vize islem terimleri

Online Hollandaca Türkçe <=>Türkçe Hollandaca Sözlük
Nederlands Turks <=> Turks Nederlands Woordenboek
Sitemiz tarafindan gelistirilmisdir

Moderatörler: sansli, xmultecix

Forum kuralları
Burada yayinlanmis sozlukleri para karsiligi satmak kesinlikle yasaktir.. Alip paylasabilirsiniz. Paylasdiginiz yerlerde Lutfen http://www.dilogren.com referansini yada orijinal linkini belirtiniz...
Cevapla
arar_55
Gonullu
Gonullu
Mesajlar: 1400
Kayıt: 24 Eki 2007, 20:58

vize islem terimleri

Mesaj gönderen arar_55 » 27 Haz 2008, 21:10

Vize & Seyahat Sözlüğü / Jargonu

Her bir konunun kendine has jargonu olduğu gibi, vize ve konsolosluğun da kendine has terimleri vardır. Aşağıda yer alan terimler bu konudaki girişimlerinize ve merak ettiklerinize cevap olması için hazırlanmıştır.

Amendment - Değişiklik, düzeltme, tadil
Application Forms - BaÅŸvuru Formu
Business - Ticaret / Ä°ÅŸ
Consular Fees - Konsolosluk Ãœcreti
Consulate - Konsolosluk
Embassy - Büyükelçilik
Jurisdiction: Yargı Yeri, Kaza Temsilciliği
Legalizations or Authentications: Noterlik
Length of Stay: Kalış Süresi
Number of Entries: Ülkeye Giriş Sayısı
Passport: Pasaport
Passport Photographs: Pasaport Fotoğrafı
Processing Time: İşlem Süresi
Proof of Identity: Kimlik Belgesi
Proof of Nationality: Vatandaşlık Belgesi
Restricted or Second Passport: Sınırlı ya da İkinci Pasaport
Tourist: Turist / Seyyah
Tourist Card: Turist Kartı
Transit: Transit Geçiş
Vaccination: Aşı
Vaccination Certificate: Aşı Kartı
Validity of a Passport: Pasaportun Geçerlilik Süresi
Validity of a Visa: Vizenin Geçerlilik Süresi
Visa: Vize

Amendment - Kullanılır durumdaki bir pasaportta, pasaport sahibine ait tanımlayıcı bilgi, geçerlilik veya sayfa numaralarında yapılan değişiklik. Pasaport süresinin da ya da vizenin uzatılması vb işlemler.

Application Forms - Pasaport veya vize prosedürünün bir parçası olan başvuru formları pasaport başvurusu için emniyet müdürlüklerinde ve vize başvurusu için ise konsolosluklarda ve elçiliklerde bulunur. Form eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Konsolosluklar başvuruları ancak şu gerekçelerden dolayı reddedebilirler: 1- başvuru zamanında yapılmadığı taktirde 2- başvuru formu, başvurulan konsolosluktan farklı bir konsolosluğa ait ise 3- formlar fotokopi ise 4- başvuranın imzası fotokopi ise 5- form eksik doldurulmuş ise.

Business - İş / ticaret seyahati eski kullanımıyla ticari anlaşmalar yapmak amacıyla yabancı bir ülkeye gitme anlamındadır. İş seyahati yapan insanlar turist vizesi almamalıdır. Sadece bir kaç ülke hem turistlere hem de iş adamlarına aynı tür vize verir. Bir çok durumda ise işçi olarak giriş yapmak yasaklanmıştır. Anlaşma yapmak, hizmet sektöründe çalışmak, teknik hizmet sunmak, malzeme taşımak, TC ordusuyla askeri anlaşma bağlamında iş yapmak, konferans yada seminer vermek, profesyonel sporcu ya da misafir, yazar, basın yayıncı, din görevlisi, akademisyen, avukat, polis veya askeri kuvvetlerin sivil görevlileri olarak başka ülkeye seyahat edenler için farklı vize uygulamaları düzenlenebilir.

