Hollandali olduktan sonra Turkiyede calismak

Hollanda da Oturma Musadesi Alan Arkadaslarin Yasadiklari,Tecrubeleri

Moderatör: sansli

leonardo06
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Ankara
Yabanci_Ulke: Rotterdam

Hollandali olduktan sonra Turkiyede calismak

Mesaj gönderen leonardo06 »

arkadaslar merhaba,

hollandali olduktan sonra Turkiyeye gidip orda calisabiliyor muyuz? calisabiliyorsak en fazla ne kadar kalabiliyoruz. her 6 ayda bir giris cikis yapmak mi gerekir yoksa gerekmez mi?

giderken, burda kime durumumuzu ben turkiyeye is buldum calismaya gidiyorum diye belirtiyoruz. ind mi yoksa gemeente mi?
burda gene bir adresimiz olup, sigortamizi gene odemeye devam etmek zorunda miyiz? yoksa toptan ismimizi cismimizi sildirip gidecek miyiz? arada bu buraya tatil amacli girislerde sorun yasar miyiz? ben 2run arkadasimdan biraz bilgi aldim ama ayrinti lazim.

bilgisi olan varsa, sevinirim
selamlar
Leonardo

Kullanıcı avatarı
pars
Gonullu
Gonullu
Turkiye_Sehir: Izmir
Yabanci_Ulke: Hollanda

Re: Hollandali olduktan sonra Turkiyede calismak

Mesaj gönderen pars »

Hollanda vatandasiysan belediyeden adersini sildirmen gerekli. Ayrica vergi dairesinede beyanda bulunman gerekiyor. Belediyeden adresini sildirdigin icin sigorta odeme zorunlulugunda ortadan kalkiyor. Ancak oturum izni ile Hollanda'da ikamet ediyorsan, adresini sildirdigin andan itibaren sana ulkeyi terk etmen icin mektup yoluyorlar. ornegin on gun icinde cikis yapmalisiniz gibi. Adres sildirildikten sonra tekrar hollandaya geri donme sansin yok. ya turist vizesi alarak gezmeye gelebilirsin yada Hollandaya gelirken oturma izni icin yaptigin basvuru ve formaliteleri yeniden yapip ayni sureclerden gecerek oturma musadenin cikmasini umid edersin. Diger bir secenek ise Hollanda da hicbir makama haber vermeden Turkiyeye gidersin, adresin belediyede kayitli kalir, saglik sigortani odemeye devam etmek zorundasin tabii bu durumda. En onemli nokta ise Turkiyede gecirecegin sure, alti ayda bir giris cikis yapman bir seyi degistirmeyecektir, bir yil icinde toplam alti aydan bir gun bile fazla yurt disinda kaldiysan nl yasalarina gore senin ikamet ettign ulke olarak alti aydan uzun kaldigin ulke kabul edilmektedir. Bunu tespit ettikleri anda oturumunuda resmen iptal etme haklari oluyor. Toplamda yurt disinda gecirdigin sureye bakiyorlar. Giris cikis yapman yil icinde yurt disnda gecirdigin sureci sifirlamiyor. Hollandali bir firma seni yurt disina calismaya gonderirise ozaman farkli haklarin oluyor ama butun maasin vergilerin ve kesintilerin is verenin tarafindan hollandada odenmek kaydiyla. Bende cok yakin bir tarihte Turkiyede is buldugum icin donmeye karar vermistim o yuzden vergi dairesi ve belediyeye sormustum, yukaridaki bilgiler onlarin bana aktardiklari. Umarim yardimci olmusumdur.
NE MUTLU TURKUM DIYENE

rottenboy
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen rottenboy »

dıyelım kı hollanda pasaportumu aldım hem turk hem hollanda vatandasııyım.bu sekılde olursa yıne tr de calısıp orda yasasam nl dekı haklarımı kaybedermıyım

leonardo06
Mezun-NL
Mezun-NL

2run arkadasin bana anlattigina gore Turkiye avrupa birligi uyesi olmadigi icin en fazla 6 ay kalabiliyorsun. 6 ayi gecirirsen haklarini kaybetme durumun var. Turkiye AB uyesi olsaydi sende hollanda pasaportundan dolayi AB vatandasi oldugun icin istersen tum omrunu orda gecirebilirdin hollandadaki haklarini kaybetmeden.

