hollandaya gelince ilk once ne yapmamiz gerek(cok onemli)

Hollandaya geldikden sonra yapilmasi gereken islemler oturuma basvuru.

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen
Turkiye_Sehir: turkiye
Yabanci_Ulke: hollanda-den haag

hollandaya gelince ilk once ne yapmamiz gerek(cok onemli)

Mesaj gönderen sansli »

mrb arkdslar siteyi baaya bi inceledim hollandaya geldikten sonra yapilcak islemler gibi benzeri basliklari harfi harfine okudum yenileri eskileri,,,ama okudukca kafam karisti her baslikda farkli seyler gordum,,benim sorum simdi ben haftasonu geldim nl ye ve haftaici direk immigratiekantoor a gittik,,sira nosu verdiler ve kalabalik degildi girdik iceri,,bayanla konustuk,,,bize randevu almamiz gerektigini soylediler telefonla,direk gorusemizi soylediler ama yinede bilgilendirdiler bizi sorularimiz karsisinda,,,tuberkuloz testini nasil yapicamizi nerde yapicamizi anlatti bayan,,onun icinde telefonda randevu yapmamizi soyledi ve yerini tarif etti,,ciktik ordan ve esim heemen kapinin onunde telefon etti randevuyu yapti,,,daha sonra tuberkuloz icin randevu yapti arayip telefondaki bayaan gun aticakti esim israr etti calistigini ve daha uygun bi zaman soylemelerini rica etti,,,baaya bi isrardan sonra o gun icin ogleden sonraya randevu verdi gelin testi yaaplm dedi,,,ve gittik ogeleden sonra cekildi rontgen filmi,,simdi benim merak ettigim bu belediye kismi belediyeye ne zman gitmemiz gerek giderken ne goturmemiz gerek,,,stiker icin randevumuzu hallettikten sonrami belediyeye gitmemiz gerek yoksa daha once mi gitmemiz gerekiyor,,,bunlari madde madde siralayabilirseniz cok memnun olurum,,,yanlis bisey yapmak istemiyoruz cunku,,,bide son sorum bu bsn numarasini nerden aliyoruz stiker yapistirildiktan sonrmi basvuruyoruz bsn icin yoksa stikeri almadan oncede basvurabilimiyiz,bilgilendirirse bilen arkdslar cok seviniriim simdiden cok teseekur ederimm,,,
hollandadayim(2008-5)
ehliyetimi aldim(2008-12)
5yillik oturumumu aldim(2009-03)
ik had mijn inburgeringsdiploma gekregen(2009-12)
ik begin met niveauverhoging cursus...
Ik werk vrijwilligster als fietsdocent
Mbo opleiding Helpende zorg en welzijn 2011-09

Efeler Diyarı
Bolum Yoneticisi
Bolum Yoneticisi
Turkiye_Sehir: Turkiye - Aydin
Yabanci_Ulke: Hollanda - Noord Brabant

Re: hollandaya gelince ilk once ne yapmamiz gerek(cok onemli)

Mesaj gönderen Efeler Diyarı »

arkadasim
nl ye ayak bastiktan sonra 3 is gunu icerisinde belediyeye muracaat etmeniz gerekiyor
belediyeye vardiginizda size bos form verecekler o formla evinize gideceksiniz
size tekrar bir gun verecekler o formu evde doldurup verdikleri tarihte belediyede olacaksiniz ve isleminizi gerceklestirmis olacaksiniz belediye ile. sonra OOM sirketinden verzekiering ( hayat sigortasi ) yaptirmaniz gerekiyor kendinize en az 3 aylik yapiyorlar.
daha sonra tuberkiloz icin GGD ye muracaat edeceksiniz genelde randevu icin aradiginizda size duruma gore 1 hafta sonrasina kadar randevu verirler,
daha sonra GGD ye muracaatinizi gerceklestirdikten sonra onlar size tuberkiloz icin muracaat yaptiginiza dair imzali muhurlu evrak vermeleri gerekir ind loketine giderken yaninizda goturmeniz icin. eger vermezler ise onlardan isteyiniz ind loketi istiyor deyiniz. GGD zaten sizin tuberkiloz sonucunu ind ye kendileri gonderecektir.
Daha sonrada ind loketinden randevunuzu aldiginizda ind loketine verilen randevu saatinde gidiyorsunuz. ve o gun sizin pasaportunuza 6 aylik verblijfsvergunning sticker i yapistiriyorlar ve artik ind loketinden gelecek cevabi evinizde bekliyorsunuz
hepsi bu kadar !

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

Efeler Diyarı yazdı:arkadasim
nl ye ayak bastiktan sonra 3 is gunu icerisinde belediyeye muracaat etmeniz gerekiyor
belediyeye vardiginizda size bos form verecekler o formla evinize gideceksiniz
size tekrar bir gun verecekler o formu evde doldurup verdikleri tarihte belediyede olacaksiniz ve isleminizi gerceklestirmis olacaksiniz belediye ile. sonra OOM sirketinden verzekiering ( hayat sigortasi ) yaptirmaniz gerekiyor kendinize en az 3 aylik yapiyorlar.
daha sonra tuberkiloz icin GGD ye muracaat edeceksiniz genelde randevu icin aradiginizda size duruma gore 1 hafta sonrasina kadar randevu verirler,
daha sonra GGD ye muracaatinizi gerceklestirdikten sonra onlar size tuberkiloz icin muracaat yaptiginiza dair imzali muhurlu evrak vermeleri gerekir ind loketine giderken yaninizda goturmeniz icin. eger vermezler ise onlardan isteyiniz ind loketi istiyor deyiniz. GGD zaten sizin tuberkiloz sonucunu ind ye kendileri gonderecektir.
Daha sonrada ind loketinden randevunuzu aldiginizda ind loketine verilen randevu saatinde gidiyorsunuz. ve o gun sizin pasaportunuza 6 aylik verblijfsvergunning sticker i yapistiriyorlar ve artik ind loketinden gelecek cevabi evinizde bekliyorsunuz
hepsi bu kadar !

