vallaha kafayı yiyecem!!!!! ( hollanda kotumu? iyimi? )

Hollandada Yasam nasildir. Nerede nasil davranmali? Hollandadaki gunluk yasamla ilgili ip uclari

Moderatör: sansli

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
Kullanıcı avatarı
pars
Gonullu
Gonullu
Turkiye_Sehir: Izmir
Yabanci_Ulke: Hollanda

Re: vallaha kafayı yiyecem!!!!! ( hollanda kotumu? iyimi? )

Mesaj gönderen pars »

Bence gelmelisin gelip gormeli ve kendi kararini kendin vermelisin, Ben hollandada yasamayi sevmiyorum, Izmirden geldim ben, her gun gozumde tutuyor, ama geldigime pismanmiyim dersen hic pisman degilim, el bobo nunda dedigi gibi farkli tecrubeler ediniyosun kazanimlarin oluyor, birde hollandaya gelince geri donmek istesende hemen cekip gidemiyosun, cunki burda bir duzen kuruyosun calisiyorsun, Ben Turkiyedeki is baglantilarimi surekli canli tutuyorum, kendime uygun bir pozisyon yarattigimda donmek icin terdut etmiyecegim, esimde turkiyede yasamak konusunda benimle ayni fikirde oldugu icin o yondende bir sorunumuz yok, ama dedim ya donus kararini bir anda uygulayamayabilirsin, Kimseninm lafina kulakverme ben burda yasamayi istemiyor olabilirm ama belki sen gercekdende begenecek ve burda yasamakdan mutlu olacaksin yada tam tersi, ben kesinlikle gelip kendinin tecrube etmeni tavsiye ederim, Sadece sunu soyleyebilrim eger gercekden Turkiyede iyi bir isin varsa maddi getirisi seni tatmin ediyor ise o duzeni birakipda buraya gelmek pek makul bir secenek olmaz, bunun disinda gelip buralari tecrube etmen en iyi secenek, Saygilar,
NE MUTLU TURKUM DIYENE

Kullanıcı avatarı
darısıbasima
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: kayseri
Yabanci_Ulke: turkiye

Mesaj gönderen darısıbasima »