Consular Fees - Vize almak için gidilecek ülkenin elçiliğine yada konsolosluğuna ödenen para. Bazı vizeler ücretsizdir. Bir kısmı ise seyahat eden kişinin uyruğuna, seyahat amacına, kalış süresine veya o ülkeye gidiş sayısına göre değişen fiyatlara tabi tutulur. Vize ücretleri bir kaç dolar ile yüzlerce dolar arasında değişir.

Consulate -İstanbul'daki yabancı bir hükümeti temsil eden, özel bir amacı olan ve vize işlemlerinden sorumlu bir diplomatik birime verilen ad.

Embassy - Yabancı bir hükümetin Ankara'daki resmi temsilcisidir. Büyükelçilik çalışanları; büyükelçi ve büyükelçiye bağlı personeldir.

Jurisdiction - vize verme yetkisine sahip konsoloslukların bağlı bulunduğu hükümetler.

Legalizations or Authentications - Yasal yada ticari bir belgenin yurt dışında da geçerli olduğunu kanıtlamak için üzerindeki imzayı doğrulama prosedürüdür.

Length of Stay - Gidilecek ülkede vizenin belirlediği izin verilen kalma süresidir. Bazı durumlarda bu süre uzatılabilir.

Number of Entries - Pasaport sahibinin bir vize kapsamında ülkeye giriş sayısıdır.

Passport - Sahibinin kimlik bilgilerini ve uyruğunu beyan eden uluslararası resmiyete ve geçerliliğe sahip seyahat belgesidir. Devlet tarafından vatandaşlara ya da birimlere verilir. Pasaport sahibi yurt dışına gittiği zaman Türk diplomatik misyonları tarafından korunma yetkisine sahiptir. Bu durum diğer ülkelerin kendi vize gerekliliklerini belirlemesini engellemez. Pasaport sahibi tarafından imzalanana kadar geçerli bir seyahat belgesi olarak kabul edilmez. Validity of a Passport and Restricted Passports'a bakınız.

Passport Photographs -Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf. Sadece bir kaç ülke fotoğrafın siyah beyaz veya renkli olması konusunda hassas davranır.

Processing Time - Pasaport için gerekli belgelerin hazırlanması için emniyet müdürlüğü, büyük elçilik veya konsolosluk tarafından belirlenen süredir. Postalama süresi ve bu birimlerdeki aksamalar bu süreye dahil edilmeyebilir ama bu sadece bir tahmindir garanti değildir. Seyahat eden kişinin uyruğuna, seyahat amacına, gidilecek ülkeye, kalış süresine ve seyahat eden kişinin evvelki uyruğuna bağlı olarak Processing Time bir kaç dakikadan bir kaç aya kadar değişebilir. Bir vizenin ortalama işlem süresi 24 ile 72 saat arasındadır.

Proof of Identity - Sahibinin kimlik bilgilerini doğrulayan yasal bir belgedir. Üzerinde kişinin ismi, tanımlayıcı bilgiler ve bir fotoğraf yer alır. En çok kullanılanı sürücü ehliyetidir. Pilotluk lisansı veya devlet tarafından verilen kimlik belgeleri diğer örnekleridir. Kimlik bilgilerini doğrulamak, bir ülkenin vatandaşı olmayı ispatlamaz.

Proof of Nationality - Sahibinin uyruğunu beyan eden yasal bir belgedir. Yasal bir pasaport bütün ülkeler tarafından kabul edilir.

Restricted or Second Passport - Sahibinin seyahatini kolaylaştırmak amacıyla ikinci bir pasaport olarak verilir. İki çeşidi vardır: geçici pasaport (bütün ülkeler için verilir ve yedi ay geçerlidir) ve gidilen yere özel pasaport.

Tourist -Asıl amacı, gittiği ülkenin gezilecek yerlerini görmek olan kişilerdir. Akrabalarını ziyaret etmek, iş görüşmesi yapmak veya spor müsabakalarına katılmak için seyahat edenler turist değildirler ve bu kişilerin vize işlemleri turistlerinkinden farklı olabilir.

