BELÇİKA BİRLİKTE YAŞAM VİZESİ

Eger Belcikaya gelecekseniz. Kendinizi burada tanitabilir. Durumunuz hakkinda bilgi verebilirsiniz.

Moderatörler: sansli, unknown

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
Esquire
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: Türkiye
Yabanci_Ulke: Belçika - Vlaams Brabant - Boortmeerbeek

BELÇİKA BİRLİKTE YAŞAM VİZESİ

Mesaj gönderen Esquire »

ufuuk
Mezun-BE
Mezun-BE
Turkiye_Sehir: tokat
Yabanci_Ulke: Belçika/Sint-Niklaas(Antwerpen)

Re: BELÇİKA BİRLİKTE YAŞAM VİZESİ

Mesaj gönderen ufuuk »

kardes sen kafana takilani sor yanitlayan cok olur o konuyu ben iyi biliyorum ama biraz zor vize alirsin seni davet edecek kisinin buradaki durumu cok onemli mulakata alacaklardir onu burada verecegi yanitlar cok inandirici olmali bir takim belgeler sunmasi gerekir ornek: foto,mail ciktilari ,telefon gorusmelerinin dokumani vs.. sen baslangic olarak ne yaptin bir anlatta yardimci olacak bisey varsa fikirlerimizi ozaman paylasalim

Esquire
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen Esquire »

jupiler
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: belçika

Mesaj gönderen jupiler »

Esquire
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen Esquire »

Merhaba,

4 gun sonra buraya geleli 1 yilim olacak. Buraya geldikten hemen sonraki gun, yasadigim koyun (buradaki yerel yapilanma koylerden ibaret) belediye binasina (gemeentehuis) gittik partnerimle birlikte ve burada birlikte yasam kontrati imzaladik. Bu vesile ile buradaki adresimi resmiyete tasidik. Belediye bana gecici bir belge verdi turuncu kartim (5 aylik oturum izni) cikasiya kadar. Bu belgeyi aldiktan sonra evde bekleme surecin basliyor cunku polis kontrolunden gecmek zorundasin. Polis geldigi zaman sana bir belge imzalatiyor ve bu belgeyi belediye binasina teslim edecegini ve belediye binasindan cagrilacagini soyluyor. Ilk polis kontolunde evde olmadigim icin benim islem az biraz uzadi bu yuzden 5 aylik oturum iznim olan turuncu kartimi 18 Temmuz'da aldim. Sunu bilmeni isterim, Belcika tam bir burokrasi ulkesi, o yuzden islemler cok agir ilerliyor. Buna hazirlikli olmani tavsiye ederim. Ayrica burada insanlari durtmen gerekiyor islemlerinin hizlanmasi icin; bu teknik her zaman ise yariyor mu diye sorsan hayir derim ama benim icin isler gayet yolunda gitti su ana kadar bu vesile ile. Turuncu Kartini aldiktan sonra sana tavsiyem hemen bir dil okuluna basvur. Burada universitenin aciyor oldugu kurslar