arkdssm bize hem avukatimiz hemde yaabancilar polisindeki bayan,,artik belediyeye gitmemize gerek olmadigini artik islemlerin yabancilar polisinden yapildigini soylediler,,,ggd de tuberkuloz testinide hallettik yabancilar polisindende stiker icin randevu aldik,,,baska yapmamiz gereken bisey varmi acaba,,,simdiden tskrler,,,
hollandadayim(2008-5)

fyesil
Bolum Yoneticisi
Bolum Yoneticisi
Turkiye_Sehir: konya
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen fyesil »

sansli arkadasim ben tum islemleri bitirdim.
fakat ilginc tarafi ben hicbir sekilde yabancilar polisine gimedik ilginc tarafi biz yabancilar polisini aradik tam 5 defa emin olmak icin gerek olmadigini bunun mart ayindan itibaren kaldirildigini tum islemlerin belediye ve ind tarafindan yapildigini soylediler. biz bunu ind yede sorduk ayni cvb onlardanda aldik.
siz emin olmak icin tekrar ind yi arayin onlar daha detayli bilgi verirler. ama belediye sart bunu unutmayin sizi buraya oldugunuz sehre kaydetmeleri icin sart gitmeniz lazim. belediyeden size kagitlar verecekler mesela eviniz kira ise evsahibine imzalatacaginiz kagitlar filan yani o yuzden belediye gitmek zorundasiniz.
siz iyice ogrenin ind yi arayarak.

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

fyesil yazdı:sansli arkadasim ben tum islemleri bitirdim.
fakat ilginc tarafi ben hicbir sekilde yabancilar polisine gimedik ilginc tarafi biz yabancilar polisini aradik tam 5 defa emin olmak icin gerek olmadigini bunun mart ayindan itibaren kaldirildigini tum islemlerin belediye ve ind tarafindan yapildigini soylediler. biz bunu ind yede sorduk ayni cvb onlardanda aldik.
siz emin olmak icin tekrar ind yi arayin onlar daha detayli bilgi verirler. ama belediye sart bunu unutmayin sizi buraya oldugunuz sehre kaydetmeleri icin sart gitmeniz lazim. belediyeden size kagitlar verecekler mesela eviniz kira ise evsahibine imzalatacaginiz kagitlar filan yani o yuzden belediye gitmek zorundasiniz.
siz iyice ogrenin ind yi arayarak.
arkdsm bize stiker icin belediyeye gitmemiz gerekmedigini artik bu isleri immigratiekantoor da yapildigini ayni zamanda ogun icinde belediyeye yazilma kayit olma islemininde burdan yapilabilinicegini belediyenin bi kolununda orda oldugunu soylediler,,,biz dun her ihtimale karsi dedik ve gittik belediyeye ama bunun yeri burasi degil dediler,,,biz ev buro;arina bagli evlerde oturuoruz,,bu sekilde ne yapmamiz gerek,,kagit imzalatma fln nasil olcak,,,bilgilerini bekliyorum tesekkurler saygilar,,,
hollandadayim(2008-5)

fyesil
Bolum Yoneticisi
Bolum Yoneticisi
Turkiye_Sehir: konya
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen fyesil »

o zaman ev burosundan gidip belediyeden size bir kagit vermeleri lazim ev sahibine imzalatin diye, o kagidi ev burosuna esinle beraber sende gideceksin orada imzaliyorlar yani borcu filan veya bir sorunu yoktur seklinde. baska da bisey yok

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

fyesil yazdı:o zaman ev burosundan gidip belediyeden size bir kagit vermeleri lazim ev sahibine imzalatin diye, o kagidi ev burosuna esinle beraber sende gideceksin orada imzaliyorlar yani borcu filan veya bir sorunu yoktur seklinde. baska da bisey yok
kusura bakma arkdsm baaya bi gec olcak cvp yazisim,,,artik bakicaz randevuya gittigimizde yonlendirirler heralde bizi ne isticeklerse isterler bizde ona gore yol aliriz bilgilerin iciin cok tesekkurler,,saygilar,,,
hollandadayim(2008-5)

conhoney
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Aydin
Yabanci_Ulke: Hollanda-Groningen

Mesaj gönderen conhoney »

Arkadaslar dun belediyeye muracaat ettik.bir form verdiler onu doldurduk ve imzaladim
ve ayni gun belediyede isim bitti Artik Groningende yasiyorum.
Ama belediye bana numara falan vermedi,IND belediyeye mektup yollayacakmis ve ondan sonra bana numara vereceklermis.
Bu mektup gelene kadar sigorta yaptiramayacakmisim ve hicbirsey yapamayacakmisim.
Bugun IND den randevu almak icin arayacagiz ve sonra test icin hastaneye gidicez.bakalim ne gune randevu verecekler.

“Hollandadaki Asamalar ve Tecrubeler” sayfasına dön