turkiyedeki diplomam hollandada ne kadar gecerli

Avrupada ( Hollanda, Belcika, Almanya, Ingiltere Fransa ) egitim alma okuya bilme sartlari. Diploma cevirisi okul bilgileri..

Moderatör: sansli

vildans
Beginner
Beginner

Re: turkiyedeki diplomam hollandada ne kadar gecerli

Mesaj gönderen vildans »

merhabalar,
ben 4 yillik Marmara Universitesi - Bilgisayar ve Ogretim Teknoloji ogretmenligi mezunuyum. Turkiyede 3 yillik MEB de ogretmenlik ve part time olarak da web tasarim kurs ogretmenligi yaptim ozel bi kursta. Esimin isi dolayisiyla burdayiz. Ingilizcem ortanin ustunde. yazmada ve okumada iyiyim ingilizce konusunda ama konusmada kendimi ifade etsemde hatalar yapiyorum ve tam olarak akici konusamiyorum. Bana neler tavsiye edersiniz? Once dil konularina mi yogunlasmaliyim yoksa bilgisayar firmalarinda is bulmak icin CWI mi diyorsunuz yada is bulma kurumlarina mi basvurayim? Cunku diplomam ogretmenlik yapmak icin tam gecerli olmayabilir. Sanirim Turk Lisans diplomalari icin ayrica uzerine 2 yil fark dersleri istiyolarmis. Bunu tam ogrenicem haftaya arastirma yapmayi planliyorum. Hem ogretmenlik yapmak icin bence kesinlikle akici konusmak lazim. uluslararasi ingilizce egitim veren kurumlar olsa da akici dil istiyolar. Hollandaca kursuna basladim bakalim ne kadar surede ogrenebilirim birsuru kitabim ve CD im var kendi kendime ve okulla ilerletmeye calisicam NT2 dediginiz sinavi almak icin hangi seviyeye gelmek lazim yogun bi tempoyla 1 seneye kadar elde edilebilir mi?

jeremi
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen jeremi »

Ben kendi tecrubemi sizlerle paylasayim bilgisayar teknolojisi ve programlama mezunuyum. Turkiyeden gelirken bitirdigim universiteden ingilizce diploma eki almistim. Hollandaya geldigimde diplomamin orjinaliyla birlikte Bu ekide isbulma kurumuna verdim. Cunku burada isbulma kurumlari ucretsiz olarak sizin diplomanizin denkligini olcuyorlar. Bana HBO informatica denkligi verdiler. Yani diplomamin aynisi burada gecerli oldu. Ama dil problemi yuzunden ise almiyorlar bakalim ne olacak. Ilerleyen zamanlarda.

helin
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Ankara
Yabanci_Ulke: Den Haag

Mesaj gönderen helin »

ozi
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: samsun
Yabanci_Ulke: den haag

Mesaj gönderen ozi »

vildans
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen vildans »

pelush
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen pelush »

el lobo
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: Kayseri
Yabanci_Ulke: Hollanda

Mesaj gönderen el lobo »

oncelikle herkese merhaba bircok farkli insan ama dertler genelde ayni kendi ulkemizde gecerli guzel diplomalar ama burada pek faydali olamiyor .....

ben hersey once sunu soyleyeyim burada ingilizce bilmek bir ayricalik degil ne kadar bilirseniz bilince ama is hayatinda mecburi burdaki universite mezunu insanlar en az 3 dil konusuyor ben az konusanla daha tanismadim yani biz yabanci dil konusunda biraz gerideyiz cunku bu ulkenin insanlari ingilizce filmler sarkilarla buyuyor 7-8 yasindan sonra ders almaya basliyorlar onlarla bu konuda yarismak icin cok caba gerekiyor bu acigi kapatmak ek calsimalarla bize kaliyor

