hollandaya ogrenci olarak gelirsen!!! *****

Avrupada ( Hollanda, Belcika, Almanya, Ingiltere Fransa ) egitim alma okuya bilme sartlari. Diploma cevirisi okul bilgileri..

Moderatör: sansli

ogrenci33
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: Mersin
Yabanci_Ulke: Hollanda-Haarlem

hollandaya ogrenci olarak gelirsen!!! *****

Mesaj gönderen ogrenci33 »

arkadaslar merhaba basligimi lutfen yanlis anlamasin saygideger okuyucu arkadaslar ama bazi gercekleri gormezden gelmeyelim diye amacimiz sadece buraya gelmek oldugunu dusunmedigimden dolayi size 1 2 unuttugunuz olaylari soyleyim...Suanda buldundugum durumdan..

bircok arkadas formda okuyorum okula gitmek istiyor hollanda da ama cok zor gercekten. Neden?

Ben suanda ogrenci olarak hollandadayim ve calisamiyorum calissamda siyah bir seye yaramiyor.

Fiyatlar cok pahali.. Gideceginiz akrabaniza baya bir sirtinizi dayiyorsunuz istemeyerekte olsa. Onlarsiz hicbirsey yapamiyorsunuz belli bir sure enazindan kendinizi anlatana kadar ortalama 1 2 yil dil ogrenmek..

Veeee en onemlisi ogrenci vizesi biliyorsunuzki ilk basta pasaportunuza 3 aylik veya 6 aylik vize veriyolar ve sonra 1 yillik oturum veriyolar ve her yil 1 er yillik oturum veriyor size..
Benimde dusdugum yanlisliga sizde dusmeyin. Okul sizi kabul ediyor vize aldiginizda ve sizi 1 yillik kursa aliyor bunun icinde hollandaca ve secdiginiz bolumun onemli kopru derslerini vermeniz gerekiyor. Eger 1 tanesinde kotu alirsaniz sizi onaylamiyorlar..

Ve soyle soyleyim benim docentimle konustum onlarin dedikleri soyle... Bizim hollandacayi ogrenme zaman dilimimiz 1.5 yil ile 2 yil istiyor ama size IND 1 yillik vize veriyor. Bunun icin hicbirsey yapamazlar sinavi gecmeniz gerekiyor. Ben suanda kara kara dusunuyorum ne yapacagimi ve gormediigm derslerden sinava girecem yani hicbirsey bilmeden. Gulermisin aglarmisin.. Turkiyede beklediginiz zamani iyi degerlendirim ingilizcenizi cok iyi gelistirin... Ve tekrar ama tekrar soyluyorumm GELIS TARIHINIZI COK AMA COKKK iyi ayarlayin.. 2008-2009 ogretim yili icin gelecekler bu ayin ortalarinda gelmeleri gerekiyor erken gelenler sinava bile giremeden geri turkiyenin yolunu tutarlar..

Bir diger olay burda hayat gercekten cok pahali.Sigara iciyorum diye soyluyorum Sigaranin en ucuzu 3.20euro ortalama 7ytl yapiyor ve bu bana dokunuyor eskiden 2 paket icen ben simdi sayiyorum.. sirf fazla harcamam olmasin diye.. Yani rezilik :S arkanizda cok iyi bir destekciniz olmadan ve bence burda tanidiginiz yoksaa hic gelmeyin arkadaslar.. Ama ben basiririm diyorsaniz Helal olsun derim alninizdan opulecek adamsiniz derim. Bunu kesinlikle yanlis anlamayin ne var burda gelmeyin falan demiyorum Bazilari gibi. sadece sizi uyariyorum..... Cunku docentin dedigi bir diger olay iseee KOtu ama gercek. ogrenci vizesiyle heryil 200ogrenci aliyoruz ve sadece 3 kisi basarabiliyor...

Okullarin bir cogu hem sizden hemde devletten yabanci ogrencileri okuttugu icin cok buyuk bir rant varr.. Aman dikkat arkadaslar Turkiyede para kolay kazanilmiyor...

Bu soylediklerim ne samenwonen icin nede evlilik ile gelenleri kapsiyor... Benim gibi ogrenci kardeslerime umarim biraz yardimci olmusumdur.. Herzaman vizeyi dusunmeyin arkadaslar geldiginizde vize oldu ve sonra ??? onemli olan geldikten sonra Iyi dusunun dogru yolda ilerleyin...
Ben belki 2009 da oss ye hazirlanacam eger basaramassam cunku burda calistigimin yarisini yapsam istanbuldayim :) Saygilar birilerini kirdiysam incittiysem Affolla ..

