Hollanda' da Okula Baslamadan Once Yapilan Test !!! ( EBC )

Hollandaya geldikden sonra yapilmasi gereken islemler oturuma basvuru.

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
Efeler Diyarı
Bolum Yoneticisi
Bolum Yoneticisi
Turkiye_Sehir: Turkiye - Aydin
Yabanci_Ulke: Hollanda - Noord Brabant

Hollanda' da Okula Baslamadan Once Yapilan Test !!! ( EBC )

Mesaj gönderen Efeler Diyarı »

Selam arkadaslar.
Bu sabah EBC' de test girdim.
Biliyorsunuz ki bu test onucuna gore
sizin okula hangi grupta basliyacaginizi belirliyorlar.

Simdi size sinav icerigini acikliyorum.

1. Karsinizdaki bay yada bayan elinde bi tane kitapcik
ile size sorular yoneltiyor. bu sorular
ne zaman hollandaya geldiniz, turkiyede ne is yaptiniz
hollandada calistinizmi, hollandaca kursuna gittiniz mi gibi
size hollandaca seklinde sorular yonetiyorlar.

2. bu asamada size 2-3 sayfalik sadece kelime listesi veriyor karsinizdaki
gorevli ve 2 dakika sure tutuyor sizin o kelimeleri okumanizi istiyor.
sanirim yaklasik 150 kelime var size verdikleri listede.

3. bu asamada size verdikleri listenin en arkasinda 4 parca halinde
uc dort satirlik okuma yazisini okumanizi istiyor ve yine iki dakika sure tutuyor gorevli.
fakat her yazi cok netlik yazimdan el yazisina gore degisiyor.
ornek 1. parca yazi cok koyu renkte yazilmis.
2. parca biraz daha soluk
3. parca ikincidende daha soluk
ve 4. parca ise el yazisi ile yazilmi.

4. bu asamada size 7-8 sayfalik bir kitapcik veriyorlar
bi kitapcikta sadece sekiller var bu sekillerden farkli olanlari
yada ayni olanlari yada bos birakilmis hangisi gelmesini gerekiyor
seklinde isaretlenmesi gerekilen resimler var ( cok kolay )

5. bu asamada ise size bir tane kagit veriyorlar bu kagit uzerinde
resimler rakamlar ve ucgen dortgen seklinde fotograflar var.
once size bir cd dinletiyorlar yaklasik 1 yada 1,5 dakika suruyor
cd bittikten sonra ise size cd hangi sorulari sordu fotograflarda onu isaretliyorsunuz.
ornek waar is de televisie ( televizyon nerede ? ) gibi.

ve arkadaslar test bitiyor.
size tavsiyem bu testi elinizden gelebildigince kotu yapmaya calisin ki
sizi sifirdan okula baslatsinlar ve kademe kademe hollandacayi ogrenirsiniz.
mesela ben goevli ile tamamen ingilizce konustum o da bana once hollandaca konustu ve sonra ingilizce olarak acikladi.
katiyen bu testte baski yok. size soyluyorlar eger yapamiyorsan soyle hemen dururuz ve diger teste geceriz diyorlar.

test yarim saatten uc saate kadar surebiliyor.
benim test sadece 30 dakika surdu hepsi bu kadar.

hadi kolay gele
;)

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen
Turkiye_Sehir: turkiye
Yabanci_Ulke: hollanda-den haag

Re: Hollanda' da Okula Baslamadan Once Yapilan Test !!!

Mesaj gönderen sansli »

arkdsm bana hic boyle biseyden bahsetmediler,sadece eylulun 23 unde okula baslayacagimi soylediler,gun secmekde zorlandigim icin sonradan secmeniz onemlide degil zaten ilk once 4 hafta gideceksiniz okula bu 4 haftanin sonunda sinavlariniz olacak ve bu sinavlara gore okula gideceginiz gun yani eger iyiyse sinavlariniz caliskan gruba,sinavlariniz iyi gecmesse daha dusuk gruplarin oldugu gunler okula gideceksiniz dedi,okulumun tarihi adi adresi hersey belli yani,test mest fln demediler bana,,,,benim gibi olan arkdslar varmi acaba?yoksa benimkimi tek boyle degiisik oldu degisikse sebebi ne oalbilir acaba,bide sizin kitaplarinniz size ulastimi acaba ulastiysa nekadar bi sure icinde ulasti kitaplariniz size?simdiden tskrler cvplariniz icin...
hollandadayim(2008-5)
ehliyetimi aldim(2008-12)
5yillik oturumumu aldim(2009-03)
ik had mijn inburgeringsdiploma gekregen(2009-12)
ik begin met niveauverhoging cursus...
Ik werk vrijwilligster als fietsdocent
Mbo opleiding Helpende zorg en welzijn 2011-09

helin
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Ankara
Yabanci_Ulke: Den Haag

