Hollandadaki Sinav==> INBURGERINGSEXAMEN

Hollandadaki Uyum Sinavi Nedir,Alistirma Sorulari, Sinava Giren Arkadaslarimizin Tecrubeleri.!

Moderatör: sansli

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen
Turkiye_Sehir: turkiye
Yabanci_Ulke: hollanda-den haag

Re: Hollandadaki Sinav==> INBURGERINGSEXAMEN

Mesaj gönderen sansli »

hollandadayim(2008-5)
ehliyetimi aldim(2008-12)
5yillik oturumumu aldim(2009-03)
ik had mijn inburgeringsdiploma gekregen(2009-12)
ik begin met niveauverhoging cursus...
Ik werk vrijwilligster als fietsdocent
Mbo opleiding Helpende zorg en welzijn 2011-09

gokkusagı
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Kayseri
Yabanci_Ulke: Hollanda-Eindhoven

Mesaj gönderen gokkusagı »

Selam sansli arkadasim,
Bence sen bu azimle hollandacanin yanisira arti bir dil daha sokersin insallah.
Tum dilegim Turkiyeden gelen butun arkadaslarimiz hollandacayi ogrenip, istedikleri mevkilere gelirler..

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

gokkusagı yazdı:Selam sansli arkadasim,
Bence sen bu azimle hollandacanin yanisira arti bir dil daha sokersin insallah.
Tum dilegim Turkiyeden gelen butun arkadaslarimiz hollandacayi ogrenip, istedikleri mevkilere gelirler..
cok tesekkur ederim arkdsm,,,destekleyici yazin icin,,,saol,,evet umarim herkes hepimiz hollandacayi en kisa zamanda cok iyi sekilde ogrenip istedigimiz seviyelere ve mevkilere gelebiliriz,,,
hollandadayim(2008-5)

Kullanıcı avatarı
murat.kara
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: Hollanda Rijswijk

Mesaj gönderen murat.kara »

ben yardimci olmaya calasayim biraz arkadasim .henuz belediyeden geleli yarim saat oldud ve sicagi sicagina aktarayim bilgileri.oncelikle ben iki sene once geldim buraya ve biz geldigimizde sadece nt 2 sinavini almamiz gerekiyordu burada simdi birde inburgeringsexamen cikti.oncelikle benimle birlikte ulkeye girenlerden bahsedeyim bizim kurs masraflarinin buyuk bir kismini belediye karsiliyor ve artik nt 2(diger adi staat exemen) sinavini kazanma mecburiyetimiz yok buna mo sinavida dahil.yalniz hollandaca bana lazim diyenler icin bu sinava hazirlayan kurslara veya okullara gitme hakkiniz var nivonuzu yukseltmek icin ama bunu iosterseniz cebinizden 400 ile 600 euro arasinda bir cikartmaniz gerekiyor kalan ucreti belediye oduyor.ama dedigim gibi buna gitme zorunlulugunuz yok.ise girmek icin istiyorlar bu nt 2 belgesini onun disinda oturumunuzla veya yapacaginiz hollanda pasaport muraacati icin bir engel teskil etmiyor.
gelelim inburgeringsexemen olayina eski gelen arkadaslardan bu gune kadar nt 2 sinavini alamamis olanlar artik bu sinavi almak zorundalar.eski gelenler bes sene yeni gelenler 3.5 sene icerisinde bu sinavi almak zorundalar.bu sere zarfinda sinavi almazlarsa belediye sizin adiniza odedigi parayi size fatura edebilir.ayrica para cezasi alabilirsinizki bu her yeni sinav tarihinde syenilenir ve her yeni sinav tarihinde sinav ucretini yatirip sinava girmek zorunda kalirsiniz.oturumunuz kesinlikle suresiz verilmez ve sadece her seferinde 1 sene uzatilir.dolayisiyla hollanda pasaportu felanda hayal olur.insallah yardimci olmusumdur.
dedigim gibi ben geleli iki sene oldu kesinlikle kendimi idare edebilecek kadar hollandaca bilgisine sahibim bunu gecen sene gittigim mondrial okuluna ve son bir senedir hollanda firmasinda calismamam bagliyorum.ama calismak daha ogretici haberiniz olsun okulda hersey sizin cabaniza kaliyor ama yarari tabiki oluyor.nt 2 sinavina yazdan once girdim ve mo dan ve yazmadan kaybettim .simdi caporal diye bir kursa basladim ve arkadaslar inanin bize ders veren adamin hollandacasi berbat inanilmaz sekilde.bugun onun icin gittim belediyeye sikayet icin cok iyi bir sekilde dinlediler yarin tekrar okula gidip neler yasandigini not etmemi istediler bakalim yarin yarin neler yasicaz sinifta.pes etmek yok devam arkadaslar turk uz biz unutmayalim saygilarimla
groetjes murat

