gibi isler var Ben webyazilim ve tasarim yapiyorum turkiyedeki musterilerimden ve ingilterede ileride benim musterim olabilecek kisilerden referans mektubu aldim ve ilk once 1 yill deneme oturumu veriyorlar sonra 3 yillik ve 1+3 sonunda pasaportunuzu veriyorlar gerekli sartlar olusmussa 5. yilda da sinava giriyoruz British oluyoruz.

Eger bir avukatla gorusurseniz bu ankara anlasmasini biraz arastirip sizin icin bu yolla bir oturum alabilirler. Zaten buyuk ihtimalle Ankara Anlasmasi yoluyla Hollanda da ilk siz oturum almis olursunuz daha once holandali tanidiklarimla gorustugumde one diyorlar x)) Internetten sizde arastirabilirsiniz Ankara anlasmasi diye. Ingilterede suan oldukca yaygin oldugu icin oradan ornekler gorebilirsiniz. Insallah birsekilde size yardimci olur bu konu. Allah'in nereden bir kapi acacagi belli olmaz. Hakkinizda hayrlisi olur insallah, hayrli cumalar

“Avrupada Egitim” sayfasına dön