Cifte vatandaslik

Hollandada Yasam nasildir. Nerede nasil davranmali? Hollandadaki gunluk yasamla ilgili ip uclari

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
lilyum
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: ank
Yabanci_Ulke: hollanda

Cifte vatandaslik

Mesaj gönderen lilyum »

Arkadaslar merhaba,

Vatnadaslik konulariyla ilgili forumlari okudum bazi konularda bilgi rica edecegim. Anladigima gore Hollanda vatandasi ile evli oldugunda Turk pasaportumuzu tutabiliyoruz. Peki samenwonen olunca da ayni mi? Bazi kisiler samenwonen olunca da Turk pasaportumuzu tutabildigimiz soyluyorlar. Bu bilgi dogru mudur?

Birde IND ve belediyeden her defasinda farkli cevap veriyorlar, kanunlari tam bilmiyor gporevliler. Acaba bir avukat kanaliyla basvurulursa fark eder mi? Avukatlar bilirlermi iki pasaportu tutma yollari nelerdir? Bildiginiz iyi avukat varmidir?

selamlar herkese..

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen
Turkiye_Sehir: turkiye
Yabanci_Ulke: hollanda-den haag

Re: Cifte vatandaslik

Mesaj gönderen sansli »

samenwonen olunca turk pasaportunu birakman gerek arkdsm benim arkdsmda samenwonen idi hollanda pasaportuna basvurucakti ama birakmak zorundasin demisler oda hem turk vatandasligini birakmak istemediginden hemde bebegi olucak yakin zamanda bebegini kendi ustune ve esinin ustune kayit ettirebilmek icin resmi nnikah yaptilar simdi evli ve esi hollanda vatandasi oldugundan kendiside turk vatandasligini birakmadan hollanda vatandasi olacak ins ins ins...
hollandadayim(2008-5)
ehliyetimi aldim(2008-12)
5yillik oturumumu aldim(2009-03)
ik had mijn inburgeringsdiploma gekregen(2009-12)
ik begin met niveauverhoging cursus...
Ik werk vrijwilligster als fietsdocent
Mbo opleiding Helpende zorg en welzijn 2011-09

lilyum
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen lilyum »

Tesekkurler bilgi icin. Benim evlenme gibi bir durumum olmadigi icin malesef turk vatandasligini birakip konsolosluktan mavi kart almam gerekiyor bu durumda. Yalniz etraftan duydugum kadariyla da bazi avukatlar halledebiliyorlarmis, kanunlardaki farkli artikelleri kullaniyorlarmis. Bir avukata basvurmak da yarar var mi? Bildiginiz isinin ehli iyi bir avukat var mi?
tesekkurler

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

tabiki hemen teslim olmamak arastirmakta herzaman fayda vardir dediginiz gibi iyi bi avukat kanunlar arasinda (varsa eger) olan bosluklardan yararlanip size iki paspoortuda elinizde tutma sansi yaratabilir...basvurmak deilde bi avukata danisma ucreti odeyerek yada bazi avukatlar ufak sorulara teldende cvp veriyolar bazen sorarak durumunuzu ona hareket edebilir gerekirse bi avukatla anlasabilirsiniz... av.ejder kose ve esi nursel kose benim duydugum iyi avukatlardan birisi m.kucukerbil var oda iyimis ama dedigim gibi once avukat tutup tutmamaya gerek olup olmadigina bakmak gerek...
hollandadayim(2008-5)

lilyum
Mezun-NL
Mezun-NL

Mesaj gönderen lilyum »

tabi kanunlardaki acikliklari vatandas olarakbizler iyi bilemeyecegimiz icin yine avukatlardan alinacaktir en iyi bilgi. Yani gerek olup olmadigina da ancak avukat soyler herhalde. Gorunuse gore yok diyorlar cift vatandaslik ama 15 sene once birlikteyasama kabul ediliyormus mesela. Amsterdamda yasayan bir arkadasin babasi oyle dedi.

mavi kart iyi birseye benziyor ama mesela mavi kartini aldon bekardin, ardindan evlendim diyelim , mavi kartta bir degsiiklik yapamiyormussun medeni hal bolumunde. o yuzden hollanda mercilerine kayit olurken hem kizlik soyadinizi hem esinizin soyadini yazdirin diyorlar. bunun gibi bazi dezavantajlari var.

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

hmm bu mavi kart konusunda detayli bi bilgim yok malesef...hakkinizda hayirlisi olsun ins ins ins...
hollandadayim(2008-5)

el lobo
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Kayseri
Yabanci_Ulke: Hollanda

Mesaj gönderen el lobo »

Merhaba arkadaslar
Ben yeni pasaportumu aldim ama bir konuda bilgi kirliligini engellemek icin yaziyorum . Bu cifte vatandaslik meselasi biraz karmasik o yuzden herkesin durumu ayni olamaz . Bana basvurmadan once Turk vatandasligini geri verirsin diyorlardi ama bana oyle birsey olmadi .Belediyede bana yapilan aciklamada Turkiyede askerligimi yapmadigim icin Turk vatandasliginda cikamayacagim icin Cift vatandas olacagimi soylediler. Hollanda vatandasligi icin temelde 2 yol var birincisi Optieprocedure yani #secenek yolu#
bu secenekte su anda sahip oldunuz vatandasliktan cikmaniza gerek yok. Hollandaca bilmenize gerek yok . Ucreti daha dusuk ama buna genelde eski hollanda somurgeleri ve enaz 15 yildir hollandada ikamet eden hollandali esi olan kisiler uyuyor.