Tourist Card - Ticari bir havayolu şirketi veya benzer bir kurum, devlet turizm ofisi veya konsolosluklar tarafından verilen giriş iznidir. Sadece bazı Karayıp, Güney, ve Orta Amerika ülkeleri tarafından verilir. Amaç bakımından vizeye benzer fakat pasaportta belirtilmez. Turist kartını edinmek zor değildir ve bunun için her zaman pasaport bulundurmak gerekli değildir. Turist kartları ülkesine göre değişiklik arz etmekle birlikte sadece üç ay gibi kısa seyahatler için kullanışlıdır.

Transit - Seyahat etmek maksadıyla bir ülke üzerinden diğerine geçmektir. Transit, kara, hava, deniz veya tren yoluyla sağlanabilir. Seyahat eden kişinin üzerinden geçtiği ülkede bir gece kalması veya bir giriş kapısından diğer bir giriş kapısına gitmesi durumları için transit vizesi alınması tavsiye edilir.

Vaccination - Potansiyel enfeksiyon hastalıklarına karşı aşı yaptırmak. Bunların başlıcaları kolera ve sarı humma aşılarıdır.

Vaccination Certificate -Uluslararası Aşı Sertifikası: Yurt dışındaki sağlık ofislerine, yaptırılan aşıları gösteren resmi bir belgedir. Sarı humma aşısı sağlık bakanlığına bağlı hastane, sağlık ocağı vb ünitelerde yapılmalıdır ve sertifika, aşı yapan kurum tarafından verilmelidir. Diğer aşılar bu konuda lisanslı kişilerin gözetiminde yapılabilir. Sertifika lisanslı kişiler veya bu kişilerin imza için görevlendirdiği kişiler tarafından imzalanmalıdır. Mühür geçerli değildir. Sarı humma haricindeki aşıların geçerliliği bir çok il ve ilçedeki sağlık müdürlüklerinden veya‚ 'geçerli mührü' olan aşı konusunda yetkili kişilerden temin edilebilir.

Validity of a Passport - Pasaportun, verildikten sonra yurt dışına gitmek için geçerli olduğu süre.

Validity of a Visa - Vizenin geçerliliği üç şekildedir:
- Vizenin, verildiği tarihten itibaren kişinin vize aldığı ülkeye ilk girişini yapmak zorunda olduğu süredir.
- Seyahat eden kişinin vize aldığı ülkeye gittikten sonra orada kaldığı süredir.
- Vize alınan ülkeye izin verilen giriş çıkış sayısıdır (genelde bir, iki veya daha fazla) fakat bir çok vize ofisi 'validity' (geçerlilik) terimini 'vize alınan ülkede kalma süresi olarak kullanır. Bu yüzden vize terimlerinin anlamlarını ayırt etmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra bazı vizeler sadece belirli tarihlerde ve belirli ülkelere yapılacak seyahatler için verilir ve sadece bu amaca uygun şekilde kullanılır.

Visa - Bir devletin konsolosluğu tarafından, o devlete giriş yapabilmek için pasaport sahibine verilen giriş iznidir. Genellikle pasaport ve başvuru belgeleri incelendikten sonra verilir. Fakat vize o ülkeye giriş yapmayı garantilemez.

vizeislemler
Beginner
Beginner
Mesajlar: 1
Kayıt: 05 Mar 2011, 16:01
Turkiye_Sehir: 1
Yabanci_Ulke: 1

Mesaj gönderen vizeislemler » 05 Mar 2011, 21:15

Nasıl Amerika vizesi alabilirim? Amerika vizesi için gerekli belgeler nelerdir? Sık sorulanlar, uyarılar. tüm bilgilere vizeişlemleri.com aracılığı ile ulaşabilirsiniz http://www.xn--vizeilemleri-8mc.com/

Cevapla

“Hollandaca Turkce Sozluk - Woordenboek” sayfasına dön