hollandadan selamlar....belediye,oturum,dil okulu(tecrube)

Hollandaya geldikden sonra yapilmasi gereken islemler oturuma basvuru.

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
elif
Mezun-NL
Mezun-NL

hollandadan selamlar....belediye,oturum,dil okulu(tecrube)

Mesaj gönderen elif »

slm arkadaslar..bu siteyi cok seviorum..ama nl ye geldim geleli gunlerim o kadar yogun gecioki siteye giremiorum.. :( o yuzden gitti de siteyi unuttu demesin kimse..beli daha once bahsetmistim bilmiorum ama buraya geldimizde belediyeye yazildiktan sonra oturum icin ind den randevu aldik..25 ocakta gitmistik..bu hafta oturumum kabul olmus diye mektup gelmis..artik bizi aramalarini beklioruz..neyse geliyim en onemli konuya..o da dil tabiki suphesiz..bi an once okula baslamak istiorum..esim okullari arastirdi..biz dordrechtte oturuyoruz..da vinci diye bi dil okuluna basvurduk..ordan da gorusme icin aradilar..neyse burdan birisiyle gittik okula..bi bayanin masasina gittik..bayan gayet gusel ve guler yuzlu karsiladi..neyse sonra eline kagitlar aldi ve iste bi takim hakkimda sorular sordu..simdi konusurken surekli bana bakti ve benle konusmak istedi..bende anladigim oldugunda bisiler solemeye calistim.anlamadigimda da arkadas bana tercume ediodu ben de ona soluodum o da aktariodu..neyse sonra bayan ona sen soleme o kendi konussun demis..benim ondan sonra biraz moralim bozuldu acikcasi..aslinda kadinin ole kotu dusuncesi yoktu sadece benle konusmak istedi ama yine de bozuldum..cunki arkadaslar sole bi dusunce var hep..her yerde soruolar sen turkiyede sinava girdin mi..evet dedigin anda o zaman neden konusamiosun dusuncesi olusuo herkeste..sanki her soleneni anlamak zorundaymisiz gibi dusunuolar..halbuki alaksi yok...sinava girdimiz konular belli...neyse..buna artik alismaktan baska care yok..bu arada konusma esnasinda bayan da arada bi not lio..ne kadar hollandaca bildine dair..belli ki sinif belirlemek icin bu..ne kadar hollandaca bildiine bakiolar..neyse bi de su var arkadaslar dil okuluna baslamak icin oturumunuzn gelmesi gerekio..gecici oturum kartiniz gelmeden baslayamiosunuz..baslarsiniz eger de belediye karsilamaz okulu siz odemeniz gerekio..benim o gidicegim okulda esim bakmisti saati 8 euro idi..her neyse..gorusmenin bitiminde bayan bana bi kagit verdi..bunda 4 ayri kisim var..hepsinde de ayri ayri deneme..ilki 10 mart pazartesi..simdi ben pazartesi gunu gidicem..beni orda sinav yapicaklar..artik sonrasini bilmiorum ama 3 kez daha gitmem gerekio..yani arkadaslar cok tuhafima gitti gercekten..ben zaten dil bilmiorum..dil ogrenmek icin okula gidiorum..bi de insani ayri bi strese sokuolar yani..neyse iste bole arkadaslar..pazartesi gidip gorucez..ona gore artik ben size yazarim..bu arada biraz fazla mi yazdim ne..neyse durum bundan ibaret..ha bi de biseyi unuttum yazmayi..belediyeye gittinizde size bi kagit verilor..verem testi..gidip test yaptiriosunuz..onlarda belediyeye gonderiomuslar.. :) herseyi yazdim galiba..neyse unuttuum bise olursa yine yazmaya caliscam..herkese sevgiler..kendinize ii bakin arkadaslar..en kisa zamanda gorusmek dilegiyle..

Geluk
Site Admin
Site Admin
Turkiye_Sehir: yozgat-kayseri-tekirdag-trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda-breda

Re: hollandadan selamlar....belediye,oturum,dil...

Mesaj gönderen Geluk »

eline saglik elif,
hepsini teker teker anlatmisin.
bende sacma buldum, sinava girmek dili ogrenildi anlamina gelmezki..!
ama bu olaya bide su taraftan bakarsak ki, dili ogrenmen icin sana biraz daha sevk, azim, gelmistir. demisindir, dili ogrenip karsina cikarim insallah :)
galiba o pazartesi gunu yapagin sinav, zeka sinavi(IQ) gibi bisey. onu gelenlde herkes yapiyo. dille alakasi yok sadece resimli anlatim var ve sende seceneklerden birisini secmek zorundasin..!