sunlari yeni gelecek arkadaslara soyluyorum bana katilanlar begensin digerleri de iyice okumus olsun ...
buraya gelmek
1- tr de hayal olan burda zor ama imkansiz degil
2-disini sIkarsan 1 bucuk senede turkiyeden ev alirsin ( hanimin calisiyor cunku sen biriktiriyorsun )
3-Burda evini ayda 1400 kazanirsin 10-15 000 euroyla istedigin gibi dizersin ( amsterdam) ucuz
4-istedigin gibi yer icer giyersin .
5-gezilecek cok fazla yer yok zaten. (varda biz zevk almayiz )
6-Buraya gelmek icin geliyorsan hedefine yurumen icin sadece calismak kariya kiza ve akraba laflarina takmamak gerekiyor
7-Kayinbaban tarafi sadece turkiyeye gelince mi hava atiyor orada ne yapmislar ( malulen issizlikden emekliyse felan melek olsa tr den gelen damatlara para gozuyle bakiyorlar nasil kazandigi onemli degil onemli olan TOTALdir )
8-Karin dahi sen calismadiginda ( hani biz tr de kariya 40 sene bakariz 1 gun ekmek istemeyiz ya ) senin yaninda olmaz.Zor gun dostlugu burda yokdur.
9- Gelen kardesler calisirim gozuyle bakmayin . uzun sureli geliyorsaniz Meslek yapmak icin gelin.calisip kazanirim derseniz Lokanta ve temizlikde hali dokursunuz ve kariniz calismazsa Eski kulustur evde oturursunuz TR ondan dolayi daha iyidir coguna )
10- ital gelin damat oldugunu burda cok iyi hissedersin.
11-burdan ev almak :)) 200,000 euroya 45-60 metre karelik evler oda 30 seneden az vade vermiyorlar
12-Istedigin arabaya binersin ama okumussan , calisip yaparim dersen 3 ayda bir arabasina gore maasinin yarisi yada tumunu verebilirsin .yada 1/4 unu
13- bURAda anliyorsun ki sadece annen varmis hayatta yada bi kardesin .. baban dahi para bekler senden . feda olsun tabi ama onun stresini herzaman uzerinde hissedersin ..
14- Okursan diploma sahibi olursan dilin olursa , is bulursun rahat yasarsin yoksa is bulma kurumlarinda 3 gun is var 2 gun yok 1 hafta var 1 hafta yok oyunlari oynarsin ... firmada calismak cokkkk kolay degl soyleyim ...
15-tr den kaliteli bi yasamin olur merak etme , herseyi elde edebilirsin . AMA KAYINBABA TARAFIN AILE ICINE KARISMASINDAN BASKA BISEY GOREMEZSIN ... gelir gelmez calismani dusunurler . korkmayanlar devletten bi yer buulur calistirttirir. 1300 euro dan asagi getirirsen ( kendileri genelde sosyalden alir cocuk paralariyla gecinirler 1300 anca ) az derler kafayi yedirirler ondan sonra dil mi ogreneyim ise mi gideyim cocuk mu yapayim gezeyim mi ortada kalirsin ... YOlunu ciz gelmeden once ... okuyacagim meslek yapacagim ilk senelerimde yardimci olacaksiniz vs.. bastan kesin ...
16- Burdakiler Kizlarinin parasini yedirmezler haaaa ona gore ... basiniza kakilir uzulursunuz (tecrube )
17-Trdeki kafa rahatliginida bulamazsin burda ... Tr ye biriktir burayi gecindir. ailene yetirdir.akrabalarina sunu bunu al vs..
18-BURASI CALISMA ULKESI YA HIZMETCISIN YA HIZMETETTIRENSIN yolunu sec.
19- herkez hayatindan sorumludur herkezin ayri bir romani vardir , ama sorun aynidir. Burdaki isveren turklere yaklasma ama Is veren ol. hic bi zaman diplomam yeter deme ne kadar diploma alirsan o kadar mevki kariyer yaparsin tr deki gibi ise yaramiyor deme.
20-Komsulugu unut , akraba ziyaretleri bayramdan bayrama (akrabasina gore degisir) bayram mi oda ne ..
21- tek diyecegim var ... ya 5 sene adam gibi calis tr ye git bi dukkan felan ac calistir baba gibi yasa .. yada burda adam gibi oku adam gibi bi ise gir ... ortasi yok surunursun ...

22- Birazda sen gor beee ... :)) 1- esini 2-kayinbabanin ne kadar rahat oldugunu ( sosyalse rahat birakmazlar seni geri kafali oluyorlar genelde ) 3- tr ye hedefin icin calis ve don 4- burda ysayacaksan OKU OKU DILINI OGREN DIPLOMANI AL

gERISINIDE sen yasa gor ... karar senin ... Geldigim icin pisman ve pisman olmamanin ortasindayim bakalim ilk 5 seneyi atlatirsam Hayat benim ve dusunmeyin ki oraya geldigimde ben sinavda olacagim diye hayir ... ilk 3-5 seneniz Akrabalarinizin yakinlik gostereceginiz derecesini arkadaslarinizi ve esinizle aranizdaki mesafeyi ve kayinbaba kaynananizin sevgi derecesi asil sinavda olan onlar biz degiliz.. ama bunun farkinda degiller ... onlar 3-5 sene sabredecek okutacaklar yada surundurcekler Biz kismet olursa 30-40 sene onlari ilk senelerde yapdiklari hatalariyla elestirmeye yada ovmek icin yasiyor olacagiz ... saygi ve sevgilerimle ...