Kullanıcı avatarı
pars
Gonullu
Gonullu

Mesaj gönderen pars »

Hollanda pasaportu olan Turk vatandaslari istedigi kadar Turkiyede kalabilirler. Sadece 10 yil icinde bir kere Hollandaya gelme zorunlulugu var.
NE MUTLU TURKUM DIYENE

rottenboy
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen rottenboy »

merhaba arkadaslar...sımdı son ıkı yoruma bakılırsa hangısı dogru..bırısnde 6 ayda bır gırıs cıkıs yapmak gerek yazıyor dıgerınde 1o yıl ıcınde 1 kez yeterlı...hangısı dogru

leonardo06
Mezun-NL
Mezun-NL

bende merak ettim bak simdi gelecek cevabi:)

insallah kesin ve dogru bir bilgi gelir arkadaslardan...

Lenix
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: Istanbul
Yabanci_Ulke: U.K. - London

Mesaj gönderen Lenix »

Merak ettim, hollandali bir arkadastan duymustum yeni hollanda vatandaslarina cifte vatandaslik hakki taninmiyor diye? Eskiden almis olanlara karisilmiyormus ama yenilere birtane vatandaslik hakki taniniyormus ya turk ya nl. Simdi bu yazilanlari gorunce merak ettim hangisi dogrudur diye ? Hollanda cunku kolay kolay vatandaslik veren bir ulke degil hatta gocmenlere ulkelerine donmeleri icin bile para onerdigini duymustum.

Kullanıcı avatarı
pars
Gonullu
Gonullu

Mesaj gönderen pars »

Kafa karistiracak bir durum yok. Kanunlar cok acik ve net. Ister cifte vatandas olun ister sadece Hollnada vatandasi olun. 10 yil icinde bir kez hollanda topraklrina ayak basmaniz yeterli. Cifte vatandas ollanlarda sonucta Hollanda vatandasi yani bir hollandalidan hicbir farki yok. Hollanda vatandasi olmayanlar ise dogal olarak gocmenler. Gocmenler icin 6 ayda bir giris cikis yapmak gibi bir hak soz konus degil. Bir takvim yili icinde 6 aydan 1 gun fazla bile yurt disinda kalirsaniz hollandadaki tum haklariniz yitirmis olursunuz. Hollanda yasalarina gore ikamet edilen ulke 6 aydan fazla kalinan ulkedir. Ornegin 4 ay Turkiyede kaldiniz sonra hollndaya dondunuz.1 ay kaldiniz sonra tekrar Turkiyeye dondunuz 3 ay kaldiniz tekrar hollandaya dondugunuzde resmi makamlar bunu tespit ederler ise oturum otomatikman iptal olur. cunki siz bir yil cinde toplam 7 ay yurt disinda gecirmis sayilacaksiniz. CIft yada tek Hollanda vatandaslari esit statudelerdir yani Hollanda pasaportu olanlarin bir sorunu yok. Sadece belediyeye yurt disinda yasayacaklarini beyan ederek adreslerini sildirmeleri gerekir. Sildirme amacida Hollanda da ikamet edenlerin zorunlu saglik sigorta primleri odeme mecburiyetinden muaf olmalaridir. IND.NL adresinde Hollanda vatandasliginin hangi hal ve sartlarda kaybedilecegi gocmenlerinde hangi hal ve sartlarda oturumlarini kaybedeceklerine dair ayrintili bilgiler mevcut merak eden arkadaslarin incelemelerini tavsiye ederim.
NE MUTLU TURKUM DIYENE

erkan
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: İstanbul
Yabanci_Ulke: Hollanda/ Amsterdam

Mesaj gönderen erkan »

“Hollandada Oturum Musadesi Basvurusu(verblijfsvergunning)” sayfasına dön