Re: Hollanda' da Okula Baslamadan Once Yapilan Test !!! ( EBC )

Mesaj gönderen helin »

Efeler Diyarı
Bolum Yoneticisi
Bolum Yoneticisi
Turkiye_Sehir: Turkiye - Aydin
Yabanci_Ulke: Hollanda - Noord Brabant

Mesaj gönderen Efeler Diyarı »

helin
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Ankara
Yabanci_Ulke: Den Haag

Mesaj gönderen helin »

eyup
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: utrecht

Mesaj gönderen eyup »

Arkadaslar konunuza aciklik getirmek istiyorum. Belediyenin 3,5 yil okul parasi odemesi soz konusu degil. Belediye her ogrenci icin maksimum 1.5 sene okul parasi oduyor. Ilk basta sizinle 1 senelik bir kontrat yapiliyor. Eger bu 1 sene sonunda kontratta belirtilen duzeye gelememisseniz size extra 6 ay sure veriliyor. Bu 6 ay sonunda belediye ile isiniz kalmiyor okul anlaminda. Size belirtilen 3,5 sene bir sinav suresi. 3,5 sene icinde en azindan inburgering examen yapmalisiniz. Eger 3,5 sene icinde yapamazsaniz bu sinavi para cezasi aliyorsunuz. Insallah burada aciklayabilmisimdir.

Yaptiginiz testlere gelince: Bu testler sizin seviyenizi olcuyor. Bazen okulda sinif seciminde kullanilabiliyor. Asil amaci belediye bu testlerle sizin baslangicta hangi seviyede basladiginizi olcuyor. 1-1,5 sene sonrada eind toets denilen bitirme toetslari yapiyorsunuz. Iste o zaman aradaki fark olculuyor. Bazen bu testler okula basladiktan sonra 1-2 hafta sonra okuldada yapilabiliyor. sinif secimlerinde,seviye olcmelerde etkili. Bir arkadas ne kadar kotu yaparsam o kadar iyi yazmis. Kesinlikle seninle ayni fikirde degilim. Sen yavastan baslamak istiyorsun ama bence senin icin hizli gruplar daha yararli. Ingilizcende var. Cunku yavas gruplarda bazen kitap dahi verilmiyor ve kagitlarla calisiyorsun. Ben bu asamalardan gectim. Mesela hizli gruptaydim ve benimle baslayanlardan daha kisa surede ilerledim. Hizli gruplardada her sey bastan veriliyor. Sadece biraz tempo ve senin evde gunluk 3-4 saat ders calisman lazim.

Neyse lafi kisa tutayim: 3.5 sene okul diye birsey yok. Bu testler tamamen istatistik olarak kullaniliyor. Siz yapabildiginiz kadar iyi yapmaya calisinki 1-1,5 sene sonra kendi ilerlemenizi kendinizde test edin.

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

arkdslar simdi benimm kafam karisti,epitopu 2 sinava giricez bir suru sinav ismi cikiyo ortaya simdi:
staat examen
kns examen
centraal examen
inburgeringtoets
programma I
programma II
bunlarin hangisi ayni hangisi farkli sinav yada bolumler bilen biri yazabilirmi...
hollandadayim(2008-5)

eyup
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: utrecht

Mesaj gönderen eyup »

Sansli arkadasim inburgering examen (kns-centraal-praktijk examen) bunlari iceriyor. Eger niveau 2 almissan inburgering examen yapabilirsin. 3.5 sene icindede kazanmak zorundasin.

Staatsexamen 1= Niveau 3 duzeyindedir. Mbo seviyesinde calismak yada Mbo opleiding yapmak icin gerekli bir sinavdir.

Staatsexamen 2= Niveau 4 duzeyindedir. Hbo yada universiteit opleiding yada bu seviyede calismak icin gerekli olan sinavdir.

