HOLLANDADA CALİSİP BELCİKADA İSTEK

Eger Belcikaya gelecekseniz. Kendinizi burada tanitabilir. Durumunuz hakkinda bilgi verebilirsiniz.

Moderatörler: sansli, unknown

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
celikoglu
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: nevsehir
Yabanci_Ulke: turkiye

HOLLANDADA CALİSİP BELCİKADA İSTEK

Mesaj gönderen celikoglu »

Kullanıcı avatarı
alper68
Mezun-BE
Mezun-BE
Turkiye_Sehir: aksaray
Yabanci_Ulke: hollanda rotterdam belcika genk

Re: HOLLANDADA CALİSİP BELCİKADA İSTEK

Mesaj gönderen alper68 »

arkadas bu yolla gıden cok kısı oldu bı sıteden gereklı bılgılıerı sıte ıcerısınde bulabılırsınaklına takılan olursa yıne sorarsın ve sana tavsıyem 2 3 ayda olacak bısey degıl bu yol sadece bı ayda 5 aylıkalırsın sonra bı ayda 5 yıllık alırısın daha bubnları almak ıcın ıs lazım ıs kontratlı olmalı yoksa ısler cok cok uzar bunlar eger hazırsa uc dort ayda vızeye basvurursun sonra vıze suresı ben 5 ay oldu beklıyorum dort ayda alan var yanı bu ıs olur amöa sabır zaman ve paraya dayalı bı yol

celikoglu
Beginner
Beginner

alper kardes is kontrati tamam
cocugumuzun olmasi bizim icin bi avantaj olamamizmi acaba?
veee belli istedikleri maas varmi peki?

Kullanıcı avatarı
alper68
Mezun-BE
Mezun-BE

Mesaj gönderen alper68 »

arkadasım aynı seyı bende dusundum benımde 2 yasında kızım var ama bı avantaj saglamadı sadece mulakatta evlıkle ılgılı seyler sormadılar tek avantajı bu oldu

celikoglu
Beginner
Beginner

desene be kardes senle ayni kaderdeyizzz insalalh senin vizen bi an önce cikar kardesim benimkisi olar zahar rabbimin izniyle dilerim ki tez zamanda kavusurzun kizina ve esinee..!!darisida tüm bekleyenlere ve hasretlik cekenlere aminnnnnnnnnnnnnn rabbimin sonsuz kudreti üzerinize olsun ....!!tüm arkdaaslarimin.!

Kullanıcı avatarı
alper68
Mezun-BE
Mezun-BE

Mesaj gönderen alper68 »

amın evet aynı kaderı yasıyoruz ıns cumlemızınkı cıkar arkadasım

celikoglu
Beginner
Beginner

kardes belcikada belli bi maas istiyormu veya istemiyosa son 3 aylik maas kagitini ve kontrat olarak belli bi süresi varmi kontratin? bilgin varmi

Kullanıcı avatarı
alper68
Mezun-BE
Mezun-BE

Mesaj gönderen alper68 »

valla esım suresız kontrat almıstı ve maas galıba vatandası ısıe 840 falanmı olması gerkıyomus ne tam bı bılgım yok ama esım 1100 lıra gosterdı ve hıc bır sekılde bızden uc aylık maas bodrosu ıstemedıler sımdıye kadar

HuzurArayisi
Mezun-BE
Mezun-BE
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: belcika-leopoldsburg

Mesaj gönderen HuzurArayisi »

Merhaba Celikoglu,

Arkadasim sorularina bu islemleri yerine getirmis birisi olarak anlatayim...