Allah yardimcin olsun arkadasim
kolay gele

elif
Mezun-NL
Mezun-NL

Re: hollandadan selamlar....belediye,oturum,dil okulu(tecrube)

Mesaj gönderen elif »

slm burcu..evet,senin de yazdigin gibi bana muthis bi azim geldi..bi an once dili ogrenip hepsinin karsisina cikmak istiorum..bu arada bana verdikleri kagitta;pzartesi gunu yapilacak olan sey icin;trajectkeuzetoets yazio..ne oldunu bilmiorum..sonrakilerde ise;lezen ve shrijven..bunlarin okuma ve yazma oldunu biliorum..ama ilkinin ne oldugu hakkinda bi bilgim yok..neyse sanirim bunu anlamak icin de beklemekten baska yapicak bisi yok..artik gorucez..ins bi an once okula baslarim da bi an once dil ogrenirim...simdilik bu kadar..tot ziens.. ;)

helin
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Ankara
Yabanci_Ulke: Den Haag

Mesaj gönderen helin »

elif
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen elif »

evet helincim..anliorum..zaten ole bi hali de yoktu ama sadece onun beni konusturmaya calismasi deil benim konusamamdan dolayi ben aslinda moralim bozuldu..zaten oraya gittigimde iste sordu ne zaman buraya geldin diye..ben de iste bu ay geldim deyince kadin ne kadar sevindi anlatamam...yaaa ole mi..hemen gelir gelmez dil okuluna basvurman ne kadar gusel felan demis..gercekten de yardimci oluolar baya bi.bu dili ogrenmeyi ne kadar cok istedigimi anlatamam..bu arada bu trajectkeuzetoets ne demek yaa..bilen var mi acaba :?: :roll:

elif
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen elif »

slm arkadaslar..dun dil okulu ile gorusmem vardi..nasil gecti bilmiorum aslinda..bi odaya girdim..masanin etrafinda insanlar..sinav yapiolar..ama anladigim kadariyla hepsi benim gibi sinav yapmiolardi..kagitlari baska baskaydi..neyse,onceklikle biseyi solemek istiorum arkadaslar,okuldaki ogretmenler gercekten cok guler yuzluler,insani rahatlatiolar..bende oturdum hemen..gidince nereli oldugumu sordu once..bende soledim..orada oturanlarin cogu da turktu bu arada..neyse once bole 25 sayfalik bi sinav kitapcigi verdi..onda bole sekiller,yazilar ole bisiler vardi..zekayla ilgili bisiler sormuslar ve tabi dikkat..bi ornek vermis mesela,sonra altina da baska bisiler vermis ona benzeyen..neyse onlari yaptim..sonra 2. kisima gectik..o da lezen kismi..simdi bu kisimda da once bana bi kitap verdi..bunu incele felan dedi..bende baktim..sonra bana bu ne dedi..resimde de arkadaslar ajanda vardi,iste onda da saatlerle beraber yapilicak olan seyler vardi..spor,hastane vs..neyse bana sordu bu nedir diye bende ajanda dedim..ne yapio felan dedi;bende iste ordakilerden bise soledim..sonra ne icin kullanilir diye sordu ama arkadaslar sole bise var..etrafta baska insanlar,yazili sinav yapiolar ve bayan bana soruncada bana bakiolar..ay orda da belki biraz onun vermis oldugu bi cekingenlikle bisi solemedim..bende bilmiorum dedim..neyse onu da olece kapadik..3.kisim da shrijven kismi..yine bi kitapcik,..onda da iste adresle,oturdugun yerle,tatillerle,hobilerinle vs..sorular vardi..onda da yapabildigim kadar yaptim verdim..hepsi 1,5 saat surdu..ciktim ordan bu arada cuma gunu de oturum kartimi aldik..bayana oturum kartimin geldini ne xaman okula baslayabilicemizi sorduk..o da sinav sonucu ile ilgili eve mektup gondericeklerini,o zaman belli olcagini soledi..iste bole arkadaslar..bekleyip gorucem..benim tek korktugum eylulde yeni donemle birlikte okula baslatmalri..ins.ole olmaz da bi an once baslarim..elimden geldigince anlatmaya calistim..simdilik bu kadar. gorusmek uzre..daaaagg..

seher
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen seher »

slm elıf baslıca hayırlı olsun sevdıklerınınle berabersın bulundugun yerde beledıyenın ucretsız olarak verdıgı mahalle kurslarının olması lazım mesala haftalık gazeteden bunu takıp edıb ogrene bılırsın gonulu ogretmenler haftada 2 veya 3 gun 2ser saat ders verıyorlar bırde kutuphaneler bır tafsıyede bulunucam kızmazsan bak nede olsa okula gıdecem deyıpte dıl ogrenmeyı oraya gıdenler gıbı erteleme hep meraklı ol azmın elınden hıcbır sey kurtulmaz esının pasaportıula bır kutuphanae kartı al orda halandaca ogrenmek ıcın beledıyenın duzenledıgı bır kosede aradıgını bulacaksın bırde unutma cesaret bu ıs te cok onemlı hıcbır zamankorkma basaracagınada ınanıyorum saygılar

elif
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen elif »

selam sehercim..verdigin bilgiler icin tsk ederim..suanda zaten internetten,kitaplardan calisiorum bisiler..ben sadece bi an once okula baslamak istiorum..cunku benim icin daha verimli olucani biliorum..kendi basina bi yere kadar..bi de pratik tabi cok onemli..zaten okul hemen baslamazsa bende burda bi kursa gidicem..burda da var kurs senin dedigin gibi..bakalim artik.duruma gore artik bisiler yapicam..simdilik bu kadar..gorusmek uzre.. ;)

“Hollandadaki Asamalar ve Tecrubeler” sayfasına dön