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

murat.kara yazdı:ben yardimci olmaya calasayim biraz arkadasim .henuz belediyeden geleli yarim saat oldud ve sicagi sicagina aktarayim bilgileri.oncelikle ben iki sene once geldim buraya ve biz geldigimizde sadece nt 2 sinavini almamiz gerekiyordu burada simdi birde inburgeringsexamen cikti.oncelikle benimle birlikte ulkeye girenlerden bahsedeyim bizim kurs masraflarinin buyuk bir kismini belediye karsiliyor ve artik nt 2(diger adi staat exemen) sinavini kazanma mecburiyetimiz yok buna mo sinavida dahil.yalniz hollandaca bana lazim diyenler icin bu sinava hazirlayan kurslara veya okullara gitme hakkiniz var nivonuzu yukseltmek icin ama bunu iosterseniz cebinizden 400 ile 600 euro arasinda bir cikartmaniz gerekiyor kalan ucreti belediye oduyor.ama dedigim gibi buna gitme zorunlulugunuz yok.ise girmek icin istiyorlar bu nt 2 belgesini onun disinda oturumunuzla veya yapacaginiz hollanda pasaport muraacati icin bir engel teskil etmiyor.
gelelim inburgeringsexemen olayina eski gelen arkadaslardan bu gune kadar nt 2 sinavini alamamis olanlar artik bu sinavi almak zorundalar.eski gelenler bes sene yeni gelenler 3.5 sene icerisinde bu sinavi almak zorundalar.bu sere zarfinda sinavi almazlarsa belediye sizin adiniza odedigi parayi size fatura edebilir.ayrica para cezasi alabilirsinizki bu her yeni sinav tarihinde syenilenir ve her yeni sinav tarihinde sinav ucretini yatirip sinava girmek zorunda kalirsiniz.oturumunuz kesinlikle suresiz verilmez ve sadece her seferinde 1 sene uzatilir.dolayisiyla hollanda pasaportu felanda hayal olur.insallah yardimci olmusumdur.
dedigim gibi ben geleli iki sene oldu kesinlikle kendimi idare edebilecek kadar hollandaca bilgisine sahibim bunu gecen sene gittigim mondrial okuluna ve son bir senedir hollanda firmasinda calismamam bagliyorum.ama calismak daha ogretici haberiniz olsun okulda hersey sizin cabaniza kaliyor ama yarari tabiki oluyor.nt 2 sinavina yazdan once girdim ve mo dan ve yazmadan kaybettim .simdi caporal diye bir kursa basladim ve arkadaslar inanin bize ders veren adamin hollandacasi berbat inanilmaz sekilde.bugun onun icin gittim belediyeye sikayet icin cok iyi bir sekilde dinlediler yarin tekrar okula gidip neler yasandigini not etmemi istediler bakalim yarin yarin neler yasicaz sinifta.pes etmek yok devam arkadaslar turk uz biz unutmayalim saygilarimla
groetjes murat
aciklamalarin icin tesekkurler arkdsm,,,
dedigin ve dediigim gibi hollandaca sart hollandaca sart hollandaca sart,,eger sen dili bilmiyo olsaydin o ogretmeni hergun anlamadan dinlemek zorunda kalcaktin ve gidip sikayet etme gibi bi sansin olmicakti dilin olmadigi icin,tercumanla gitsen bu seferde dili siz bilmiyosunuz hocanin kotu oldugunu nasil anladiniz deyip ilgilenmiceklerdi belkide,,,ama ben en kisa zamanda ne yapip edip bu hollandacayi ogrenmeyi ve konusabilmeyi kafama taktim cunku biyere gittiginizde biri size bisey dediginde yaninizdaki kisinin gozune bakip ne dedi tercume edermisin sunu bana muhabbeti insani cok SIKIyo.ve dedigin gibi nl vatandasi olmak istiyosak nt 2 sart,,hatta bazi arkdslar iyyi bisekilde konusabilmek icin nt2 ninde artik az geldigini soylediler ve bende oyuzden ilerletebildigim kadar iletletmek istiyorum dilimi,mesela burdaki okula giden kisiler bazilarini haric tutuorum bu konudan,okula gidip dersi dinliyolar yaziyolar ciziolar hocalar diomuski eve gidince kalemi kitabi atmayin kenara yoksa ogrenemessiniz evde tekrar edin,sayfa seklinde dersler veriliyomus ama cogu kisi(yine diyorum yapanlar haric)yapmiyolar bunlari ve sonrada aaman ogrenemiyoz iste napalim deyip cikiyolar isin icinden,,,bu yeni bi dildir ve ayni nasil ilkokula baslaidgimizda okumayi yazmayi ogrenip ogretmenlerin verdigi dersleri yapmak zorunda oluyoduk ogrenebilmek icin buda aynen oyle,,,tekrardan tesekkur ederim arkdsm bilgilerin icin,,,
hollandadayim(2008-5)