Ben eindhovenda calisiyorum, belcika sinirina cok yakin bir sehir, ilk once uzun arastirmalardan sonra belcikada sinira yakin bi yerde ev buldum ve ev icin kontract yaptiktan sonra yabancilar subesine (bazi koylerde belediyeye basvuru yapiliyor, bu belcikada bolgelere gore degisebiliyor) basvurdum, bu basvurumda holladan vatandasi oldugum icin hemen 5 aylik gecerli oturum kartimi verdiler ve 5 yillik oturum kartimi verecekleri zaman , yani belcikadaki oturumun kabul olduktan sonra hollandada ki belediyeden silinme belgemi isteyeceklerini bildirdiler.. ben ilk once 5 aylik kartimi aldim , suresiz kontratim oldugu icin ve diger butun belgeleri belediyeye verdigim icin bir ay sonra 5 yillik oturumumu aldim ve daha sonra hollandadaki belediyeden silindim... esin kesinlikle once bi ev bulmali, hollandada calisabilir, bu hic bir sorun yaratmaz, su anda ben de belcikada gorunuyorum ama isim hollandada, benim tek avantajim belcika sinirina yakin bi yerde calisiyor olmam.. belcikaya yazilirken is yerime yakin oldugu ve belcikada ev kiralari daha ucuz oldugu icin tercih ettimi soyledim...

esin sinira cok uzak bi yerde calisiyorsa, cok zor olur, ama ehliyeti varsa ve araba ile 1-2 saatlik bi mesafe varsa is ile belcikada tutacagi evin o zaman idare edebilir ve cok zorlanirsa bu sure icinde belcikada bi ise bakabilir...

Ben kesinlikle herseyi bi anda birakip belcikaya gecmesini tavsiye etmem, durumunusu bilmiyorum ama ev kirasi, su , elektrik, gaz, vs vs ... butun bu ihtiyaclari giderecek gelire ishiyaci var... Ustelik hem 5 yillik kartini almak hemde senin vizeye basvurman icin en az 1 yillik is kontratina sahip olmasi gerekiyor...

Esin belcika yolunu secerse tavsiyem kucuk ve yabancilara yardim eden bi koye yerlessin, antwerpen gibi buyuk ve yabancinin cok oldugu yerlerde cok zorluk cikartiyorlar. Son zamanlarda hollandadan buyuk bi cogunluk esini getirmek icin belcika yolunu sectigi icin artik herkezin bildigi bisey oldu ve artik cok zorluk cikartabiliyorlar... esinin maasi yetmiyor ama bi tanidigi yok mu hafta sonu cumarteis gunu ek is yapiyormus gibi gosteremez mi? gosterirse adamin odeyecegi vergiyi esin versin , belki yapacak birisi vardir.. sizin bide cocugunuz varmis, cok zor isini allah yardimciniz olsun...sabir versin...

oyle dedikleri gibi hersey hemen olmuyor, ev bulmak zor, ben aylarca ugrastim, sonunda buldum, eve yerleseyim, belediyeye yazilayim, polis kontrole gelsin, 1 aylik oturum al felan derken cok vakit kaybettik.. en sonunda yaradanin yardimi ile basvurumuz 15 subatta yapildi, eksik kagit diyerek ayni vermis oldugumuz kagitlar konsolosluktan yeniden istendi, ve sonunda 25 martta dosyamiz bruksele geldi.. hala beklemedeyiz, pazartesi gunu yabancilar subesiyle yaptigim gorusmede daha 2 ay beklemem gerektigini soylediler...

beklemek zor, islemler eskisi gibi kolay degil, amacim moralini bozmak veya umudunu kirmak degil... simdiden bil ki hazirlikli ol, herkezin ayni demiyorum, kimi basvurudan hemen sonra bir kac hafta icinde vize aliyor, bazilarida bizim gibi hasretle sabretmekten baska bisey elinden gelmiyor..

Sabir , bunlarin bu tur yildirma cabalarina boyun egmeden sabredeceksin ve kavusana kadar cok yorlu yollardan gececeksin.. esin yanliz bu yolda senden destek bekleyecektir, sabirli olman, uzerine gitmemen ve onun bunaldiginda senin ona kavusacaginiz gunler icin sabretmesini ve bu bekleyisinde iyi yonleri gostererek destek olman lazim...

Esin hollandada hangi sehirde kaliyor? hangi sehirde calisiyor? belki yakin sa ona uygun olabilecek tasinabilecegi koyler biliyorsam, bilgilendirmeye calisirim...

Yaradan hepimizin yar ve yardimcisi olsun...

“Belcikaya Gelenler ( Sohbet )” sayfasına dön