var. Bunlar ucretli. Herbir modul 180 euro. Buraya geldikten sonra ve belediye binasina kaydini yaptiktan sonra vatandaslik numarasi verecekler sana. Zaman kaybetmeden Inburgering (toplum adaptasyon) egitimini tamamla. Bu egitimi almak zorunlu ve bu egitimden sonra CVO adi verilen okullarda dil egitimini belirli bir dereceye kadar bedava aliyorsun. Hatta gelis gidis yol ucretini ve kitaplarini dahi (kitap parasi sadece ilk seviyede geri odeniyor)onlar oduyor. Bu vesile ile 5 yillik oturum kartini (elektronik kart) alincaya kadar dil temelini almis olursun. 5 aylik oturum iznini aldigin gibi is bulup calisabiliyorsun cunku 5 aylik turuncu kartta vatandaslik kayit numaran bulunuyor. Ben 5 aylik oturum iznimi aldiktan hemen sonraki gun belediye binasina gidip B sinifi ehliyetimi verdim ve 1 hafta icinde buranin B sinifi ehliyeti ile degistirdiler. (TR ehliyetini belediye binasinda birakiyorsun ve herhangi bir sinava tabii tutulmuyorsun) Yeni ehliyet icin 7 euro odedim. 5 aylik oturum iznim bitesiye yakin belediye binasindan cagrildim ve 5 yillik oturum kartimi (elektronik kart) aldim. Bu aslinda surekli oturum izni, sadece her 5 yilda bir yeniletmek zorundasin, buradaki orjinal veya sonradan gecme her vatandas gibi. Tabi bu elektronik kartin cikasiya kadar belediye binasi ara ara seni cagiriyor, resim falan istiyor vs. Ben Inburgering kontratimi haziran ayi icinde yaptim agustosta baslayacak olan kurs icin. Bu arada Agustos basinda hizlandirilmis temel hollandaca yaz okuluna basladim ve inburgering kursum baslamamis olmasina ragmen, kontratim oldugu icin ucretsiz olarak derse basladim. Bu kurs 1 ay surdu. Sonrasinda inburgering kursuna basladim. Ben Tr'de univ mezunu oldugum icin benim bu kurs da hizlandirilmisti ve 2 hafta surdu. Bu surec icerisinde is basvurusu yapabiliyorsun herhangi bir engel yok ama ne yazik ki burada dil bilmeden (ingilizce tek basina kar etmiyor) kolay kolay is bulamiyorsun. Asiri onem veriyor buradikler dillerine. O yuzden ben butun agirligimi dile verdim. Azmettim, bu zamana kadar 6 dil kursu bitirdim ve dil konusundaki basarim bena VDAB'de (Buranin is ve isci bulma kurumu gibi) kendi bransimda (informatica- IT) kursa baslama imkani verdi. Su an haftanin 5 gunu sabah 8 aksam 4 bu kursa devam ediyorum. Kurs tamamen Hollandaca ve agir bir kurs. Ama oyle boyle idare ediyoruz iste :) Kismetse de Agustos ayi gibi staja basliyorum gercek bir sirkette. 6 haftalik stajdan sonra isbasi yapabiliyorsun.

