Maatschappelijk Werker en Dienstverlening HBO

Avrupada ( Hollanda, Belcika, Almanya, Ingiltere Fransa ) egitim alma okuya bilme sartlari. Diploma cevirisi okul bilgileri..

Moderatör: sansli

Yasemin
Mezun-NL
Mezun-NL

Maatschappelijk Werker en Dienstverlening HBO

Mesaj gönderen Yasemin »

Merhaba arkadaslar,
sizlere suanda yapmakta oldugum MWD opleidingi hakkinda biraz bilgi vermek istiyorum.
Oncellikle MWD'nin turkcesini sizlere aciklamak isterim "Sosyal danismanlik uzmani", bu opleding bir Hogeschool bolumudur ve bircok hogescoolda veriliyor ornegin, Haagse Hogeschool (benim okudugum yer), Hogeschool Rijswijk, In Holland Den Haag, In Holland Rotterdam vs vs. Bu bolum 4 yillik bir bolumdur, yanliz MBO SCW, SPW ve SJM niv. 4 bolumunu yapanlara 3 yila indirilmektedir.
Bolumun 3. yilinda 1 yil boyunca istege bagli olarak yurtici veya yutrdisinda staj gorulur, yanliz yurtdisi staj okullar tarafindan fazla tavsiye edilmez.
Sosyal danismanlik uzmani'nin gorevi nedir?
Herseyden once eger sosyal bir kisilege sahipsen bu meslegi yapmani tavsiye derim, cunku bu meslegin icerigi tamamen senin insanlarla arandaki sosyal baga baglidir.
Simdi sizlere bir MWD irin yardimci olabilecegi sorunlari aktarmak istiryorum;
-issizlik
-bosanma
-iletisim problemleri
-ailevi problemler ornegin cocuk yetistirme, annelik ve babalik gorevleri
-aile ici siddet
-evlilik problemleri
-agressie ve depresyon problemleri
-bagimlilik ornegin uyusturucu yada alkol problemleri
-kotu olaylari atlatma donemi ornegin olum, bosanma vs.
-calisan kadinlarda is ve ev kombinasyonu
-hamilelik ornegin istenmiyen cocuk
-ergenlik problemleri
-vs vs.

Bu tip problemleri yasiyan insanlarla sIk sIk karsilasacaksiniz, zaten bu oplkeidingi bitirdiginiz takdirde bunlarin hepsine rahatlikla yardimci olabilme kapasitesine sahip olmus olacaksiniz. Yalniz karsilasabileceginiz bazi problemleri cozemiyorsaniz bile, sorunlu kisiyi dogru kisi ve kuruluslara yonlendirmeklede kisiye yardimci olmus sayilirsiniz.
Umarim hosunuza giden bir meslektir, sahsen ben Hollandada yasiyan bir yabanci olarak bizim gibi yabanci olan kisilere ozelliklede Turklere bu konularda cok yardimimin dokunabilecegine inaniyorum. Tabi gonul isterki insanimiz bu tur sorunlari hic yasamasin, ama yasayanda dogru yardim ve yonlendirmelerele karsilassin.

Selametle....

Geluk
Site Admin
Site Admin
Turkiye_Sehir: yozgat-kayseri-tekirdag-trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda-breda

Re: Maatschappelijk Werker en Dienstverlening HBO

Mesaj gönderen Geluk »

eline saglik arkadasim,

boyle konular lazimdi siteye..!

benim bi kac sorum olcak
peki bu bolumde project groep oluyomu? bide hangi dersleri aliyosunuz? ilk senede minimaal kac puan almamiz gerekiyo propedeuse icin?

bide bunlara cevap verirsen sevinirim?

kolay gele

Yasemin
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen Yasemin »

Rica ederim...