Geluk
Site Admin
Site Admin
Turkiye_Sehir: yozgat-kayseri-tekirdag-trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda-breda

Re: hollandaya ogrenci olarak gelirsen!!! *****

Mesaj gönderen Geluk »

selam arkadasim
ogrenci olarak gelmek isteyenler arkadaslarin ilerde karsilasabilecegi sorunlari anlatman guzel , simdiden neyle karsilasacaklarini ve cozum yollarini bilip ona gore hareket etmek gerek ama suda var herkes bu durumu yasayacak anlamina gelmesin..!

seninde dedigin gibi burda samimi ve birazda cebi dolu bi akraban varsa maddi yonden fazla zorluk cekmezsin..!

sitede bi arkadasimiz dil okulu ariyor, sen dil okuluna kac lira oduyorsun? buraya gelmek icin kendi uzerine tabu veya bankanda para falan yatirildimi? Birde buraya okul araciligiylami geldin yoksa akrabalarin mi istek yapti?

Bu sorulara cevap verirsen seviniriz..!

kolay gele

ozi
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: samsun
Yabanci_Ulke: den haag

Mesaj gönderen ozi »

ogrenci33
Beginner
Beginner

tabiki arkadaslar elimden geldigince bu sayfaya destek olmaya calisiyorum. ilk once geluk arkadasimizin sordugu seyleri soyleyim.. Benim uzerime veya bankamda para olmadan geldim.. Bana hollandadaki kiz arkadasimin ailesi garantor oldu..

2. Ben okul yolu ile geldim ama tabiki buyuk bir caba sarfettiler buradakiler. Amsterdam unv. de suanda kurstayim Kurs subat basinda basladi ve gelecek hafta bitiyor. toplam 600 euro odedim 2 taksitlede odeyebilirsiniz. Ama sinifimdaki gelen diger arkadaslarda bazi degisiklikler mevcut soyle sinifimdaki bir arkadas 32 yasinda oo 850 euro odedigini soyledi.. Nedenini sordum oda bilmiyor.
Agustos sonu da esas staatexama ya hazirlanacam o zaman bolum secmis olacam ama fiyat konusunda bir bilgim yok konusulan 1500euro civarinda.. tabiki ilk yazimda belirtigim gibi sinavi gecersem :D :geek: :geek: :geek:

Bankada para gosteren bir arkadasim daha var tabiki. o da bankada 10.000euro gostermis fakat dedigine gore oo malezyada ticaretle ugrasiyormus yani hesabi surekli aktif...

Umarim biraz yardimci olmusumdur bildiklerim bu kadar eger bilmek istediginiz baska birsey varsa . ??

erdiipek
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen erdiipek »

ogrenci33 yazdı:tabiki arkadaslar elimden geldigince bu sayfaya destek olmaya calisiyorum. ilk once geluk arkadasimizin sordugu seyleri soyleyim.. Benim uzerime veya bankamda para olmadan geldim.. Bana hollandadaki kiz arkadasimin ailesi garantor oldu..

2. Ben okul yolu ile geldim ama tabiki buyuk bir caba sarfettiler buradakiler. Amsterdam unv. de suanda kurstayim Kurs subat basinda basladi ve gelecek hafta bitiyor. toplam 600 euro odedim 2 taksitlede odeyebilirsiniz. Ama sinifimdaki gelen diger arkadaslarda bazi degisiklikler mevcut soyle sinifimdaki bir arkadas 32 yasinda oo 850 euro odedigini soyledi.. Nedenini sordum oda bilmiyor.
Agustos sonu da esas staatexama ya hazirlanacam o zaman bolum secmis olacam ama fiyat konusunda bir bilgim yok konusulan 1500euro civarinda.. tabiki ilk yazimda belirtigim gibi sinavi gecersem :D :geek: :geek: :geek:

Bankada para gosteren bir arkadasim daha var tabiki. o da bankada 10.000euro gostermis fakat dedigine gore oo malezyada ticaretle ugrasiyormus yani hesabi surekli aktif...

Umarim biraz yardimci olmusumdur bildiklerim bu kadar eger bilmek istediginiz baska birsey varsa . ??

tesekkürler arkadasım sen sadece dil kursuna 600 euro 2 taksitle vererek gittin dime yani normal okula kaydını daha hala yapmadın anladıgıma göre peki denhaag tarafında yada roterdam tarafında bildigin bir okul varmı acaba?

ogrenci33
Beginner
Beginner

uzgunum yok ama eminim burda bilen arkadaslar vardir..

erdiipek
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen erdiipek »

ogrenci33 yazdı:uzgunum yok ama eminim burda bilen arkadaslar vardir..

umarım bir bilen yardımcı olur!!

ebucendel
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: kütahya
Yabanci_Ulke: Hollanda-Amsterdam

Mesaj gönderen ebucendel »

sosyete
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen sosyete »

taylan_
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: Hollanda-Den Haag

Mesaj gönderen taylan_ »

Den Haag tarafinda ne okulu ariyorsun? Dil okulu mu?

“Avrupada Egitim” sayfasına dön