Kullanıcı avatarı
murat.kara
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: Hollanda Rijswijk

Mesaj gönderen murat.kara »

arkadaslar hakikaten herseyi okullara birakmayalim yoksa yerimizde sayariz oyle tr deki gibi disiplinli felanda okul aramayin buralarda sakin tek kelime yok .dedigim gibi iki senedir burdayim abartili bilmesemde bu dili en azinda bir yere gidip bir sekilde derdimi anlatabiliyorum ben okulun yarari oldu tabiki ama cok daha fazlasida benden ve calisma ortamimdan kaynaklandi .herseyde oyle degilmidir arkadaslar bir seylere kavusmak icin bir yerlerden odun vermelisiniz.bende bos zamanimda eglencemden odun verdim biraz ve halada veriyorum takii bir haksizlik karsisinda kimsenin dil destegini almadan kendimi savunabilecegim gune kadar .
bu arada buraya yeni geldigimde birisi ne zaman hollandaca ruya gorursen o zaman bu dili ogrendin sayilir demisti ben o ruyayi gormedim henuz.zaten uyku yok nasil goriiiimmm

helin
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Ankara
Yabanci_Ulke: Den Haag

Mesaj gönderen helin »

prenses
Gonullu
Gonullu
Turkiye_Sehir: turkiye_mersin-tarsus
Yabanci_Ulke: Hollanda-Zaandam

Mesaj gönderen prenses »

slm arkadaslar benim yasim tutmadigi icin biz belcika yolunu kullandik ben belcikadan 5yillik oturumu aldiktan sonra hollandaya geldigim zaman bende bu sinava girecekmiyim??bu konuda bilgisi olan varmi ??

el lobo
Mezun-NL
Mezun-NL
Yabanci_Ulke: Hollanda

Mesaj gönderen el lobo »

sumelya yazdı:Selam Arkadaslar

Simdi Nt1den baslayanlar icin ne gibi sinavlar bizi bekliyor hangi sinavdan sonra Nt2 ye geciyoruz..Bu NT1 kac ay suruyor.NT1de basari gosteren Nt2 gecme hakki varmi..NT1 derslerini anlatan bir site varmi paylasirsaniz sevinirim...Basarilar...
helin arkadasimizda aciklamis ama bende bu konuda biraz arastirdigim kadariyla nacizane bilgilerimi aktarayim :!: Ayrica benim esim yeni gelenlere dil kursu veren bir sirkette calisiyor bilgilerim surekli guncel oluyor :) :!: NT1 diye bir sinav yok NT2 nederlands als tweede taal bu sinavin bircok degerlendirme yolu var A1 A2 B1 B2 ..... diye devam ediyor simdi ise deel 1 deel 2 felan diyede bahsediyorlar deel 1 sadece normal yasam calisma hayati birde istersen mbo okumak icin yeterli olan kismi deel 2 daha yuksek okumak ve daha nitelikli islerde calismak icin isteniyor birde benim gittigim kursta soyledinde diploma denkliginin tamamlanmasi icin diplomaniza gore seviye almaniz gerekiyor ve ayrica universite ve daha yuksek okumak deel 2 den yuksek bir puan almak gerekiyor baraji sinirdan gecince olmuyormus bunuda bildireyim selamlar
Eylul 2007 MVV basvuru
Aralik 2007 Hollanda`ya gelis
Eylul 2008 Dil kursuna basladim
Mayis 2009 NT2 diplomasi
Aralik 2010 Pasaport basvurusu
Haziran 2011 Hollanda vatandasligi

el lobo
Mezun-NL
Mezun-NL
Yabanci_Ulke: Hollanda

Mesaj gönderen el lobo »

cevap olarak dediki ***her Provincie de durumlar cok farkli bizim oldugumuz yerde daha cabuk olurken baska yerlerde daha uzun olabiliyor yani bu cok ozel bir soru ve cevabida ancak yakin bir yerde calisan kisi tarafindan verilebilecek bir soru o yuzden kusura bakma *** ozetle bunu anlatti zaten Hollandada ilk bilecek seylerde biri her bolge ve belediye digerinden farkli ozerk bir yapiya sahip yani ayni durumdaki iki kisi ayri beledielere farkli sonuclar alabiliyor sana kola gelsin
Eylul 2007 MVV basvuru
Aralik 2007 Hollanda`ya gelis
Eylul 2008 Dil kursuna basladim
Mayis 2009 NT2 diplomasi
Aralik 2010 Pasaport basvurusu
Haziran 2011 Hollanda vatandasligi

“Inburgeringsexamen” sayfasına dön