Evet seninde dedigin gibi projectgroeplar var, ogrenciler arasinda kucuk gruplara ayriliyorsunz (yani tutorgroep) ve sonunda tum grup uyelerinin katkisiyla ortaya hazirladiginiz projeyi sunuyorsunuz.
Propedeuseye gelince (ilk yil icersinde alman gereken krediler) toplam 45 studiepuntu/kredi almak zorundasin bu demektirki ilk yil verilen butun dersleri basariyla tamamlamalisin, arti Haagse hogeschoolda Nederlandse instaptoets (yeterli hollandaca sinavi) yapman lazim, bu sart sadece Haagse hogeschoola ait, bildigim kadariyla diger hogeschoollarda bu sart aranmaz.

MWD bolumunde verilen dersler:
Sociologie
Psychologie
Fylosofie
Gender en Diversiteit
Sekse specifieke hulpverlening
Wat is MWD?
Organisatiekunde
Beroepsorientatie
Methodisch werken
Sociaal Juridische hulpverlening
+++ Projectler

Umarim isinize yarayan bilgiler vermekteyim

Selametle....

Geluk
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Geluk »

eline saglik Yasemin,
su projectgroeplar cok skici ve zahmetli oluyo..! insanlari bi araya toplamak, hem fikir olmak icin cabalamak insani gercekten yoruyo ..!

tekrar tesekkurler saol arkadasim..! sitemizde bi sosyal danisman olmasi bence buraya gelen arkadaslarimizin isine yarayacak gibi ;)

kolay gele

Yasemin
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen Yasemin »

Haklisin projectler her nekadar yazili sinavlardan daha fazla ragbet gorse bile insan icine girdigi zaman cok zorluk cekiyor. Yazili sinav icin kitabi ogrenip bir saatligine sinavi yapip cikiyorsun, ama projectlerde 8 hafta boyunca butun zamanini veriyorsun, birde iyi bir sonuc ortaya cikarabilecekmiyiz kaygisi tasiyor insan.

Anladigim kadariyla sende(Geluk) HBO yapiyorsun, projectlerden bahsettigine gore? Eger yapiyorsan hangi bolum ogrenebilirmiyim?
Yanilmiyorsam MWD bolumunu yapmak istemissin fakat daha sonra vazgecmissin, sebebini ogrenebilirmiyim???

Selametle...

Geluk
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Geluk »

Selam Yasemin,

evet sana katiliyorum bu projectler insani cok yoruyo..!hele bide presentatie sonunda, su eksk olmus dedilermi cildirtiyo insani..!

ben burda once spw yaptim daha sonra 2 sene wiskunde lerarenopleding yaptim utrecht'te. ama biraktim.cunku bu meslegin bana gore olmadiginin farkina vardim. bilmem belki yaniliyorum ama burdaki cocuklarin ogretmenlerine saygilari yok yada burdaki ogretmenlik benim Turkiye'deki gordugum ogretmenlik degil. ilk sene hocalarimla konustum, alisirsin dediler ama alisamadim..! Allah burdaki ogretmenlere sabir versin. helede voorgezetonderwijs'te calisan ogretmenlere...!

cok bolum aradim baska ne yapabiilrim diye, muhasebecilik, hemsirelik, sociaal juridische vereniging , MWD vs vs..! ama ben yinede ogretmenlikten vazgecmedim. bu sefer PABO.. ;) bu bolumde hic degilse cocuklar kucuk, bi sinirli bakisin bile yetiyo onlara..!
ama buyuk cocuklar boylemi..! sus diyosun susmuyorum diyor, otur diyosun kalkiyorlar..!

Allah o cocuklarin ogretmenlerine sabir versin..!

kolay gele

yakamoz
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: izmir
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen yakamoz »

selam yasemin arkadasim ben senden bilgi almak istiyorum.hollandaya yeni geldim aile birlesimi yoluyla once tabiki dil okuluna gidecegim fakat dili ogrendikten sonra biseyler yapmak istiyorum burda egitim uzerine.okullar hakkinda tecruben var roc ye basvurduk dil okulu icin beklemekteyim.dili ogrendikten sonra nerden baslayabilirim bi bolum okumaya ne uzerine okuyacagima da daha karar vermedim yardimci olursan cok sevinirim.simdiden tesekkurler..