2. yol ise ise naturalisatie normal yoldan vatandas olmak . Bu secenekte ise en az 3 yil bir hollandali evli veya birlikte yasiyorsaniz (dunyanin neresinde olursa olsun ) Genelde sahip oldugunuz vatandasligi kaybediyorsunuz ama eger yasadiginiz ulkenin kurallari izin vermiyorsa (benim askerlik meselesi gibi ) veya gecerli bir sebebiniz varsa gerek kalmiyor . Bir baska ayrim noktasida evli olmak ile birlikte yasamak sartlari bazi noktalarda boyle farkli sonuclar veriyor. Eger Turk vatandasliginizi geri verirseniz miras konusunda sikinti olacaksa bunu belgelerseniz buda gecerli bir sebebtir .

Bu ulkede yabanci olarak yasamak hergun zorlasiyor . Inanin bunu kimseyi vazgecirmek icin yazmiyorum . Helal et kesemek yasak , Kurban kesmek yasak , Dil diplomasi olmayana oturum yok , Pasaport almak artik sart oldu benim icin . Iyi derecede ingilizce ve olabilecek tum hollandaca diplomalarini aldigim halde bizzat Hollanda egitim bakanligindan universitede master yapabilecegim kagitlar elimde oldugu halde her seferinde bir zorluk cikariyorlar. Tum hollandalilar kotu veya kotu niyetli demiyorum fakat gercek bu ben bir ise veya okula basvurdugum kesin 1-2 etabi gecince 3. etapta takiliyorum . Eger buraya gelmek istiyorsaniz bir kerede bu kardesinizin yazdiklarindan sonra dusunun gelmeyin demiyorum diyemem fakat iyi dusunun , Yeni gelmis veya gelmek uzere olan kisilerde tek tavsiyem HOLLANDACA OGRENIN . NT2 sinavina girin . Bu sinavla is bulma sansiniz daha fazla olacaktir . Hollanda devleti yeni gelen gocmenlerin CWI ye yazildiklari taktirde diplomalirini ucretsiz ceviriyor .

Selamlar saygilar
Eylul 2007 MVV basvuru
Aralik 2007 Hollanda`ya gelis
Eylul 2008 Dil kursuna basladim
Mayis 2009 NT2 diplomasi
Aralik 2010 Pasaport basvurusu
Haziran 2011 Hollanda vatandasligi

eemayda
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: adana
Yabanci_Ulke: rotterdam

Mesaj gönderen eemayda »

Arkadasim merak ettim hollanda pasaportunu alinca , turk pasaportunu vermek zorunda kaldin mi diye ?

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen

Mesaj gönderen sansli »

el lobo arkdsm yazdiklarinin biyerine kesinlikle katilmiyorum,diger ulkelerde boyle bisey var dogru mesela cezayirli isen ve hollanda vatandasi olmak istiyosan mutlaka kendi vatandasligini birakman gerek ama bu turkiye ve turk vatandaslari icin kesinlikle ve kesinlikle gecerli deil ustune basa basa soyluyorum EGER HOLLANDA VATANDASI BIRIYLE EVLI ISEN (SAMENWONEN DISINDA) O HALDE TURK VATANDASLIGINI BIRAKMAK ZORUNDA DEILSIN BOYLE BI HAKKIMIZ VAR...yasadiginiz ulkenin kurallari izin vermiyosa demissin ama bu bir istisna,eger boyle bi durum varsa tabiki cifte vatandas olacaksindir ama su andaki herkes icin gecerli olan yasa : eger hollanda vatandasi olan hollanda pasaportu olan biriyle resmi nikahli evli iseniz 3 yili doldurmus ve inburgeringsdiplomayi almis olma sartiyla turk pasaportunuzu birakmak zorunda deilsin...
ikincisi 15 yil burda legaal bisekilde kalmissan diploma dil sarti olmadan hollanda vatandasligina basvurabiliyosun dogru ama bunun sitemizde cok konusulmamis olmasinin sebebi uyelerimizin cogunun yeni gelecek olan arkdslar olmasindan kaynakli bence...yoksa bu genelde halk arasinda bilinen bi kanun hollanda vatandasi olan biriyle evli iseniz ve 15 yil boyunca hollandada ikamet etmisseniz vatandaslik icin hak doguyor....
hollandadayim(2008-5)

bilge nisa
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: kayseri
Yabanci_Ulke: hollanda -rotterdam

Mesaj gönderen bilge nisa »

CWI ne demek aceba

“Hollandada Yasam - Kanunlar” sayfasına dön