Buraya geldikten sonra 5 yillik elektronik kartini alincaya kadar ulkeden cikamiyorsun. O yuzden ilk 5-6 ay Tr'ye gitme gibi bir plan yapma. Elektronik kimlik kartini aldiktan sonra Tr'ye gitmende herhangi bir sakinca yok, ben kartimi aldigim gibi Tr'ye gelmistim. Buradan cikista hem buranin hem de TR kimlik kartini veya pasaportunu gosteriyorsun. Tr giriste sadece Tr kimligini gostermen kafi. Tr'den buraya geliste "gecerli pasaport" ibraz etmek zorundasin, kimlik karti yalniz basina ise yaramiyor (yani anlayacagin kendi ulkenden cikarken senin kendi ulken sana zorluk cikariyor sadece ne yazik ki). Belcikaya girerken buranin kimligini gostermen kafi.

Umarim bu uzun yazimla sikmamisimdir. Yine de olur da aklina takilan ne varsa veya yardimimin dokunacagi herhangi bir konu varsa seve seve cevap yazabilirim. Ister genelde ister ozelde.

Simdiden hayirli haberlerle ve diledigin yasami elde etmen dilegiyle. Vize sonucunu merakla bekliyorum arkadasim.

jupiler
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: istanbul

Mesaj gönderen jupiler »

cemoburak
NT3
NT3
Turkiye_Sehir: hatay

Mesaj gönderen cemoburak »

Esquire
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen Esquire »

Benim de 4 yillik lisans diplomam (ogretmenlik) var. Burada denkligini yapiyorlar evet ama bin dereden su getirmen gerek. Oncelikle Belcika'da nerede yasiyor oldugun butun sistemi degistiriyor. Ben Vlaams-Brabant'ta yasiyorum. Walon bolgesinde isler nasil yuruyor bilmiyorum ama eger Flaman bolgesinde yasiyorsan benim gibi, diplomanin denkligini Bruksel'de bulunan NARIC denilen bir ofis yapiyor." http://www.ond.vlaanderen.be/naric/" sayfasinda gerekli bilgileri ve istenilen evraklari gorebilirsin. Sitenin kullanici arayuzu sadece Hollandaca ne yazik ki :( Senden envai cesit evrak (diploman, transkriptin vb.) istiyorlar. Hangi dersleri aldigin, hangi dersin iceriginde ne var, hangi ders ne kadar surdu, hangi dersten ne kadar basarili oldun vs. gibi bilgilerin yer almasi lazim transkriptinde. Bunlari tercume ettirip fotokopileri ile birlikte bu ofise goturuyorsun. Sonra dosyani inceleme surecin basliyor... Ve bu surec ne yazik ki ortalama 6 ay veya daha uzun suruyor... Yani Belcika'ya hosgeldin :)) Unutmadan soyleyeyim; denklik yaparsan da diploman sadece Flaman bolgesinde gecerli. (Al bir de burdan yak.. Tek ulke ama farkli sistemler )

Ben 9 Eylul mezunuyum. Herbir cesit evragimi buraya geldigimde beraberimde getirdim ama hersey Turkce oldugu icin hic ceviri ile falan ugrasmadim. Yani diploma denkligimi yapmadim. Yapsam da burada kendi bransimda (Sosyal Bilgiler) is bulamayacagim icin hic denklikle ugrasmadim, Tr'de ogretmenlik yapmiyor, bilgisayar yazilim destek sektorunde calisiyordum ve burada da bu alanda cok acik oldugu icin direk dil egitimi aldim (9 ay once basladim dil egitimine ve gayet gayet ogrendim, simdi ise is egitimini aliyorum. (Hollandaca) Buraya geldikten sonra dilini ogreniyorsun burada yasayarak. Tabi azmetmek lazim. Is bulma konusunda sikinti cikarmiyorlar aslinda ama su bir gercek dilin yoksa burada pek diledigin gibi bir is bulamiyorsun. Ancak kucuk capli islerde calisabiliyorsun. Ha tabii ki de bu, senin buradaki cevrene de bagli. Benim burada hicbir tanidik, es dost yok TR'den. Yani hic Turk tanidigim yok, Bruksel'e gittigimde otobuste, markette falan karsilasiyorum ama sadece selamdan ibaret. Eger burada cevren varsa, sana yardimci olacaklardir muhakkak. Yani velhasil buraya gelmenin muhakkak faydalari oldugu gibi, eksileri de yok degil. Sadece hazirlikli gelmekte fayda var. Yine de sorarsan bana evet burada olmaktan memnunum.

Hayirli vize haberlerinizi duymak umidi ile. Her tur sorunuza elimden geldigi kadar cevap vermeye calisirim...

cemoburak
NT3
NT3
Turkiye_Sehir: hatay

Mesaj gönderen cemoburak »

saglam murat
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: aksaray
Yabanci_Ulke: belcika

Mesaj gönderen saglam murat »

slm arkadaslar buraya yeni katildim, bana yardimci olursaniz sevinirim ben belcikada samen wonen yaptim 6 aylik gecici turuncu pas verdiler 3 ay sonra eksikleri lombrifleri felan kanitlari verdik iceri 2 hafta oncede belediyeden mektup geldi acil belediyeye gel diye sadece tr pasaportunu ve sana verdigimiz 6 aylik karti al gel diye normalde para ve foto da yaziyor ama adet bildirmemisler nokta nokta koymuslar sizce redmi verecekler nedir bu bana yardimci olup bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim yorumlar icin simdiden tskler

“Belcikaya Gelenler ( Sohbet )” sayfasına dön