Yasemin
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen Yasemin »

Evet Geluk kardesim bende sana bircok konuda kessinlikle katiliyorum, ozellikle demissin ya 'Allah burdaki ogretmenlere sabir versin. helede voorgezetonderwijs'te calisan ogretmenlere...!'

Bizim bir tanidikta tarih ogretmenligini okudu ve diplomasini aldi fakat ise baslamasi ve terketmesi bir oldu kizcagizin.
Oda middelbare schoolda ise baslamsiti, tipki senin dedigin gibi cocuklarla basedemeginden dolayi isi biraktigini soyledi, ne tesadufturki oda suanda PABO yapiyor :) . Neyseki sen gelecegi daha erken gorup opleidingi zamaninda degistirmissin.

Umarim ogretmenlik kariyerinde en guzel yerlere ulasirsin,

Selametle....

Yasemin
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen Yasemin »

yakamoz yazdı:selam yasemin arkadasim ben senden bilgi almak istiyorum.hollandaya yeni geldim aile birlesimi yoluyla once tabiki dil okuluna gidecegim fakat dili ogrendikten sonra biseyler yapmak istiyorum burda egitim uzerine.okullar hakkinda tecruben var roc ye basvurduk dil okulu icin beklemekteyim.dili ogrendikten sonra nerden baslayabilirim bi bolum okumaya ne uzerine okuyacagima da daha karar vermedim yardimci olursan cok sevinirim.simdiden tesekkurler..
Merhaba Yakamoz kardesim,

seninde dedigin gibi ise ilk dili gelistirmekle basliycaksin.
Ama Turkiyeden herhangi bir diplomanin olup olmadigin bahsetmemissin. Ki eger Turkiyede lise diploman varsa burada daha kisa yollarla biryerlere ulasabilme sansin yuksek. Mesela lise diploman burada HAVO diplomasina esdeger. Bu su demek oluyor HAVO diplomanla butun (HBO) yusekokullarda okuyabilirsin. Ama bu siz yurtdisindan geldiginiz icin yeterli degil cunku sizden HAVO dip. yaninda birde NT2 niv. 4 taaltoetsoenu basariyla tamamlaman isteniyor. HAVO diploman (yani tr lise diplomasi) arti NT2 niv 4 taal certificaatla istedigin yusekokulda istedigin bolumu yapabilirsin.

Tabiki butun bunlari turkiyede lise diplomani varsayarak yazdim, ama eger turkiyede herhangi bir diploman yoksada onemli degil cunku yinede azminle biryerlere gelebilirsin, mesela niveau 2 yada 3 taaltoetsunu aldinmi burada bircok MBO (meslek) bolumu yapabilirsin.
MBO'' yla baslarsin ne zamanki MBO'' nun en yuksek (yani niv. 4) bolumunu bitirdin, o zamanda diplomani alirsin eline istedigin yusek okula gider istedigin bolumu yapabilirisin ;). Yanliz sunuda belirteyim MBO niv. 4 diplomanlada bircok yerde calisabilme sansina sahipsin.

Umarim yazdiklarim isine yarar Yakamoz kardesim, eger takildigin birsey olursa tekrar yaz.

Selametle...

yakamoz
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: izmir
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen yakamoz »

cok tesekkur ediyorum sana turkiyede lise diplomam var elimde diploma derecemde baya yuksek yani dil okuluna ayri gidecegim ordan nt2 sinavina girip o diplomayla devam edecegim.hbo dedigin yuksek okul direk o okuldan baslayabilirim dil okulundan sonra deilmi?lise diplomam arti nt2 diplomasiyla dediklerin bunlar.tekrardan tesekkurler..

“Avrupada Egitim” sayfasına dön