Bu konular forumda ayrintili olarak anlatildi. Biraz incelerseniz arkadaslar cok daha ayrintili bilgiler bulabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

eyup yazdı:Sansli arkadasim inburgering examen (kns-centraal-praktijk examen) bunlari iceriyor. Eger niveau 2 almissan inburgering examen yapabilirsin. 3.5 sene icindede kazanmak zorundasin.

Staatsexamen 1= Niveau 3 duzeyindedir. Mbo seviyesinde calismak yada Mbo opleiding yapmak icin gerekli bir sinavdir.

Staatsexamen 2= Niveau 4 duzeyindedir. Hbo yada universiteit opleiding yada bu seviyede calismak icin gerekli olan sinavdir.

.
oncelikle verdigin bilgiler icin tesekkur ederim,
simdi ben nt2 almadim daha roc ye gidyorum burayi bitrip nt2 sinavini aldiktan sonra mbo spw kinderopvang opleiding yapmak istiyorum buda niveau 3 istiyo,ilerletip pedagogist olmak isttersem niveau4 yapmam gerek ben simdilik niveau3 olani istiyorum,yada oyle bi imkanim olursa suanki seviyemle kinderopvang basisopleiding yapip mbo kinderopvang bolumune devam edip bitirmeyi dusunuyorum ve bunlari yapabilirsem diger sinavlari yapmak zorunda degilmisim,
son olarak $u son cumleyi yazana kadar( Bu konular forumda ayrintili olarak anlatildi. Biraz incelerseniz arkadaslar cok daha ayrintili bilgiler bulabilirsiniz)basligin adini verseydin inan daha mutlu olurduk ve daha cok ise yarardi,ben sordugum icin cvbinida ustume alindim ve ben siteyi her yonuyle inceliyorum ama gozumden kacmis olabilir bu sinvlarin anlatildigi basliklar...yardimci olmak adina linkini verseydin basligin daha makbule gecerdi ama yinede saol arkdsm verdigin bilgiler icin...
hollandadayim(2008-5)

el lobo
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Kayseri
Yabanci_Ulke: Hollanda

Mesaj gönderen el lobo »

Merhaba arkadaslar yukardaki sinava bende girdim Efeler Diyari arkadasimizin anlattigina gibi eksigi yok fazlasi var arkadasimizin aciklmasinda .Ama bence soyle birsey var bence o sinavda yapabilecegiz kadar yuksek puan almaya calisiin cunku ben mesela code 1 yarisindan basladim benimle ayni grupta olanlar 4-5. ayindaydi Ben onlarla basladim ilk bir 1 ay zor gecti ama sonra toparladim. Bence herkes aynisini yapabilir ve yapacaktirdirda. Bence kursta ne kadar az zaman kaybedersek o kadar iyi . Tabiki kisilere gore durumlar degisebilir .
NT2 programma 1 icin seviye eski sisteme gore niveau 3-4 olmali programma 2 icin ise en az niveau 4-5 olmali diyor bizim kurstaki hocalar .Bende sasiriyorum herkes baska seyler soyluyor ama zaten NT2 in genel yapisina bakarsak ugrasmak gerekilecek bir sinav bunun icin su anda dil okulunda bulunan trajectbegeleider larla surekli kontak halinde olun bu sayede daha iyi yonlendirilirsiniz bence inburgering exam ile ugrasmaktansa bir kere NT2 almak daha akillica hemde bu sinavla ileriye donuk egitim alma sansiniz daha yuksek olacaktir . Burdaki bircok arkadasimiz bu konuda istekli olduguna gore bu yol benim fikrimizce daha yavas ama garantilidir .
herkese kolay gelsin
Not : ben sunda ROC lerde yapilan NIVOR exam denilen sistemde niveau 4 seviyesindeyim su anda NT2 programma 1 alacak duzeyin ustundeyim ama ben prog. 2 almak ve bir seferde kurtulmak icin biraz daha calisiyorum Yakin zamanda sinava girecegim :!: Hepiniz Dualariniza Talibim :!: Simdiden Allah razi olsun.
Eylul 2007 MVV basvuru
Aralik 2007 Hollanda`ya gelis
Eylul 2008 Dil kursuna basladim
Mayis 2009 NT2 diplomasi
Aralik 2010 Pasaport basvurusu
Haziran 2011 Hollanda vatandasligi

“Hollandadaki Asamalar ve Tecrubeler” sayfasına dön