Arkadaşlar vizem çıktıııı :) foruma hepinize çok teşekkürler

Belcikadan vize basvurusu nasil yapilir. Belcikadan Hollandaya gecis nasil hangi sartlarda yapilir. Belcika uyum sinavi

Moderatörler: sansli, unknown

Forum kuralları
Lutfen Forumun Sagligi icin Copluge donmemesi icin kurallara uyalim.. Aksi taktirde yazilariniz silinecektir.
*Konuya uygun baslik seciniz. ( yardim, lutfen, acil gibi baslik kullanmayin. )
*Arama yapmadan konu acmayiniz. Yazinizi Uygun konu basligi altinda aciniz. ( sinav oncesi, duyuru, kendinizi tanitin, alim satim )
*Bir kisinin yazisina Tesekkur etmek istiyor iseniz. Yazi yerine tesekkur dugmesine tiklayin.
che
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: Ankara
Yabanci_Ulke: Belçika

Re: Arkadaşlar vizem çıktıııı :) foruma hepinize çok teşekkü

Mesaj gönderen che »

che
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen che »

abra93
Beginner
Beginner
Turkiye_Sehir: Istanbul
Yabanci_Ulke: Belgique-Louvain-la-Neuve

Mesaj gönderen abra93 »

che kardes bildigin uzere AB turkiyedeki universitelerin diplomalarini kabul etmiyor.sadece universitelerin degil liselerin dahi diplomalarinin avrupada denkligi yok.yani turkiyede bir universite bitirdiginde gidecegin ab ulkesinden o diplomanin denkligini almak sart.Ben WALLONIA ya gidecegim için lise diploma denkligini Communaute Française diye bir kurum var geçen sene ismi oyleydi ama simdi Federations wallonie-bruxelles olmus oraya basvurdum.Ben mesela basvuru yaptiktan sonra internetten sorguluyordum 2 tane seçenek çikiyordu isleminiz universite diploma denkligimi yoksa lise diploma denkligimi diye.. eger fransizca konusulan bolume gideceksen http://www.equivalences.cfwb.be/ bu internet sitesine gir ve sag yesil tarafi tiklicaksin çunku universite mezunusun.burada gerekli belgelerin tumu yaziyor bence bekletmeden simdiden gonder dosyalarini çunku bunlar vize ofisine gore daha çok çay içiyorlar. ben 5 ayi geçik bekledim oda lise için artik universite için 1 yil beklersin çunku oranin universite sistemiyle turkiyeninki çok farkli . orda haute ecole,universite,academi,institute gibi farkli farkli universite yani bachelor(lisans) ve master sistemleri var denklestirmede zor olacaktir. açiklayici anlaticam gitmeden bunlari yaparsan tekrar turkiyeye bunlar için donmek zorunda kalmazsin.

1-) kurumlar orjinalini genellikle istemiyorlar bu nedenle ya okuldan asli gibidir muhru yapicaksin yada noterden onaylaticaksin ve sonrada kaymakamliktan apostille yapicaksin bunlar turkiyede olmasi gerekenler.çeviri olayina gelince turkiyede baya masrafli oluyor mesela çeviriyorsun bir sayfayi fransizcaya çeviri apostiliyle 30 TL +noter onay için 85 TL aliyor.yani sana 1 sayfa çeviri 115 tl ye geliyor. bunlari kuruma vermek için kesinlikle yaptirmalisin ama çeviri olayi belçikada daha ucuzsa orda yaptir çeviri ve çeviri noter onayini . ama asli gibidir ve apostille'i burada yaptirmak zorundasin.yurtdisina çikacak her belge noterden asli gibidir onayi alip kaymakamliktan apostille yaptirilmasi sart.hatta gitmeden 2 ser tane yaptir ne olur ne olmaz.

Ben not dokumu yani transcript,diploma,dogum belgesi asli ,motivasyon mektubu,124 Eur bunlari hatirliyorum . sen verdigim likteki siteyi eger walon bolgesine gideceksen tikla flaman tarafindada aynidir diye tahmin ediyorum ama çeviriyi flamanca yapicaksin bide belgelerde bazi farkliliklar istemis olabilirler
bu da flaman denklik servisi http://www.ond.vlaanderen.be/infolijn/f ... efault.htm sorularin olursa elimden geldigince yardimci olurum.