diploma denkligi konusunda ise herkes bana geldigim andan itibaren Turkiye diplomalari burda Hbo seviyesinde diye soylediler ama ben arastirdim benim bolumumde Turkiyede okuyan bir ogrenci 60 ders 160 kredi verirken hollandada bu 35-40 ders ve 120 kredi denk geliyor bunu belgeli olarak CWi de benimle konusan kisiye IDW ye sunmak uzere verdim 3-4 kerede telefonla ve yuzyuze ayrica anlattim ve sonuc olarak 3 ay sonunda Wo bacheloor graad olarak geldi yani sadece 1 yil master yapmam yeterli olacak tabiki burda hollandaca veya ingilizce ile master yapmak zor helede evli birkisi icin bu sanirim bircok kisi icin gecerli benim tek istegim en kisa surede NT2 den yeterli seviyeyi alip is hayatina gecmek buda cok zor degil evet her zaman geriden geliyorsunuz Hollandalilar ve Hollanda dogumlular yukselmek icin yuruyorsa bizim gibilerin kosmasi lazim bu bir gercek bu tum dunyadada ayni kendi Vatanimizdada kismen ayni iyice dusununce ben biraz hak veriyorum ama CWI ye gidip diploma denkligi yaptirin ayrica bu ulkede Utrecht , Rotterdam , Amsterdam , Maastricht vb... buyuk sehirlere sadece ingilzce almanca gibi dillerle calisan insanlar var bunu gozardi etmeyin bilmeyenler varsa www.monsterboard.nl ben burdan cok yere basvuru yaptim sadece ingilizce isteyen yer cok ...

Evet DIL problem ama ben daha 2aydir gidiyorum ama artik az cok konusuyorum yetmeyen yerdede ingilizce almanca destekliyorum
EMEK OLMADAN YEMEK OLMAZ biraz daha sabir ve cabayla olur benim Turk is arkadasimin ablasi turkiyede duz lise bitirip buraya evlilik yapip gelmis su anda bir basis school da juf ama surekli okuyor ve 15 yil olmasina son 10 yildir ayni isi yapmasina ragmen hala ders calisiyor

vazgecmeden yilmadan tam gaz yola devam
Eylul 2007 MVV basvuru
Aralik 2007 Hollanda`ya gelis
Eylul 2008 Dil kursuna basladim
Mayis 2009 NT2 diplomasi
Aralik 2010 Pasaport basvurusu
Haziran 2011 Hollanda vatandasligi

ozi
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: samsun
Yabanci_Ulke: den haag

Mesaj gönderen ozi »

el lobo kardesim hangi bolumu bitirmistin turkiyede? bende diploma cevirttiricem onun icin bu hbo ve wo konusu gicik etti beni. master yapmak istiyorum fakat hbo denkligi verilirse surec uzayacak. cunku master bolumleri wo da. benim bolumum bilgisayar ve ogretim teknolojileri ogretmenligi idi 4 senelik.

rottenboy
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen rottenboy »

merhaba bende elektrık muhendısıyım.unıversıtden almıs oldugum ıngılızce dıplomam var.avrupa unıversıteler bırlıgı EUA ya uye benım okudugum okul.ve bu yuzdne ıngılızce dıplomam da var 4 sayfalık.acaba tam denk olarak kabul edılırmı nl de.hbo yada wo hangısıne kabul edılır merak edıyorum.fıkrı olan arkadas varsa yazarsa sevınırım

rottenboy
Mezun-NL
Mezun-NL
Turkiye_Sehir: trabzon
Yabanci_Ulke: hollanda

Mesaj gönderen rottenboy »

merhaba bende elektrık muhendısıyım.unıversıtden almıs oldugum ıngılızce dıplomam var.avrupa unıversıteler bırlıgı EUA ya uye benım okudugum okul.ve bu yuzdne ıngılızce dıplomam da var 4 sayfalık.acaba tam denk olarak kabul edılırmı nl de.hbo yada wo hangısıne kabul edılır merak edıyorum.fıkrı olan arkadas varsa yazarsa sevınırım

“Avrupada Egitim” sayfasına dön