HAYATTA IMKANSIZ YOKDUR SADECE ZAMAN ALIR... SABIR VE TEVEKKULU UNUTMADAN ..
Yorum yazanıda yazmayanıda goruyorum . İlgiye karsı ilgi gosterırım

zeyna
Mezun-BE
Mezun-BE
Turkiye_Sehir: ankara
Yabanci_Ulke: Belgium

Mesaj gönderen zeyna »

12 ekim 2009 iks'ye evraklarımı teslim ettim.
12 ocak 2010 vizem cikti...

Kullanıcı avatarı
darısıbasima
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: kayseri
Yabanci_Ulke: turkiye

Mesaj gönderen darısıbasima »

:)) saolasin benden bu kadr
Yorum yazanıda yazmayanıda goruyorum . İlgiye karsı ilgi gosterırım

Kullanıcı avatarı
murat.kara
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: Hollanda Rijswijk

Mesaj gönderen murat.kara »

arkadaslar yukarida belirtmisler zaten ama en guzel yorum kimene arkadastan gelmis bence.gidecegin ulke nasil iyimi kotumu diye sakin dusunme evlenecegin insan nasil sen onu dusun gerisini bosver.ben meslek sahibi bir insanim turkiyede gelirim iyiydi orda isten ciktim 15 gun sonra buraya geldim.allahima sukurler olsun cok guzel bir birlikteligim var burada esimle iyi bir gelirimde var su an burada 3 senedir burdayim emin olki 30 senede yapamayacagim seylere sahip oldum bu zaman icerisinde ama her an esim canim yanimdaydi ve ister inanin ister inanmayin su an yanimda olmasin hicbirsey gormez gozum donerim memleketime yasam zorda olsa burdan iyidir.ama can dostunuz gercekten can dostunuz ise tabiki gelin arkadaslar uzulerek soylemek zorundayimki cok buyuk farklar var sosyal yasam anlaminda, ulkemizle burasi arasinda.yalniz sunuda ekleyeyim yaa isten cikinca esimide alayimda bir cay iceyim diyemessiniz desenizde var olan uc bes yerden tat alamassiniz.burda bol bol calisirsiniz evde turk lezzetlerini yakalayabilmek icin bir suru yemek hamurisi vb seyleri denersiniz hayat boyle gecip gider buranin zor hayatina tek basina katlanamassiniz .simdi ulkeyi degilde ya ben esimle hamurisi yemek yapabilirmiyim diye sorun.bu arada ben elektrik teknisyeniyim bir numara istanbul simiti yapiyorum evde azmin zaferi diyelim.istanbul buram buram yaniyor icinde 32 senem gecti orada tasina tozuna camuruna kurban olurum.

Kullanıcı avatarı
atabilgin
Mezun-BE
Mezun-BE
Turkiye_Sehir: istanbul
Yabanci_Ulke: belçika-zele

Mesaj gönderen atabilgin »

Kullanıcı avatarı
sansli
Ogretmen
Ogretmen
Turkiye_Sehir: turkiye
Yabanci_Ulke: hollanda-den haag

Mesaj gönderen sansli »

kesinlikle katiliyorum atabilgin arkdsmza...
hollandadayim(2008-5)
ehliyetimi aldim(2008-12)
5yillik oturumumu aldim(2009-03)
ik had mijn inburgeringsdiploma gekregen(2009-12)
ik begin met niveauverhoging cursus...
Ik werk vrijwilligster als fietsdocent
Mbo opleiding Helpende zorg en welzijn 2011-09

Kullanıcı avatarı
mad_love
Mezun-BE
Mezun-BE
Turkiye_Sehir: Ankara
Yabanci_Ulke: Gent

Mesaj gönderen mad_love »

Selam Arkadaslar bende 3 yildir Belcikada yasiyorum.Damat olarak geldim..Darisibasima arkadasima aynen katiliyorum...Anlatiklarinin %99 dogrudur...Benim dusunceme gelince hazir iyi bir isi olupta birakip gelen arkadaslar geldiklerinden kisa bir sure sonra hata yaptiklarini anlicaklardir...Ama yine de gelin gorun iyi karar verin....Saygilar

“Hollandada Yasam - Kanunlar” sayfasına dön