sen mayisin 2. haftasi basvurmusun o zaman seninkide haftaya belli olur ins .. hayirlisi olsun / en kisa zamanda ACCORD dileklerimle :)

che
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen che »

abra93
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen abra93 »

bisey degil .. Aslinda pek oyle sayilmaz . mesela turkiye Rusyada okuyan bir ogrencinin dip. kabul etmiyor . yada iranda yada hirvatistanda okumus kisilerinkini kabul etmiyor ama bulgaristaninkini kabul ediyor.hersey siyaset diyebiliriz egitimle pek alakasi yok aslinda.Turkiye AB,ABD,avustralya ve yeni zelanda gibi ulkelerin diplomalarini kabul ediyor sadece.Mesela lise diplomasi konusuna gelince ab,abd,avustralya,yeni zelanda isviçre gibi ulkeler kendi aralarinda avrupa bakaloryasi , uluslararasi bakalorya gibi egitim sistemleri için imza atmislar.yani imza atan ulkeler kaliteli bir egitim sistemini benimsemisler ve bu anlasmaya gore esit egitim veriyorlar.bu nedenle belçikada lise bitiren birisi italyaya gittiginde denklik almak zorunda degil yada amerikaya gittiginde denklik almasina gerek yok.ama turkiye bu anlasmaya dahil degil çunku gerçekten turkiyede igrenc bir egitim sistemi mevcut.en basiti 12 yil ilkokul lise okuyoruz her sene ingilizce egitim goruyoruz fakat liseden mezun olupta hiç kursa gitmeden ingilizce konusabilen neredeyse yok denilecek kadar az.bir tarih dersi anlatiyorlar ama sadece gençlerin beynini yikamak için içi bos yalan yanlis bilgilerden ibaret.heh universite meselesinde haklisin gerçekten turkiyede yurtdisina gore daha iyi egitim veren universiteler mevcut ama yinede yetersiz kaliyor.dusunsene felsefe okumak isteyen bir ogrencinin YGS LYS maratonunu .. yani turkiyede egitim sisteminde çozulmesi gereken çok sorun mevcut.ama eger turkiye AB ye girerse ister istemez bu anlasmalari imzalayacak ve yavas yavas egitim sistemini buna gore ayarlayacak.ama buda bence hayaldan baska birsey degil.tabi turkiyede bu çerçevede egitim veren birçak kolej liseleri ve ozel universiteler mevcut yine onlarada giderseniz denklik almak zornda kalmiyorsunuz.

AyseM123
NT3
NT3

Mesaj gönderen AyseM123 »

abraninki cikmasi gerekir, ben diorum ya belki yavaslar biraz tatil girdi araya sonuçta, benim daha dugunum 30eylulde, o zamana kdr esimin vizesi cikar insallah :/ ve gerçekten zor ben su an burda evimizi dosuyorum herseyi tamamliyorum red yersek nolcak diyerek cok zor :/
iks evrak teslimi : 08/06/2012
mulakat : 12/06/2012
dofide islemde : 02/07/2012
ACCORD ! 01/08/2012

abra93
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen abra93 »

bende yarin bodruma gidiyorum çikarsada çiksin 1 ay onu evde bekleyecek halim yok .. istanbulun sicaginda çatladim.adam bakiyor okul eylulde açilacak o yuzden bekletiyorlar ama dedigim gibi 40 gun yada 1,5 ayda çikiyormus birkaç kisi oyle soyledi ama yinede bilmiyorum.siz yine sayica çoksunuz bi fikir yurutuyosunuz ama benimki iyice çorba yanii .. aysem123 de daha dugune çok varmis . red yesenizde pes etmeyin sonuna kadar direnin bence. oyle kolay mi?

AyseM123
NT3
NT3

Mesaj gönderen AyseM123 »

bisey soracagim siz nereye bakiosunuz bu bi cok kisiye açiklanmis flan diosunuz ya ? benim numaradan bi kaç yuz numara oncesinemi bakiyim :D
iks evrak teslimi : 08/06/2012
mulakat : 12/06/2012
dofide islemde : 02/07/2012
ACCORD ! 01/08/2012

che
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen che »

abra93
Beginner
Beginner

Mesaj gönderen abra93 »

dogru saglik sektoru ozellikle dis konusunda avrupaya gore turkiye çok iyi hem ucuz hemde doktorlar çok kaliteli ama o konudada mesela isterseniz bir diyarbakirda devlet hastanesine gidin gorursunuz ne oldugunu :) insanlarin hiç caninin kiymeti yok oralarda ancak buyuk sehirlerde paraniz varsa sirtiniz yere gelmiyor. bu arada bende numaramdan 10 geriye filan gittim red yiyen birini gordum :D çok ilginç korktum vallaha 8 haziranda basvurmus 19 haziranda red yemis ama bence bu tursitik vize filandir :)

“Belcikadan Basvuru” sayfasına dön